Ostatnie dwa lata zapoczątkowały prawdziwą rewolucję w obszarze rynku pracy oraz szeroko pojętego dobrostanu pracownika. Choć sytuacje kryzysowe są nieuniknionym elementem naszej rzeczywistości, nadal silnie oddziałują na samopoczucie pracowników i ich motywację do pracy. Pracodawcy, który najszybciej i najsprawniej przystosowują swoją strategię wynagradzania oraz ofertę benefitów do zmian, mogą liczyć na zatrzymanie pracowników w swoich zespołach i przyciąganie utalentowanych kandydatów.
atrakcyjne wynagrodzenie
Pracodawcy nie mogą nie zauważać faktu, że kwestia finansowa jest dla pracowników coraz ważniejsza. Według tegorocznego Randstad Employer Brand Research atrakcyjne wynagrodzenie i benefity to najistotniejszy czynnik wyboru pracodawcy. Uważa tak 79% ankietowanych. Z kolei czynnik atrakcyjności pracodawcy, który znalazł się na drugim miejscu, tj. przyjazna atmosfera w pracy jest ważny dla 69% respondentów.
Aby pracodawcy pozostali wystarczająco konkurencyjni, by przyciągać i zatrzymywać pracowników, których potrzebują do zrealizowania swoich celów biznesowych, muszą zapewnić atrakcyjny pakiet wynagrodzeń. Dobrze i świadomie prowadzona polityka płacowa jest istotnym narzędziem budowania poczucia bezpieczeństwa w pełnym niepewności świecie. Wpływa ona nie tylko na konkurencyjność pracodawcy w oczach potencjalnych kandydatów, ale też na postrzeganie przedsiębiorstwa w oczach obecnego zespołu. Tym samym może przyciągnąć talenty i zredukować rotację w zespołach, a co za tym idzie – obniżyć koszty.
Podczas tworzenia polityki wynagradzania nie można zapomnieć o benefitach, czyli świadczeniach pozapłacowych, które również wpływają na postrzeganie marki pracodawcy.
finansowe benefity pracownicze
Już w trakcie pandemii podejście do benefitów zaczęło ulegać zmianie. Świadczenia pozapłacowe, które wcześniej cieszyły się największym zainteresowaniem, straciły na znaczeniu. Teraz kiedy wszyscy odczuwamy skutki inflacji, a grubość naszego portfela maleje, na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim te rozwiązania, które odciążają domowe budżety pracowników, pozwalają zaoszczędzić na zakupach, prywatnej opiece medycznej, posiłkach, wakacjach czy kosztach dojazdów. Poniżej wymieniamy najciekawsze rozwiązania benefitów pracowniczych o wymiarze finansowym.
alert BIK
Alerty BIK to ciekawe i jakże użyteczne w obecnych czasach rozwiązanie, dzięki któremu pracownicy mogą zabezpieczyć się przed próbami wykorzystania tożsamości, czy wyłudzeniem kredytu lub pożyczki. Użytkownik otrzymuje alert BIK w sytuacji, gdy zostanie złożony wniosek z jego danymi w banku, na poczcie czy jakiejkolwiek innej firmie. Posiadając alert BIK pracownik ma szansę zareagować i tym samym zapobiec utracie swoich oszczędności.
wynagrodzenie na życzenie
Według raportu “Polak i finansowe zakręty” zrealizowanego przez Flexee we współpracy z GFK Polonia 39% pracujących Polaków w ciągu ostatniego roku pożyczało pieniądze przed kolejną wypłatą. W obliczu braku gotówki lub chwilowej utraty płynności finansowej konsumenci zaspokajają swoje potrzeby finansowe korzystając z różnego rodzaju pożyczek. Tę potrzebę pracowników, może zaspokoić pracodawca, oferując w swoim pakiecie benefitów wynagrodzenie na życzenie. Ten finansowy benefit pracowniczy jest swego rodzaju elastycznym wynagrodzeniem, pobieranym w formie zaliczki, kiedy potrzebuje tego pracownik. Wynagrodzenie na życzenie zmniejsza stres finansowy pracowników, poprawiając ich samopoczucie i motywację do pracy, a oferujący takie rozwiązanie pracodawca może wzmocnić swoją pozycję w relacji z pracownikiem.
dofinansowanie do posiłków
Dofinansowanie do posiłków może być benefitem, który w znacznym stopniu odciąży budżet pracowników. Karta lunchowa, dzięki której można zapłacić za obiad w pracowniczej kantynie, za dania gotowe, czy dowolny posiłek w punktach gastronomicznych, także zamawiając jedzenie online jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, pozwala na znaczne oszczędności w domowym budżecie i wpływa na finansowy wellbeing pracowników. Dodatkową zaletą dla pracodawcy jest fakt, że z tego benefitu może skorzystać 100% załogi, a kwota przekazana na karcie jest zwolniona z ZUS aż do 300 zł miesięcznie na pracownika. Takie zwolnienie wynika z § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia składkowego.
platforma kafeteryjna
Platforma kafeteryjna daje możliwość zakupu benefitów jednorazowych. Pracownicy mogą wymieniać punkty z platformy na bony, dzięki którym zrobią zakupy w wybranych przez siebie sklepach, czy kupując bilet do kina.
Podsumowując, konkurencyjne wynagrodzenia stanowią ważny czynnik przyciągania i zatrzymania utalentowanych pracowników. Jednak podczas budowania i rozwijania strategii zatrudnienia warto przemyśleć także ofertę benefitów, zwłaszcza tych, które posiadają wymiar finansowy i mogą w znaczący sposób wpłynąć na budżet domowy pracowników.