Pracodawcy starając się dorównać standardom rynkowym coraz częściej sięgają po nieszablonowane rozwiązania w zakresie oferowanych benefitów pozapłacowych, aby podnieść ich satysfakcję z wykonywanej pracy i wzmóc efektywność. Jednak nawet najbardziej kreatywne pomysły i tzw. "efekty wow" na nic się zdadzą, jeśli na wstępie odpowiednio nie zadbamy o samą przestrzeń i dostępne narzędzia pracy.
Skoncentrujmy się na zawodach, które wymagają myślenia twórczego lub prac koncepcyjnych. To spore wyzwanie przed działem HR, aby tak zaaranżować przestrzeń biurową, by praca tam była komfortowa, ale i stymulowała pracowników do generowania innowacyjnych pomysłów. Poniżej przedstawiam trzy przykłady rozwiązań, które są już wdrażane w przedsiębiorstwach, a być może staną się też inspiracją i zapoczątkują nowy kierunek myślenia w projektowaniu przestrzeni do pracy.
rozwiązanie numer 1: spakuj walizki i zabierz swój zespół w nowe, nieodkryte dotąd dla nich miejsce
Wspólny wyjazd zespołu projektowego to możliwość połączenia kilku ważnych aspektów. Po pierwsze wspieramy pracę grupową i integrujemy zespół. Po drugie zmiana otoczenia pozwala wyrwać się z tzw. bieżącej realizacji zadań. Uruchamiamy myślenie twórcze, a kontakt z przyrodą może pomóc nam się odprężyć. Zadowolenie pracownika będzie miało wpływ na jakość wykonywanej przez niego pracy.
rozwiązanie numer 2: co, jeśli Twoim miejscem pracy byłaby łąka lub barka na rzece?
Biura często konkurują ze sobą designerskim wnętrzem. Tworzone są z myślą o komforcie pracy, ale to wciąż zamknięte przestrzenie, które często są pozbawione dostępu do naturalnego światła czy powietrza. Kontakt z naturą to potrzeba, która często jest niezaspokajana wśród pracowników korporacji. Prostym rozwiązaniem jest udostępnienie leżaków bądź hamaków na zewnątrz budynków, gdzie można pracować zdalnie. Są jednak firmy, które idą o krok dalej. Nikt przecież nie powiedział, że biuro nie może być mobilne. Na świecie jest już kilka inspirujących przykładów biurowców usytuowanych na wodzie. Widok rzeki i kontakt z zielenią odpręża, ale również stwarza warunki do pracy kreatywnej.
rozwiązanie numer 3: bądź na bieżąco w nowinkach technologicznych, które mogą usprawnić pracę Twojego zespołu
Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne jako odpowiedź na różnorodne bolączki pracowników. Ciekawym narzędziem jest flipchart zintegrowany z dyskiem na Twoim komputerze. Dzięki temu możesz pracować twarzą w twarz z innymi standardowo zapisując najważniejsze informacje na papierze. Dzięki technologii Twoje pomysły zostaną na bieżąco spisane w dokumencie online. Inne równie ciekawe narzędzia to platformy komunikacyjne wykorzystywane do dzielenia się wiedzą i pomysłami między pracownikami. To systemy, które dbają o szybki przepływ informacji wewnątrz firm.
Wszystkie trzy wymienione rozwiązania mogą wydawać się trudne do wdrożenia bądź też kosztowne. Nie musisz ich wdrażać, ale może będą dla Ciebie inspiracją. Pamiętaj tu jednak o rzeczywistych potrzebach swoich pracowników i włącz ich na etapie generowania pomysłów. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań codziennej pracy zwiększy zaangażowanie Twojego zespołu.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie aspekty zatrudnienia są dla Polaków najbardziej istotne oraz jak kształtują się ich oczekiwania względem miejsca pracy, pobierz nasz bezpłatny raport:
Pobierz raportRaport ukazuje wyniki Randstad Employer Brand Research, najbardziej reprezentatywnego badania marki pracodawcy, opierającego się na opiniach ogółu populacji. W Polsce zrealizowaliśmy to badanie już po raz ósmy, a powyższy raport stanowi znakomite wprowadzenie dla pracodawców, którzy szukają wskazówek w jaki sposób mogą poprawić atrakcyjność swojej marki pracodawcy.
Autorka: Agnieszka Brzezińska