Jest podstawą do osiągnięcia wyznaczonych celów, które zostały ujęte w uzasadnieniu biznesowym. Opracowanie całościowej strategii marki pracodawcy jest o tyle trudnym zadaniem, że bardzo często w spółce to zadanie spoczywa na wielu osobach, działach oraz zespołach. Dotyczy to szczególnie dużych przedsiębiorstw, jednak w mniejszych również pojawia się ten stosunkowo duży problem. Promowaniem marki może zajmować się dział marketingu, HR lub osoby odpowiedzialne za rekrutację. To utrudnia zdefiniowanie mocnych i ważnych dla kandydatów powodów, dla których mieliby oni zdecydować się na pracę w Twojej firmie.
Spółka udziela wskazówek, jednak to miejscowe osoby decydujące podejmują konkretne decyzje o tym, w jaki sposób ma zostać zrealizowana inwestycja. Efektem jest ograniczona wydajność i niedostateczna skuteczność, praca często jest powielana i niespójna. Zdarza się również, że nie wykorzystuje się w pełni dotychczasowych osiągnięć kampanii. Czy Ty również dostrzegasz ten problem i przyczyny za niego odpowiedzialne?
zbudujmy filar dla wszystkich działań związanych z marką pracodawcy
Dlaczego zbudujmy? Dotyczy to nie jedynie poszczególnych jednostek, ale całej spółki. Fundamentem, który musicie stworzyć to pakiet korzyści oferowanych pracownikom (employee value proposition, EVP). Powinien być to mocny powód, dla którego kandydaci chcieliby pracować w Twojej spółce. Potrzebują przekonującego argumentu stanowiącego filar strategii marki pracodawcy. Obok korzyści uwzględnij w nim wartość i misję spółki, te 3 elementy muszą być ze sobą spójne.
Jak wynika z globalnego badania rynkowego przeprowadzonego przez spółkę Gartner, przedsiębiorstwa z silnym EVP docierają do biernych kandydatów z aż 50% większą skutecznością, a rotacja w nich jest o 69% niższa. Efektem takich działań są o połowę niższe koszty zatrudnienia jednego pracownika. To przekonujące argumenty leżą u podnóża tak dużego sukcesu, który może osiągnąć również Twoja spółka.
uczmy się na błędach
Najlepiej nie swoich, jednak najlepszą nauką jest własny bagaż doświadczeń. Przyjrzyj się działaniom swojej spółki w opracowywaniu strategii marki pracodawcy. Czy są w niej przekonujące argumenty, które są interesujące dla potencjalnego kandydata? Czy jasno jest w niej określona misja i wartości spółki? Błędy, których nie musisz powielać, to nieodpowiednie ujęcie podstawowych wartości, misji i możliwości oferowanych przez spółkę. To sprzyja kreowaniu niepełnego obrazu przedsiębiorstwa. Kompleksowy EVP lepiej oddziałuje na kandydatów i tylko takie spółki mogą ubiegać się o uznanie i zainteresowanie talentów.
Co na ten temat sądzą sami zainteresowani? Z wyników Randstad Employer Brand Research wynika, iż pracownicy od potencjalnego pracodawcy oczekują atrakcyjnego wynagrodzenia, dodatkowych świadczeń, odpowiedniej równowagi między pracą a życiem prywatnym, przyjaznego miejsca pracy, możliwości rozwoju kariery i… gwarancji stałego zatrudnienia. Zestawiając te wyniki z badaniami przeprowadzanymi wśród pracodawców, łatwo dostrzec pewną niezgodność. Są oni zdania, że kandydaci wymagają od nich przede wszystkim stabilności zatrudnienia, nie dostrzegając innych ważnych czynników motywujących dla swoich potencjalnych pracowników.
marka korporacyjna i marka pracodawcy – płynie w nich jedna krew
Kandydaci bardzo często markę korporacyjną już znają bądź przynajmniej mieli z nią styczność. Marka pracodawcy powinna być z nią spójna, w przeciwnym razie w jej całościowym odbiorze zapanuje chaos. Przy opracowaniu strategii marki pracodawcy szukaj wspólnych mianowników. Nie postrzegamy obu marek jako dokładnie to samo, ale na pewno jako jeden organizm. Pamiętaj więc o cechach, które wyróżniają spółkę jako przedsiębiorstwo. Zarządzanie marką pracodawcy jest elementem ogólnej strategii, równie ważnym jak marka korporacyjna i marka produktu. Muszą one więc do siebie pasować, być jednym spójnym organem.
Być może w Twojej spółce brakuje lidera, który byłby odpowiedzialny za wszystkie działania związane z budowaniem marki pracodawcy. To zapewniłoby jej spójność strategii, zwiększyło wydajność pracy i skuteczność w osiąganiu postawionych celów.
Poznaj 4 etapy budowania skutecznej strategii marki pracodawcy >>
Jeżeli zainteresował Cię ten wpis i chcesz dowiedzieć się więcej o budowaniu marki pracodawcy, serdecznie zachęcamy do pobrania naszego e-booka:
pobieramW materiale tym poruszyliśmy tematy takie jak: uzasadnienie biznesowe budowania marki pracodawcy, opracowanie strategii marki pracodawcy dla przedsiębiorstwa, aktywacja marki pracodawcy, tworzenie niezapomnianego doświadczenia kandydata oraz utrzymanie solidnej marki pracodawcy.