Podczas gdy jedni pracownicy w czasie pełnym wyzwań rozkwitają, inni borykają się z szeregiem negatywnych emocji - samotnością, nudą, lękiem czy frustracją. W takiej sytuacji istotne jest, by zapewnić im pomoc. Tworzenie rozwiązań, narzędzi ułatwiających Twoim ludziom osiągnięcie dobrostanu psychicznego jest w nowej rzeczywistości koniecznością, jednak od czego zacząć? Oto niektóre z problemów, które mogą napotkać dziś pracownicy, a o których nie zawsze zdawaliśmy sobie sprawę w przeszłości. 

ActiveCursorArrow_illustration_UseBackgroundWhite_RGB.png

6 działań, które przygotują Twoich pracowników na przyszłe wyzwania

pobierz
at home alone
at home alone

zła jakość snu

Jakość snu może mieć ogromny wpływ na to, jak czujemy się pod względem psychicznym i fizycznym. Wbrew pozorom pracodawcy mogą odegrać w poprawie jego jakości, np. zachęcając pracowników do unikania pracy wieczorem czy używania laptopów przed pójściem spać. Menedżerowie, w miarę możliwości, powinni unikać wysyłania e-maili do zespołów w późnych godzinach. Dla osób pracujących w domu istotne jest, by laptop i telefon znajdował się z dala od miejsca, w którym śpią. Zamiast elektroniki ciche, ciemne i spokojne miejsce, które ułatwia zasypianie.

Przeczytaj: wskazówki dla managerów: jak zarządzać miejscem pracy w modelu hybrydowym?

poczucie lęku

W niektórych sytuacjach niepokój jest naturalną reakcją. Rzeczywistość, w której się jednak znaleźliśmy może potęgować lęk u wielu pracowników, a u innych doprowadzić do uczucia ciągłego niepokoju. To może być bardzo przytłaczające. Dlatego warto, by menedżerowie zwracali uwagę na samopoczucie swoich podwładnych. Odprawa z zespołem może być dobrym momentem na sprawdzenie nastrojów i zarządzanie poziomem lęku związanego z pracą. Regularne, wirtualne spotkania dają pracownikom możliwość porozmawiania o problemach, a liderzy mogą pomóc w znalezieniu rozwiązań na pojawiające się wyzwania. 

wzmożony stres

Zamknięcie przekłada się na większy poziom stresu. Istnieje wiele aspektów, które mogą go jeszcze zwiększyć - łączenie pracy z opieką nad dziećmi, większe obciążenie pracą niż dotychczas, wyzwanie jakim jest nauczenie się pracy zdalnej. Jeszcze istotniejsze staje się zatem dziś odpowiednie planowanie pracy - obciążenia nią, wyznaczanie realnych terminów zakończenia projektów. Wkład lidera jest tu kluczowy. Menedżerowie powinni wspierać swoich pracowników, np. dzieląc projekty na mniejsze zadania. Tak proste pozornie działanie może odegrać ogromną rolę w zminimalizowaniu poziomu stresu i zapewnieniu członkom zespołu wiary w umiejętności niezbędne do wykonania zadania.

ActiveCursorArrow_illustration_UseBackgroundWhite_RGB.png

6 działań, które przygotują Twoich pracowników na przyszłe wyzwania

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się