W obecnej sytuacji bardzo istotne jest, by firma podejmowała kroki, które będą redukowały stres pracowników. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Czy tego chcemy czy nie jesteśmy bombardowani nie zawsze rzetelnymi komunikatami z każdej strony. Jako pracodawca możesz jednak podjąć kroki, by pomóc pracownikom zadbać o spokój psychiczny, zapewniając im tym samym większy komfort pracy.
przykład idzie z góry
zarząd
W kontekście obecnej działalności firmy i tego, jak czuć będą się pracownicy, istotne jest to, jak zachowuje się zarząd. Udzielanie konkretnych, rzeczowych informacji przez najważniejsze osoby w firmie może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pracowników.
Jeśli to możliwe zarząd powinien zakomunikować pracownikom, co obecna sytuacja oznacza dla organizacji. Z pewnością informacja, że firma posiada wystarczające zasoby, by przez najbliższy miesiąc albo dwa funkcjonować bez większych zmian doda zespołowi pewności. W dłuższej perspektywie warto rozważyć przedstawienie różnych ścieżek, którymi firma może podążyć, np. powiedzenie, że być może konieczna stanie się praca na ¾ etatu, aby liczebność załogi pozostała bez zmian jest lepsze niż milczenie. Milczenie rodzi domysły, które nie muszą być zgodne z prawdą.
menedżer
Ogromną rolę w redukowaniu stresu odgrywają menedżerowie. To oni są dla pracowników pierwszym kontaktem. Jednak dziś, dla kadry kierowniczej, zarządzanie w dużej części rozproszonym zespołem może być wyzwaniem. Sam fakt, że przez dłuższy czas nie mają bezpośredniego kontaktu może być trudnym doświadczeniem. Dlatego niezwykle istotne jest zaufanie do pracowników, podobnie jak empatia, zrozumienie, że ich godziny pracy ulegają zmianie i są bardziej elastyczne.
Ważne jest, by menedżerowie pozostawali w stałym kontakcie z zespołem. Codzienne rozmowy wideo nie zawsze muszą dotyczyć aktualizacji projektów. Zamiast tego warto zapytać czy u pracownika wszystko w porządku, sprawdzić jego nastrój i przypomnieć mu o swoim wsparciu.
dowiedz się, co jeszcze może zrobić menedżer, by zadbać dziś o swój zespół
dział HR
Dlatego jeśli chcesz zadbać o dobre well-being pracowników podczas pracy zdalnej, powinieneś w pierwszej kolejności zaopiekować się menedżerami. Bardzo pomocny może być dla nich dział HR, który zorganizuje webinary czy wideokonferencje ze wskazówkami związanymi z zarządzaniem pracownikami, ale także informacjami, jak zadbać o swój własny komfort w pracy. Być może dobrym pomysłem okaże się stworzenie grupy projektowej, która będzie pierwszą linią wsparcia dla menedżerów, gdy ci będą potrzebować pomocy, bo np. sami zaczęli odczuwać lęk. Zespół ten mógłby także przygotowywać newsletter, zawierający najważniejsze informacje. Biorąc pod uwagę liczbę nie zawsze wiarygodnych informacji, które nas dziś otaczają takie działanie mogłoby przełożyć się na większy komfort pracowników.
pomóż się odstresować
Wspomniałam wcześniej o webinarach dla menedżerów. Warto wykorzystać to narzędzie także do innych działań, np. organizacji wydarzeń, na których pracownicy poznają techniki oddychania, popraktykują jogę lub uważność. Często w firmie pracują osoby, które wykonują wspomniane praktyki na co dzień. Postaraj się zaangażować ich w ten projekt. Pomoc, robienie czegoś dobrego dla innych, to naturalny sposób na redukcje własnego stresu.
Jednak na tym wsparcie organizacji nie musi się kończyć. Firma może zapewnić wsparcie psychologa online. Nawet jeśli pracownicy nie zgłaszają takiej potrzeby, to czasami dobrze jest działać z wyprzedzeniem. Taki specjalista może być dostępny nie tylko w ramach konsultacji, ale również może przeszkolić Twój dział HR i kadrę kierowniczą w zakresie sposobu zarządzania ludźmi tak, by zapewnić im spokój psychiczny.
pomóż dotrzeć do biura
Gdy niezbędne jest, by pracownicy albo chociaż ich część wykonywała pracę bezpośrednio w firmie, to w swoich działaniach postaraj się nie ograniczać do aspektów, które są dziś absolutną koniecznością (płyny do dezynfekcji, żele antybakteryjne). Dojazd do pracy może zwiększać dyskomfort, dlatego jeśli to możliwe zapewnij inny środek transportu - samochody służbowe, dofinansowanie do paliwa, zwiększenie liczby autobusów, które podwożą do zakładu Twoich pracowników.