Work-life balance to – jak wynika z badania Employer Brand Research, przeprowadzonego przez Randstad – jeden z pięciu głównych czynników, który biorą pod uwagę pracownicy poszukując zatrudnienia. Jeśli zadbasz o równowagę między życiem prywatnym, a zawodowym swojego zespołu zwiększysz jego wydajność oraz poziom satysfakcji z wykonywanej pracy. To także dodatkowy atut dla Twojej marki pracodawcy, dzięki czemu nie tylko utrzymasz obecnych pracowników, ale także łatwiej przyciągniesz nowe talenty do swojej firmy.
zalety work-life balance
Dbając o work-life balance swoich pracowników unikniesz także ich wypalenia zawodowego. To z kolei sprawi, że w dalszym ciągu będą wykonywać swoją pracę na bardzo wysokim poziomie, co z kolei przełoży się na większy zyski dla Twojego przedsiębiorstwa.
The Australian Institute of Business podkreśla, że odseparowanie życia zawodowego od prywatnego jest istotne, bo dzięki temu stres związany z pracą nie prześladuje pracowników w ich domach. Tym samym choć przez chwilę będą mogli się odprężyć i poświęcić życiu osobistym, rodzinie. Mniej zestresowani pracownicy pozostają w firmie dłużej niż ich wypaleni zawodowo koledzy. Dbając zatem o work-life balance utrzymujesz w swojej firmie największe talenty.
Ponadto, jak uważa Jenny Darmody, specjalistka ds. karier w Silicon Republic, osoby zmęczone swoją pracą obniżają poziom produktywności całego zespołu. Jej zdaniem pracownicy będą osiągać najlepsze wyniki, gdy „będą mieć odpowiednio dużo czasu na wypoczynek i będą doceniać życie poza firmą, tak aby do pracy chcieli wracać bez przymusu”.
pozwól dokonać wyboru
Nie ma jednak jednej, uniwersalnej metody pozwalającej zachować równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym, którą mógłby zastosować każdy pracownik. Postaraj się zatem upewnić, że Twoja firma jest pod tym względem elastyczna. Bardzo ważne jest to, by Twoi pracownicy mogli wskazać, co zdaniem każdego z nich wpływa na zachowanie work-life balance. W ten sposób nie tylko lepiej dostosujesz ten aspekt do swojej kultury organizacyjnej, ale także – pytając pracowników o ich zdanie – sprawisz, że Twój zespół poczuje się dowartościowany i doceniony. Pamiętaj, że czynniki wpływające na work-life balance mogą się różnić w zależności od stanowiska.
Pytając pracowników o ich zdanie możesz dostrzec także to, na czym może zależeć kandydatom. To bardzo istotny aspekt, który może ułatwić Ci pozyskiwanie talentów. Oczywiście, aby tak się stało powinieneś pokazywać, w jaki sposób pomagasz pracownikom utrzymać równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym. Zanim kandydat podejmie decyzję, w którym miejscu rozpocznie pracę zapozna się z informacjami o Twojej firmie w Internecie. Technologia może poprawić Twoją komunikację z kandydatem. Jeśli nie zaprezentujesz istotnych dla niego aspektów może podjąć zatrudnienie u konkurencji. Spróbuj przedstawić zalety pracy w Twojej firmie.
świeć przykładem
Twoja kadra zarządzająca powinna dawać dobry przykład, jeśli chodzi o utrzymywanie równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym. Jeśli nie chcesz, by Twoi pracownicy odpowiadali na maile podczas urlopu, ich bezpośredni przełożeni także nie powinni tego robić. Pamiętaj, że menedżerowie mogą zarówno motywować, jak i być powodem niskiego zaangażowania Twoich pracowników.
Susan Heathfield, specjalista ds. zarządzania twierdzi, że „pracownicy obserwują i analizują działania swoich liderów”. Postaraj się zachęcić swoich menedżerów, by rozmawiali ze swoimi zespołami na temat istoty work-life balance. To pierwszy krok do sprawienia, by pracownicy zapomnieli o zawodowych obowiązkach i skupili się na życiu prywatnym po wyjściu z pracy.
Równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym Twoich pracowników nie tylko przekłada się na ich wydajność i ogranicza rotację w zespole. To także jeden z elementów budowy wizerunku marki pracodawcy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, co jeszcze wpływa na Twój odbiór w oczach pracowników i kandydatów pobierz nasz raport:
pobieram