Jesteśmy świadkami sukcesywnego postępu technologicznego, który niesie za sobą rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie wielu firm. Powszechność digitalizacji i automatyzacja procesów, nadają nowy wymiar działaniom, które jeszcze do niedawna były domeną ludzkich rąk i umysłu. Nie inaczej jest w branży HR, gdzie technologia na bazie sztucznej inteligencji usprawnia pracę i oszczędza czas zatrudnionych, poprzez eliminację czasochłonnych procesów, takich jak np. katalogowanie danych.
Firmy zastanawiają się, czy digitalizacja branży HR jest koniecznością i rzeczywiście może przyczynić się do lepszego funkcjonowania danej organizacji. Postaram się w tym artykule przybliżyć Państwu ten temat oraz przedstawić korzyści takiej automatyzacji.
jak nowoczesne technologie wpływają na branżę HR?
W dobie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, który stawia wyzwania przed pracodawcami, szczególnie w postaci niedoboru talentów i dużej konkurencyjności ze strony innych firm, ustalenie dobrej strategii pozyskiwania kandydatów jest na wagę złota. Nie będzie to możliwe bez specjalistycznej kadry i odpowiednich narzędzi. Dlatego aktywne wsparcie działu HR jest długoterminową inwestycją w rozwój przedsiębiorstwa. Szczególnie teraz, gdy niestabilna sytuacja gospodarcza w kraju motywuje ludzi do poszukiwania lepiej płatnej pracy, działania w zakresie przyciągania i zatrzymywania talentów stają się priorytetem.
Digitalizacja może niewątpliwie pomóc w tym procesie dzięki wspomnianej automatyzacji pracy, która eliminuje wykonywanie powtarzalnych lub pochłaniających dużą ilość czasu zadań, takich jak np. sprawdzanie aplikacji, zatwierdzanie kart czasu pracy, obsługa wniosków urlopowych, aktualizacja e-teczek pracowników.
Cyfrowe rozwiązania mogą być również pomocne przy wdrażaniu nowych członków zespołu. Dzięki platformom dedykowanym kontaktowi z pracownikami, zawierającymi wszystkie potrzebne informacje łącznie z harmonogramem działań i podziałem obowiązków, przyczyniają się do uzyskania dobrego wrażenia w oczach przyszłego pracownika, a także stanowią ułatwienie w przekazie informacji gdziekolwiek kandydat się znajduje.
Dzięki powyższym rozwiązaniom zwiększa się efektywności sektora rekrutacyjnego, który zyskuje czas i przestrzeń na działania wymagające bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, jak rozmowy rekrutacyjne, szkolenia, dbanie o komfort kandydata na każdym etapie procesu rekrutacji.
czy digitalizacja jest konieczna?
Digitalizacja procesów HR jest istotna pod kątem konkurencyjności na rynku pracy. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, firma pokazuje otwartość w kierunku zmian oraz umiejętność przystosowywania się do aktualnych warunków oraz trendów w branży.
Ponadto niweluje zagrożenia, takie jak spowolnienie pracy, problemy z papierową dokumentacją, niewystarczającą ilością personelu. Istotną kwestią jest również to, że w dobie pracy zdalnej, hybrydowej, kiedy to wiele procesów i czynności zawodowych przeniesionych jest do sfery online, staje się normą wdrażanie procesów rekrutacyjnych poprzez narzędzia internetowe i przeprowadzanie w ten sposób onboardingu.
Rezygnując z nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, firma może zmniejszyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu w przyszłości - nie korzystając z nowych technologii, zastopuje swój rozwój.
Przemyślana i dobrze zorganizowana digitalizacja procesów HR staje się koniecznością, która eliminuje działania obarczone ryzykiem ludzkiego błędu, dając tym samym przestrzeń na rozwój działu z zakresu miękkiego HR, dopracowanie komunikacji i na generowanie mniejszej ilości papieru. Dodatkowo daje łatwiejszy dostęp do informacji oraz zwiększa bezpieczeństwo w przechowywaniu danych.
digitalizacja krok po kroku.
Zdajemy sobie sprawę, że proces wdrażania digitalizacji jest długofalowy i wymaga od przedsiębiorstwa czasu oraz chęci nauki nowych rozwiązań wśród pracowników. Aby wesprzeć naszych klientów w rozwoju oraz przygotowywaniu procesów HR, stworzyliśmy pakiet cyfrowych technologii Randstad Relevate. Ten optymalny i intuicyjny zestaw pomoże w poszukiwaniu odpowiednich talentów i pozwoli na usprawnienie pracy dotychczas zatrudnionych osób.
Zachęcamy do zapoznania się z case study o tym, jak wspieramy naszego klienta, firmę Getinge w digitalizacji procesów HR: od outsourcingu kadr i płac po cyfrową ewidencję czasu pracy.