Żeby sprostać wyzwaniom nowoczesności i sprawnie funkcjonować w zglobalizowanym świecie, przedsiębiorstwo musi powinna reagować na zmieniające się potrzeby rynkowe, jednocześnie nie zapominając o tym, że głównym celem jej działania jest maksymalizacja zysków. Elastyczne formy zatrudnienia mogą stanowić odpowiedź na ciągłe przeobrażenia na rynku pracy, jednak nie są jedynym rozwiązaniem, które może pomóc firmie zmniejszyć koszty funkcjonowania. Innym, coraz popularniejszym wyjściem jest outsourcing. Jakie zatem korzyści może przynieść przedsiębiorstwu outsourcing czy współistnienie różnych form zatrudnienia?
formy zatrudnienia - ich współistnienie w firmie
Globalizacja, rozwój nowych technologii, dynamiczny rozwój sektora usług, zmiany demograficzne, przejawiające się tym, że firmy coraz częściej szukają odpowiedzi, jak skutecznie zarządzać pokoleniami pracowników, a także rosnąca konkurencja między przedsiębiorstwami. To główne przyczyny stopniowego odchodzenia od tradycyjnego modelu zatrudnienia na rzecz bardziej elastycznych form. Ich rosnąca popularność wynika również z faktu, że pozwalają one pogodzić interesy zarówno pracodawców, jak i pracowników. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni ostatnich lat w wielu krajach na świecie przyjęto reformy sprzyjające ich upowszechnieniu.
Nie oznacza to jednak, że firmy przestały zabiegać o lojalność kluczowych dla swego funkcjonowania pracowników. Obecnie w organizacjach współistnieją bowiem różne formy zatrudnienia, które w ramach jednej organizacji pozwalają na działanie szerokiej kadry pracowniczej.
Dzięki nim w organizacji zatrudniani są:
- wysokiej klasy specjaliści, którzy pracują na podstawie umów gwarantujących ochronę trwałości stosunku pracy,
- specjaliści na kontraktach - rozwiązanie bardzo popularne chociażby w obszarze IT,
- pracownicy tymczasowi.
Zobacz również: jakie korzyści odniesiesz otwierając się na kontraktorów it?
Taka koncepcja stanowi połączenie elastyczności i bezpieczeństwa oraz pozwala dostosować zatrudnienie do planów rozwojowych firmy. Ze względu na zawiłość przepisów prawnych wdrożenie różnych form zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach może stanowić pewne wyzwanie. Odpowiedzią na nie zdaje się być outsourcing.
korzyści stosowania outsourcingu?
Outsourcing polega na przekazaniu przez przedsiębiorstwo pewnych zadań, najczęściej niezwiązanych z głównym obszarem działalności firmy, wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym. Pozwala on przedsiębiorstwu na rozszerzenie zakresu działalności rynkowej oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. Poprzez outsourcing procesów biznesowych, firma może skoncentrować się na rozwoju strategicznych obszarów.
Outsourcing procesów biznesowych obniża również koszty działalności i uzupełnia niedobory zasobowe. Wyspecjalizowane firmy zewnętrzne dysponują bowiem odpowiednimi systemami informatycznymi, które usprawniają funkcjonowanie poszczególnych działów w firmie, np. kadr, oraz stosowną wiedzą z zakresu prawa, co pozwala im łatwiej niż przedsiębiorstwu odnaleźć się w gąszczu przepisów i szybciej reagować na wprowadzane zmiany legislacyjne. Dzięki outsourcingowi przedsiębiorstwo zyskuje dostęp do specjalistycznej wiedzy, umiejętności i zasobów.
Nie dziwi zatem fakt, że outsourcing jest tak popularny na świecie. Również i polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm zewnętrznych. Różnorodność dostępnych opcji (m.in. outsourcing IT, outsourcing pracowników, outsourcing kadr) pozwala dostosować zakres i uwarunkowania outsourcingu do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, zwiększając elastyczność i skuteczność zarządzania firmą.
outsourcing kadrowo-płacowy pozwala Ci m.in. przekazać administrowanie teczkami osobowymi, naliczanie wynagrodzeń i realizacje przelewów dla pracowników. Chcesz dowiedzieć się, w jakich jeszcze obszarach możemy Ci pomóc? Skontaktuj się z nami:
skontaktuj się