PPE i PPK to dwa systemy oszczędzania, które funkcjonują w firmach. Ich celem jest odkładanie środków finansowych na emeryturę poza odprowadzaniem składek ZUS. Programy pod pewnymi względami różnią się od siebie. Główne różnice między PPE a PPK dotyczą kwestii konieczności ich wdrożenia, uprawnień do uczestnictwa w nich, a także sposobu finansowania wpłat na ich rzecz.
Zarówno PPE, jak i PPK pozwalają pracownikom na tworzenie poduszki finansowej i oszczędzanie na przyszłe lata na emeryturze. Oba rozwiązania na pierwszy rzut oka działają podobnie. Programy zakładają pracodawcy, a pracownicy dostają od nich dodatkowe środki pieniężne. Wszelkie kwoty są przesyłane na specjalnie utworzone, indywidualne rachunki. Mimo podobieństw systemy oszczędnościowe różnią się pod wieloma względami. Co lepiej więc wybrać: PPK czy PPE? Aby przybliżyć się do odpowiedzi na to pytanie, warto poznać charakterystykę każdego z rozwiązań.
Szukasz zewnętrznego wsparcia w prowadzeniu kadr i płac swojej firmy? Sprawdź ofertę Randstad.
czym jest PPE?
PPE, czyli Pracowniczy Program Emerytalny, to system oszczędnościowy pozwalający odkładać pewne kwoty pieniędzy na emeryturę. Działa on już od 1999 roku. Dzięki niemu możliwe jest oszczędzanie w sposób niezależny od odprowadzanych składek ZUS. Zadaniem takiego programu jest więc powiększenie kwoty, którą będzie w przyszłości pobierał emerytowany pracownik.
Uczestnictwo w PPE jest dobrowolne. Do programu może dołączyć każdy pracownik, który nie przekroczył 70. roku życia i jest zatrudniony na umowę o pracę przez przynajmniej 3 miesiące u danego pracodawcy. Co istotne, utworzenie PPE w zakładzie pracy jest także dobrowolne dla właścicieli firm. Oznacza to, że pracodawcy nie są zobowiązani do wdrożenia takiego systemu oszczędzania.
Ważnym wyróżnikiem PPE jest to, że program bazuje na wpłacaniu składki podstawowej, której finansowanie w całości należy do pracodawcy. Jej wysokość może wynosić maksymalnie 7% pensji pracownika. Oprócz tego podwładni mogą, choć nie muszą, zgłosić chęć odprowadzania składek dodatkowych.
czym wyróżnia się PPK? Podstawowe informacje
PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe. Wprowadzenie tego systemu reguluje ustawa z 2019 roku. W przeciwieństwie do PPE program ten od 2021 roku jest obowiązkowy dla pracodawców. Poza kilkoma wyjątkami (dotyczy to m.in. mikroprzedsiębiorców oraz przedsiębiorstw, które wcześniej zdecydowały się na PPE zamiast PPK) system musi istnieć w każdej firmie.
Inaczej niż w przypadku PPE uczestnictwo w PPK jest obowiązkowe ale pracownik może złożyć pisemny wniosek do pracodawcy o rezygnacji z udziału w programie. Dotyczy to osób do 55. roku życia. Pracownik powyżej 55 roku życia (ale przed ukończeniem 70) nie jest objęty obowiązkiem przystąpienia do PPK ale może się zgłosić do programu dobrowolnie.
Warto przy tym wiedzieć, że PPK jest finansowane z aż trzech źródeł. Za wpłaty nie odpowiada więc wyłącznie pracodawca.
PPK a PPE – różnice
Podstawowe różnice między PPE a PPK można więc podzielić na kilka kategorii. Są to przede wszystkim:
- obowiązek wprowadzenia programu (istnieje przy PPK i nie jest obecny przy PPE),
- źródła finansowania wpłat i obowiązujące stawki (przy PPE za składki odpowiada pracodawca, a przy PPK: pracodawca odprowadzający między 1,5% a 2,5% wynagrodzenia, pracownik wpłacający 2% składki podstawowej i do 2% składki dodatkowej, a także państwo odpowiedzialne za uiszczenie kwoty powitalnej w wysokości 250 zł oraz kwoty rocznej w wysokości 240 zł),
- zapisy do programu (aby uczestniczyć w PPE, zawsze trzeba złożyć specjalny wniosek, natomiast w przypadku PPK osoby w wieku 18–55 lat są włączane do programu automatycznie, a dopiero pracownicy w wieku 55–69 lat muszą dostarczyć odpowiednią deklarację),
- możliwość uczestnictwa (w PPE mogą uczestniczyć podwładni na etacie, natomiast w PPK wszyscy ci, którzy odprowadzają składki ZUS),
- dowolny moment wypłaty zgromadzonych środków (w przypadku PPE nie ma takiej możliwości, chyba że zakończy się czas trwania umowy z pracodawcą, natomiast w przypadku PPK istnieje szansa, aby wypłacić środki na konto bankowe, jednak jest to związane ze stratą preferencji o charakterze podatkowym).
Wdrażając PPK lub PPE, warto wiedzieć, jak wyglądają zasady działania poszczególnych programów. W przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych wszelkie sprawy regulowane są przez specjalną ustawę o PPK. Z kolei Pracowniczy Program Emerytalny nie ma ujednoliconych reguł i funkcjonuje na podstawie umowy zakładowej między pracodawcą a jego podwładnymi.
PPE czy PPK – co lepsze?
Wobec różnic w obu programach wiele osób zadaje sobie pytanie, co jest lepszym rozwiązaniem: PPE czy PPK? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Pracodawcy coraz częściej decydują się jednak na rezygnację z PPE i wprowadzenie nowego systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych. To, który rodzaj oszczędzania będzie bardziej opłacalny (zarówno z perspektywy pracodawców, jak i pracowników), uwarunkowany jest jednak wieloma zmiennymi. W praktyce wszystko zależy od indywidualnych wymagań, potrzeb i preferencji każdej ze stron. Przed podjęciem decyzji zarówno o wdrożeniu, jak i uczestnictwie w danym programie warto więc przemyśleć plusy i minusy każdego z rozwiązań.
Jeśli szukasz zewnętrznego wsparcia w prowadzeniu kadr i płac swojej firmy, zachęcam do pobrania naszego e-booka, który przybliża szczegółowo wszelkie zagadnienia dotyczące outsourcingu kadrowo - płacowego oferowanego przez Randstad.
pobierz ebook