Niedobór specjalistów to wyzwanie, z którym boryka się wiele firm. Coraz większe kłopoty z przyciągnięciem wartościowych kandydatów sprawiają, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań wewnątrz własnych organizacji, wykorzystując do tego mobilność swoich pracowników. Dziś, jak chyba nigdy wcześniej, firmy dostrzegają korzyści, które niesie za sobą redeployment, czyli mobilność pracowników wewnątrz przedsiębiorstwa, w którym pracują. Odpowiednie stosowanie tego rozwiązania może przynieść Twojej firmie wymierne korzyści - zaoszczędzisz środki, które przeznaczyłbyś na rekrutacje, zwiększysz zaangażowanie swoich pracowników, a także wzmocnisz swój wizerunek pracodawcy.

technologia ułatwia analizę kompetencji i mobilność pracowników

Technologia w działaniach HR nie tylko poprawia Twoją komunikację z kandydatem, ale także ułatwia radzenie sobie z niedoborem talentów, m.in. przez wykorzystanie analizy danych. Tym samym mobilność pracowników staje się jeszcze bardziej efektywna niż jakiś czas temu. Technologia zmienia się w niespotykanym dotąd tempie, a wraz z nią zmieniają się także realia na rynku pracy. W tym wypadku, bardziej niż o rekordowo niskie bezrobocie, chodzi o elastyczność pracowników, ich zdolność do dopasowywania się do nowych ról. Wprawdzie redeployment jest wykorzystywany przez pracodawców już od kilku lat, ale wzbogacenie tych działań o analizę procesów HR umożliwia lepsze poznanie kompetencji swoich pracowników.

Niezależnie od celu, wewnętrzna mobilność pracowników wymaga właściwego podejścia do dopasowania umiejętności do nowego stanowiska, tak by firma zachowała swoją konkurencyjność na rynku.

Business man and women in an office having a meeting. Primary colors: blue, red and turquoise.
Business man and women in an office having a meeting. Primary colors: blue, red and turquoise.

większa rola rekrutacji wewnętrznych

Jak podaje Gartner Inc. dziś firmy powinny nauczyć się pozyskiwania specjalistów nie w ramach rekrutacji zewnętrznych, a wewnętrznych, co może choć w pewnym stopniu rozwiązać problem niedoboru pracowników. Z pewnością pomocnym narzędziem w lepszym dopasowaniu wewnętrznych specjalistów do nowych ról i stanowisk może okazać się przemyślane tworzenie ścieżek karier. Badanie przeprowadzone w minionym roku na 137 członkach zarządu pokazało, że na przestrzeni lat obawy kierownictwa związane z niedoborem talentów w organizacji rosną. Dla 63% z nich jest to największe zmartwienie w 2019 roku.

korzyści dla Twojej firmy

Na całym świecie można zaobserwować coraz większy niedostatek wykwalifikowanych pracowników. Alternatywą braku pewnych kompetencji w zespole staje się właśnie redeployment – wewnętrzna mobilność pracowników. Jakie korzyści niesie to dla Twojej firmy?

  • Twoja firma uniknie wysokich kosztów związanych z rekrutacją, przyjęciem nowego pracownika i onboardingiem;
  • wzmacnianie wizerunku pracodawcy poprzez pokazywanie, że stawiasz swoich wewnętrznych pracowników na pierwszym miejscu;
  • utrzymujesz wysoki poziom motywacji i zadowolenie pracowników. To z kolei może przyczynić się do ich spełnienia zawodowego, które może przynieść Twojej firmie wymierne korzyści.

W obliczu rosnącego deficytu talentów oraz pamiętając o tym, jaki ma to wpływ na funkcjonowanie organizacji, menedżerowie powinni poszukiwać w swoich zespołach nowych kompetencji. Firma, która wykorzystuje analitykę w procesach HR, a także wychodzi naprzeciw potrzebom swoich pracowników wspiera rozwój swojej organizacji.

Właśnie dlatego warto wspierać pracowników w dążeniu do spełnienia zawodowego. Jak tego dokonać? Sprawdź w naszym raporcie.

pobieram
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się