Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, że współpracując z pracownikiem tymczasowym, może w każdej chwili zatrudnić go w strukturach własnej firmy, przejmując od agencji pracy tymczasowej. Zazwyczaj firmy traktują rozwiązanie pracy tymczasowej jako doraźną pomoc w sezonie urlopowym czy jako niezastąpione rozwiązanie w przypadku wahających się zamówień na produkcji lub na magazynach. To wszystko oczywiście prawda, jednak praca tymczasowa może być również świetnym sposobem na wydłużenie okresu weryfikacji pracownika pod kątem stałego zatrudnienia w strukturach przedsiębiorstwa.
try&hire, czyli co?
Praca tymczasowa może przynieść Twojej firmie wiele korzyści. Agencja przejmuje na siebie nie tylko rekrutację, ale także szereg innych aspektów - prowadzi administrację, odprowadza składki na ZUS czy PFRON, nalicza wymiar urlopu, pilnuje, by pracownik miał aktualne badania lekarskie - wstępne, okresowe i kontrolne. To wszystko sprawia, że możesz w większym stopniu skupić się na głównym obszarze swojej działalności. To jednak nie wszystko, bo w ramach try&hire możesz wydłużyć czas weryfikacji umiejętności pracownika. W przypadku zatrudnienia pracownika na etat okres próbny wynosi maksymalnie 3 miesiące. Tymczasem współpracując z pracownikiem tymczasowym, zanim podejmiesz decyzję czy chcesz włączyć go na stałe w strukturę swojej firmy, możesz sprawdzać jego kompetencje nawet przez pół roku. To Ty podejmujesz decyzję czy:
- przejmujesz pracownika od agencji pracy tymczasowej i zatrudniasz go bezpośrednio w swojej firmie;
- przedłużasz umowę z agencją i wydłużasz czas sprawdzenia kompetencji pracownika;
- prosisz agencję o inną osobę na to stanowisko, bo obecna z różnych powodów się nie sprawdziła.
Jak wspomniałam, to kiedy (i czy w ogóle) przejmiesz pracownika tymczasowego zależy od Ciebie. Takie testowanie nie może trwać jednak dłużej niż 18 miesięcy, czyli maksymalny czas zatrudnienia pracownika tymczasowego przewidziany w ustawie.
co dzięki temu zyskasz?
Możliwość dłuższej weryfikacji pracownika umożliwi Ci podjęcie bardziej świadomej decyzji związanej z zatrudnieniem go. Miałeś okazję dłużej przyjrzeć się jakości pracy tej osoby, mogłeś dokładniej zweryfikować jej umiejętności. Przejmując sprawdzoną osobę minimalizujesz ryzyko rotacji. Zyskujesz pracownika zaznajomionego z procesami czy kulturą organizacyjną panującą w Twojej firmie.
Zdarza się, że z różnych przyczyn możesz nie być w stanie utworzyć etatu. Może to być spowodowane tym, że Twoja firma znajduje się na skraju średniego i dużego przedsiębiorstwa. Tworząc nowe etaty stajesz się duża firmą i obowiązują Cię inne regulacje (chociażby Pracownicze Plany Kapitałowe, które właśnie zaczęły obowiązywać w dużych przedsiębiorstwach). Tymczasem try&hire pozwala Ci przejąć tylko tych pracowników, co do których jesteś pewien, że są Ci niezbędni, z którymi chcesz związać się na dłużej oraz dalej w nich inwestować.
kiedy warto?
Try&hire sprawdzi się nie tylko w przedsiębiorstwach, które ostrożnie podchodzą do tworzenia nowych etatów. To świetne rozwiązanie dla firm, które nie mają wewnętrznych działów HR, np. w małych kancelariach prawniczych czy firmach księgowych. One także mają swoje potrzeby rekrutacyjne. Mogą potrzebować specjalistów, recepcjonistek. Agencje pracy tymczasowej dysponują bazami sprawdzonych kandydatów, dzięki czemu są w stanie szybko dostarczyć specjalistów na różne stanowiska. Rozpoczynając współpracę z pracownikiem tymczasowym niewielka organizacja oszczędza czas - w przeciwnym wypadku sama musiałaby przeprowadzić rekrutację (wystawiać ogłoszenia, dokonać selekcji kandydatów, przeprowadzać rozmowy). Jednocześnie zyskuje osobę, którą sprawdza przez jakiś czas i dopiero, gdy firma ma pewność, że pracownik sprawdzi się na tym stanowisku, może podjąć decyzję o stałej współpracy.
Przejęcie pracownika tymczasowego od agencji wiąże się zazwyczaj z pewnymi kosztami. Może być jednak darmowe, np. po przepracowaniu przez taką osobę określonej w umowie liczby godzin.
Nawet jeśli firma nie zdecyduje się na zatrudnienie pracownika tymczasowego, to może udzielić agencji feedbacku na temat pracy tej osoby. Brak zatrudnienia nie musi oznaczać, że pracownik nie angażował się w pracę, wykonywał ją niepoprawnie. Firma mogła po prostu potrzebować kogoś na chwilę. Pozytywny feedback na temat pracownika sprawia, że agencja pracy tymczasowej może od razu rekomendować taką osobę innym przedsiębiorstwom, skracając czas dostarczenia pracownika.