Dla pracownika rozwiązanie try&hire może być sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego w nowej firmie, branży, czy na nowym stanowisku, ale też okazją do sprawdzenia, czy ta praca mu odpowiada. Podejście wypróbuj i zatrudnij jest bardzo korzystne także dla pracodawcy, gdyż pozwala na bieżąco monitorować postęp wdrożenia, przyswajania nowych umiejętności przez pracownika, ale też integrację z otoczeniem, członkami zespołu i kulturą organizacyjną firmy.
Rozwiązanie try&hire może ułatwić przetestowanie nowych rozwiązań np. w sposobie podejścia do wykonywania danego zadania, czy przyspieszyć konieczne zmiany w strategii zatrudnienia, w tym te wspierające różnorodność i elastyczność w organizacji.
Z takim efektem wykorzystania try&hire mieliśmy do czynienia u jednego z naszych klientów, który znał już zalety pracy tymczasowej, ponieważ stosował ją w organizacji z powodzeniem. Wprowadzenie dodatkowego okresu próbnego w ramach koncepcji wypróbuj i zatrudnij zwiększyło elastyczność, dając możliwość szybszych zmian w procesie wdrażania nowych rozwiązań i wpłynęło pozytywnie na zróżnicowanie i zintegrowanie zespołu.
Proces rekrutacji prowadzony był dwutorowo, zarówno przez konsultantów Randstad, jak i przez klienta. Klient zakładał zatrudnienie w oparciu o pracę tymczasową dziesięciu osób na okres od trzech do sześciu miesięcy, które później mogły liczyć na zatrudnienie w firmie klienta. Praca na stanowiskach mechanicznych miała odbywać się w systemie zmianowym na przestrzeni siedmiu dni w tygodniu. Dodatkowo kandydaci mieli posiadać określone predyspozycje i wiedzę techniczną. Bardzo istotna podczas rekrutacji okazała się transparentna komunikacja z poziomu Randstad o intencjach pracodawcy. Kandydaci od początku byli informowani, że zatrudnienie w ramach try&hire jest traktowane jako dodatkowy okres próbny, po którym każdy angażujący się pracownik będzie miał szansę na zatrudnienie w strukturze klienta.
Dzięki elastyczności usługi try&hire pracodawcy udało się zrekrutować 10 kobiet na stanowiska, które rzadziej są przez panie preferowane. Wdrożenie pracownic przebiegło szybko i sprawnie, zarówno jeżeli chodzi o przyswojenie umiejętności, wykonywanie zadań, jak i integrację z zespołem. Szefowie innych obszarów zachęceni tym sukcesem, także zaczęli na poważnie rozważać zastosowanie podobnych rozwiązań u siebie.
Projekt po ośmiu miesiącach nadal jest rozwijany, a zastosowane podejście pokazało, co się sprawdza w procesie rekrutacji i jakie predyspozycje są przydatne kandydatom i kandydatkom. W ramach projektu Randstad pomaga jego uczestnikom w przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej u klienta. Otoczyliśmy opieką nowe pracownice na etapie wdrożenia i pierwszych dni pracy. Osób, które nie przeszły etapu rekrutacji, nie pozostawiliśmy samych sobie. Udzielamy im informacji zwrotnych, które mogą być pomocne w innych procesach rekrutacyjnych. Część uczestniczek tego projektu jest już natomiast na stałe zatrudniona w strukturach firmy.
Zmiany, które wiążą się z rozwojem organizacji i wyzwania związane z brakiem wystarczającej liczby pracowników o odpowiednich kompetencjach, powodują konieczność szukania nowych rozwiązań. Firmy potrzebują pracowników by realizować swoje cele biznesowe. Przed podjęciem decyzji o wyborze kandydatów mogą pojawić się pewne wątpliwości, zwłaszcza jeżeli chcemy poprowadzić proces zatrudnienia inaczej niż zazwyczaj. Jak na nowe i w pierwszej chwili nieoczekiwane decyzje zareaguje zespół? Jak poradzi sobie pracownik o innym doświadczeniu i z inną praktyką zawodową? Wszyscy stajemy przed takimi pytaniami i nie ma lepszego wyjścia, jak po prostu spróbować. Warto spojrzeć na to z perspektywy zasad Kaizen: „Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne” oraz „Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia”.
Jakie jeszcze korzyści możesz osiągnąć, korzystając z rozwiązania try&hire? Skontaktuj się z nami i sprawdź nasze usługi:
dowiedz się więcej