Sprawnie działające zespoły finansowe mają kluczowy wpływ na zdolność firmy do osiągania celów biznesowych. Właśnie dlatego pozyskiwanie do organizacji najlepszych specjalistów w zakresie zarządzania finansami to jedno z najważniejszych zadań, z którymi mierzą się firmy.
Na drodze do udanej rekrutacji profesjonalistów z zakresu finansów może jednak stanąć wiele wyzwań i trudności. Rozpoznanie ich i zrozumienie pomaga pracodawcom skuteczniej przyciągać do organizacji najlepszych kandydatów oraz łatwiej budować efektywność przedsiębiorstwa w budowaniu zespołów finansowych. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym omówiliśmy 5 najczęstszych wyzwań związanych z prowadzeniem rekrutacji na stanowiska finansowe.
zbyt długi i skomplikowany proces rekrutacyjny
Jedną z największych i najczęściej występujących trudności, które stoją na drodze do udanej rekrutacji pracowników specjalizujących się w finansach, jest długotrwały, wieloetapowy proces rekrutacyjny. Z uwagi na to, że praca w obszarze zarządzania finansami organizacji wiąże się zwykle z koniecznością posiadania wielu różnorodnych kompetencji oraz z dużą odpowiedzialnością, wiele firm decyduje się bardzo skrupulatnie weryfikować umiejętności i wiedzę kandydatów. Skutkuje to powstaniem licznych etapów rekrutacji, obejmujących m.in. rozmowy kwalifikacyjne, testy kompetencyjne, oceny czy zadania. W efekcie proces znacznie się wydłuża.
Wieloetapowe rekrutacje mogą zniechęcić potencjalnych kandydatów do przystąpienia do procesu lub sprawić, że niektórzy uczestnicy wycofają się przed jego zakończeniem. A to z kolei może prowadzić do utraty cennych talentów na rzecz konkurencji, która oferuje szybsze i bardziej efektywne procesy pozyskiwania kandydatów.
wiele osób decyzyjnych w procesie
Kolejnym elementem sabotującym udaną rekrutację na stanowiska finansowe jest zaangażowanie w proces zbyt dużej liczby osób z organizacji. I choć różnorodność perspektyw jest bardzo cenna i przydatna w celu właściwej oceny kandydatów, nadmiar decydentów może prowadzić do sytuacji, w której firma nie jest w stanie dokonać jednoznacznego i sprawnego wyboru rekrutacyjnego. Proces staje się chaotyczny, długi i nieprzewidywalny, a odpowiedzialność za decyzję o zatrudnieniu rozmywa się.
nierynkowe wynagrodzenie i brak informacji o warunkach zatrudnienia
Jak czytamy w raporcie Randstad Employer Brand Research 2023, wynagrodzenie stanowi obecnie najważniejszy czynnik motywujący kandydatów do wyboru danego pracodawcy. Właśnie dlatego zarobki, które są niedopasowane do aktualnych realiów rynku pracy, mogą zniechęcić do aplikowania na dane stanowisko najbardziej doświadczonych specjalistów. A to z kolei może negatywnie wpłynąć na efektywność rekrutacji i utrudnić konkurowanie o najlepsze, najcenniejsze talenty na rynku.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie tylko nierynkowe wynagrodzenie, ale także brak w ogłoszeniu rekrutacyjnym i na kolejnych etapach rekrutacji informacji o wysokości zarobków, o perspektywach rozwoju w organizacji, o korzyściach dla kandydata oraz o innych istotnych warunkach zatrudnienia mogą okazać się dla firmy dyskwalifikujące na rynku pracy.
brak znajomości aktualnych trendów i niewykorzystywanie ich w rekrutacji
Nie wszyscy hiring managerowie przeprowadzający rekrutacje na stanowiska finansowe stale aktualizują swoją wiedzę na temat realiów rynku pracy w tym obszarze. A te z kolei mogą zmieniać się bardzo dynamicznie.
Nieuwzględnienie w procesie rekrutacji aktualnych trendów i bieżących oczekiwań kandydatów specjalizujących się w finansach może skutkować trudnościami w przyciągnięciu najbardziej pożądanych talentów. Zrozumienie bieżącej sytuacji rynkowej jest bowiem kluczowe do stworzenia działającej strategii rekrutacyjnej.
trudności z „przebranżowieniem” kandydatów
Następnym wyzwaniem związanym ze skuteczną rekrutacją pracowników na stanowiska finansowe jest konieczność pozyskania kandydatów, którzy posiadają nie tylko właściwy zestaw umiejętności i kompetencji, ale również doświadczenie w pracy z finansami w danym sektorze. To z kolei prowadzi do sytuacji, w których kandydaci posiadający odpowiednie umiejętności, ale nie mający doświadczenia w konkretnej branży, nie przystają do wymagań danej firmy.
szukasz specjalistów na stanowiska finansowe? Mamy dla Ciebie coś specjalnego
Proces rekrutacji na stanowiska finansowe niesie za sobą szereg wyzwań, które mogą wpłynąć na efektywność organizacji w budowaniu silnych zespołów finansowych. Zrozumienie i skonfrontowanie się z tymi trudnościami pozwala zaprojektować skuteczne strategie rekrutacyjne, dzięki którym pozyskanie odpowiednich kandydatów na stanowiska finansowe staje się prostsze i bardziej efektywne.
Chcesz dowiedzieć się, jak odpowiedzieć na wspomniane w artykule wyzwania rekrutacyjne? Przygotowaliśmy dla Ciebie coś specjalnego. Pobierz nasz przewodnik „Jak przezwyciężyć wyzwania rekrutacji na stanowiska finansowe”. Zdobądź praktyczne wskazówki, dzięki którym zwiększysz szansę Twojej organizacji na udaną rekrutację!