Dział finansowy stoi u podstaw działania każdej firmy. Bez sprawnie działającego obszaru finansowego organizacja jest narażona na szereg zagrożeń, takich jak brak płynności finansowej, trudności w dalszym rozwoju, a w konsekwencji nawet upadłość. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko inwestować w rozwój kompetencji działu finansowego i dbać o prawidłowe funkcjonowanie tego obszaru, ale także pozyskiwać z rynku najlepszych specjalistów, którzy zapewnią firmie sprawne i harmonijne działanie. W dzisiejszych czasach, gdy konkurencja o wysoko wykwalifikowanych pracowników finansowych jest wyjątkowo wysoka, warto wiedzieć, jak z dużą skutecznością prowadzić rekrutacje na stanowiska finansowe. Oto kilka wskazówek naszych ekspertów.

Randstad_Masterbrand_Touch_Illustration_Person_RGB_UseBackgroundWhite

Poznaj sprawdzone metody Randstad na udaną rekrutację na stanowiska finansowe.

pobierz nasz przewodnik

precyzyjnie określ wymagania

Pierwszy krok w procesie rekrutacji kojarzy się zazwyczaj ze stworzeniem ogłoszenia o pracę. Jednak zanim napiszesz ogłoszenie, starannie określ wymagania, które postawisz przed kandydatem. Zacznij od zdefiniowania obowiązków, które wiążą się z danym stanowiskiem finansowym. Wylicz wszystkie zadania, które kandydat będzie musiał wykonywać na co dzień. Im bardziej szczegółowo określisz obowiązki, tym łatwiej będzie Ci zidentyfikować kandydatów, którzy posiadają niezbędne umiejętności. W następnym etapie określ kwalifikacje wymagane na danym stanowisku: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności, certyfikaty. Pamiętaj: upewnij się, że wymagania te są realistyczne i odzwierciedlają rzeczywiste potrzeby stanowiska. Na podstawie zebranych informacji stwórz profil kandydata, w którym zawrzesz podsumowanie jego obowiązków, wymaganych kwalifikacji i pożądanych cech. Profil kandydata będzie służył Ci jako punkt odniesienia podczas oceny nadesłanych aplikacji. Następnie na bazie profilu kandydata stwórz ogłoszenie o pracę.

korzystaj z różnych kanałów rekrutacyjnych

Gdy ogłoszenie rekrutacyjne jest już gotowe, warto zadbać o to, by zobaczyło je jak najwięcej potencjalnych kandydatów. Aby to zrobić, skorzystaj z różnorodnych kanałów rekrutacyjnych, poprzez które dotrzesz do specjalistów z obszaru finansów. Mogą to być nie tylko branżowe portale pracy, ale również biznesowe media społecznościowe (przede wszystkim LinkedIn). Przy poszukiwaniach utalentowanych finansistów pomocne mogą okazać się także rekomendacje wypływające od pracowników zatrudnionych w Twojej firmie, a także opcja skorzystania z usług agencji rekrutacyjnej, która ma dostęp do dużej bazy tego typu kandydatów oraz doświadczenie w pozyskiwaniu specjalistów z danej dziedziny.

Randstad_Masterbrand_Touch_Illustration_Person_RGB_UseBackgroundWhite

Poznaj sprawdzone metody Randstad na udaną rekrutację na stanowiska finansowe.

pobierz nasz przewodnik

pamiętaj o relacjach

Jak pisaliśmy tutaj, podstawą skutecznej rekrutacji finansowej jest utrzymanie dobrych relacji z kandydatami. Budowanie wartościowych relacji i bycie w stałym kontakcie z kandydatami na stanowiska finansowe nie tylko zwiększa szanse na zatrudnienie najlepszych talentów, ale również pomaga budować pozytywny wizerunek pracodawcy i zmniejszyć poziom stresu kandydatów.

efektywnie zarządzaj procesem rekrutacyjnym

W dobie cyfrowej rewolucji ręczne zarządzanie procesem rekrutacyjnym może być nieefektywne i trwać zbyt długo – pamiętaj, że specjaliści finansowi mogą brać udział w wielu rekrutacjach. Dlatego właśnie jest tak ważne, by cały proces przebiegał sprawnie oraz był transparentny, obiektywny i obudowany stałą komunikacją z kandydatami. Aby to osiągnąć, warto wykorzystywać systemy śledzenia aplikacji (znane jako ATS — Applicant Tracking System), które ułatwiają zarządzanie rekrutacją oraz pomagają w sprawnej komunikacji z kandydatami. Takie systemy działają niczym baza danych, w której gromadzone, sortowane i śledzone są wszystkie niezbędne informacje o kandydatach. Dzięki temu, że systemy ATS automatyzują wiele zadań związanych z rekrutacją, oszczędzają czas rekrutera i pomagają szybciej znaleźć najlepszych kandydatów.

na bieżąco monitoruj proces i wprowadzaj optymalizacje

By proces rekrutacji pracowników finansowych przebiegał płynnie, nie wystarczą jedynie odpowiednie narzędzia. Warto także na bieżąco czuwać nad jego efektywnością i wprowadzać do niego niezbędne poprawki. Zbieraj dane o procesie (np. o liczbie aplikacji, liczbie kandydatów, którzy zrezygnowali w trakcie, o czasie trwania każdego z etapów), a następnie analizuj je, identyfikuj obszary wymagające poprawy oraz wprowadzaj zmiany. W ten sposób możesz na przykład skrócić proces rekrutacji czy uprościć sposób aplikowania na ogłoszenia, by zdobyć więcej kandydatów.

sięgnij po kolejnych 7 praktycznych wskazówek

W Randstad od lat pomagamy firmom łatwiej mierzyć się z zadaniem pozyskania do organizacji najlepszych specjalistów z zakresu finansów i księgowości. Z pomocą praktycznej wiedzy naszych ekspertów, autorskich badań rynku oraz nowoczesnych narzędzi prowadzimy efektywne i sprawne rekrutacje na stanowiska finansowe dla organizacji działających w różnych branżach. Przygotowaliśmy przewodnik, w którym zapraszamy Cię za kulisy rekrutacji na stanowiska finansowe, które prowadzimy dla naszych klientów. Z lektury materiału dowiesz się m.in.:

  • w jaki sposób wspieramy firmy w pozyskiwaniu najlepszych finansistów?
  • na czym polega 7 kroków niezbędnych w procesie rekrutacji finansowej prowadzonej przez konsultantów Randstad?
  • w jaki sposób HR Manager może wykorzystać nasze doświadczenie w swojej organizacji?
Randstad_Masterbrand_Touch_Illustration_Person_RGB_UseBackgroundWhite

Poznaj sprawdzone metody Randstad na udaną rekrutację na stanowiska finansowe.

pobierz nasz przewodnik
o autorze
Irmina Maciaszek
Irmina Maciaszek

Irmina Maciaszek

regional director professionals w randstad polska

Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w rekrutacji, które zdobyła m.in. w międzynarodowych firmach doradztwa personalnego. Od początku kariery jest związana z rekrutacjami w obszarze szeroko pojętych finansów, księgowości, audytu i ryzyka oraz doradztwa biznesowego. Jej główną specjalizacją są stanowiska wyższego szczebla i kadry menedżerskiej w obszarze finansów. Od kilku lat zajmuje stanowisko Dyrektora Regionalnego odpowiedzialnego za rekrutacje specjalistyczne i managerskie w centralnej Polsce.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się