Młody księgowy z pokolenia Y prawdopodobnie nie słyszał o metodzie prowadzenia ksiąg za pomocą tzw. amerykanki. Jest za to zaznajomiony z nowoczesnymi systemami finansowo-księgowymi, podobnie jak z e-fakturami czy elektronicznym obiegiem dokumentów. Taka osoba, zaczynając karierę zawodową w księgowości, nie boi się mierzyć wysoko. Na etapie studiów zdobywa doświadczenie zawodowe, rozpoczynając od obowiązkowych praktyk, a nierzadko podejmując pierwszą pracę. Mimo iż czasy się zmieniają, a wraz z nimi oczekiwania młodych księgowych w stosunku do pracodawcy, to niektóre aspekty związane z rekrutacją tych specjalistów pozostają bez zmian.

Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze możesz zrobić, by skuteczniej oceniać kompetencje kandydatów podczas rekrutacji? Pobierz nasz poradnik:

pobieram
man1
man1

na czym zależy młodemu księgowemu?

Specjalista z dziedziny finansów ma także konkretne oczekiwania względem miejsca pracy. Duże znaczenie mają kultura organizacyjna i zgodność wyznawanych wartości z tymi, które istotne są dla niego. Istotnym aspektem jest także wynagrodzenie. Młode pokolenie księgowych ma w sobie również ogromną potrzebę rozwoju. Takie osoby chcą wiedzieć, w którym miejscu będą za rok. Warto zatem pamiętać o jasno zaplanowanej ścieżce kariery. Młodym księgowym zależy też na udokumentowaniu swojej wiedzy. Dając im możliwość zrobienia kursów specjalistycznych, np. samodzielnego księgowego albo certyfikatu do prowadzenia ksiąg rachunkowych wydawanego przez Ministerstwo Finansów, pokazujesz, że poważnie podchodzisz do współpracy z nimi.

na co zwrócić uwagę, rekrutując księgowego?

Na stanowisku księgowego niezbędna jest merytoryka. Niezależnie więc czy szukamy osoby z kilkuletnim doświadczeniem, czy bierzemy pod uwagę zatrudnienie pracownika stawiającego pierwsze kroki w tym zawodzie, mówimy o czymś, co można w prosty sposób sprawdzić, zadając odpowiednie pytania. Niestety w swojej karierze miałam sytuację, w której nie było to tak oczywiste. W jednym z moich poprzednich miejsc pracy prowadziliśmy rekrutację na stanowisko głównego księgowego. Przeprowadzałam rozmowę z kandydatem zakwalifikowanym do drugiego etapu rekrutacji. Okazało się, że pozytywna opinia działu HR bardziej niż wiedzy księgowej dotyczyła prezencji kandydata, który już podczas spotkania ze mną unikał odpowiedzi na pytania z obszaru księgowości. Ciężko oczekiwać od specjalisty HR, odpowiedzialnego za wszystkie rekrutacje w firmie, branżowej wiedzy dotyczącej każdego stanowiska. Rekrutując księgowych do swojej firmy, nie musisz ograniczać się tylko do zasobów własnego działu HR. Czasami warto rozważyć skorzystanie z usług firm, które prowadzą rekrutacje takich specjalistów dla innych.

o co zapytać?

Tym, co z pewnością może zweryfikować każdy rekruter, jest motywacja młodego księgowego do pracy, a także powody, dla których zmienia miejsce zatrudnienia - czy robi to, bo szuka rozwoju, czy kieruje się aspektem finansowym? W pracy księgowego niezbędna jest także umiejętność dotrzymywania terminów. Fiskus nie przyjmie przecież żadnych wymówek.

Wiedzę możesz sprawdzić, zadając właściwe pytania, np. w jaki sposób rozliczyć podatek VAT lub jak rozliczyć koszty samochodowe pod kątem podatkowym. Bardzo istotne jest, aby kandydat był zaznajomiony z tym, co dzieje się w świecie finansów. W tym celu możesz więc zapytać o ostatnie zmiany w prawie podatkowym - a tych przecież nie brakuje.

skuteczna ocena kompetencji

Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze możesz zrobić, by skuteczniej oceniać kompetencje kandydatów podczas rekrutacji? Pobierz nasz poradnik:

pobieram
o autorze
Beata Bałuka
Beata Bałuka

Beata Bałuka

główna księgowa w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się