Czasy, w których pracownicy wiązali się z jedną firmą na całe życie minęły. Zgodnie z najnowszą edycją badania Monitor Rynku Pracy obecnie ponad połowa pracowników (53%) aktywnie poszukuje pracy lub rozgląda się za ofertami. W samym ubiegłym półroczu natomiast 22% pracowników zmieniło miejsce zatrudnienia. Wszystko to sprawia, że działy HR muszą być w ciągłej gotowości do rozpoczęcia rekrutacji. Zamiast jednak zastępować odchodzące osoby, warto podjąć kroki, by je zatrzymać. Jakie są przyczyny rotacji i co zatem możesz zrobić, by jej przeciwdziałać? 

Pobierz nasz raport Monitor Rynku Pracy.

outsourcing kadrowo-płacowy
outsourcing kadrowo-płacowy

zidentyfikuj problem 

Pierwszym krokiem, który powinna zrobić każda firma borykająca się z rotacją jest analiza przyczyn odejść. Powody mogą być różne, w zależności od charakterystyki firmy. Wiele cennych informacji uzyskasz przeprowadzając z odchodzącymi osobami exit interview.

nadmiar obowiązków

Znalezienie nowej pracy nie zawsze jest łatwe. Dla osób, które pracują w pełnym wymiarze godzin, chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne może być uciążliwe. Nikt nie chce utrudniać sobie życia. Takim utrudnieniem, które może doprowadzić do rotacji jest również duże obciążenie pracą i brak odpowiednich narzędzi do wykonywania obowiązków. Gdy pracownicy poczują się przesadnie obłożeni zadaniami mogą zacząć szukać miejsca, w którym tych obowiązków będzie relatywnie mniej. Dlatego ważne jest, by sprawdzać, czy pracownicy nie są za bardzo obciążeni obowiązkami i czy posiadają odpowiednie zaplecze do ich wykonywania.

Zobacz także: najlepsze strategie pozwalające zatrzymać pracowników.

3_arrows.png

10 głównych przyczyn rotacji

pobierz

niedocenienie pracowników

Pracownicy, którzy biorą udział w procesie rekrutacji, podchodzą do niego z konkretną wiedzą na temat swojej wartości i posiadanych umiejętności. Wraz ze wzrostem doświadczenia, rozwojem kompetencji i nabywania nowych rośnie w pracownikach poczucie własnej wartości, jako specjalistów. Poczucie niedocenienia w miejscu pracy może ich popchnąć do poszukiwania miejsca, w którym poczują się spełnieni zawodowo. Aby tego uniknąć, doceniaj postępy i wspieraj dalszy rozwój swoich pracowników.

brak równowagi między pracą, a życiem prywatnym

Niezależnie od tego czy mówimy o dużej korporacji, czy niewielkiej firmie, gdy dzień pracy się kończy, pracownicy - jak zresztą każdy - chcą wrócić do swoich bliskich, a nie zostawać po godzinach. Równowaga między pracą, a życiem zawodowym, to - zgodnie z badaniem Randstad Employer Brand Research - jeden z pięciu najbardziej pożądanych przez pracowników aspektów zatrudnienia. Utrzymanie tej równowagi to coś, w co angażuje się coraz więcej firm. Pomagając pracownikom zadbać o work-life balance sprawiasz, że przestaną rozglądać się za nową pracą.

4 wskazówki na zachowanie work-life balance u pracowników.

3_arrows.png

10 głównych przyczyn rotacji

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się