Niektóre firmy wymagają od kandydatów kilkuletniego doświadczenia. Wbrew pozorom zatrudnienie osoby, która dopiero wchodzi na rynek pracy także ma kilka, niewidocznych na pierwszy rzut oka zalet. Podczas kolejnej rekrutacji, spróbuj wziąć pod uwagę poniższe aspekty.
nie musisz oduczać złych nawyków
Przyjmując pracowników z wieloletnim doświadczeniem chcesz, by szybko zaczęli wykorzystywać swoją wiedzę i umiejętności zdobyte w poprzednich miejscach zatrudnienia. Często zdarza się jednak, że tacy specjaliści przychodząc do nowej pracy wnoszą do niej przyzwyczajenia niepasujące do kultury obowiązującej w Twojej firmie. Zatrudnienie takich osób, to dla Ciebie podwójny wysiłek: nauczenie ich wykonywania zadań zgodnie z zasadami panującymi w Twojej firmie zamiast polegania na ich wcześniejszych nawykach.
Zatrudniając natomiast niedoświadczoną osobę masz szansę po swojemu ukształtować jej metody pracy. Wszystkie aspekty, począwszy od prowadzenia rozmów telefonicznych do raportowania wydatków, możesz w prosty sposób dostosować do panujących w Twojej firmie standardów. Poświęcając swój czas i wiedzę możesz zyskać pracownika, który potrafi bez trudu odnaleźć się w Twoim przedsiębiorstwie. To bardzo istotne, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę to, w jaki sposób kultura organizacyjna firmy wpływa na życie pracowników.
Przeczytaj: jak przygotować skuteczny poziom rekrutacji?
poczucie wdzięczności
Doświadczonym specjalistom zdarza się mieć poczucie możliwości zdobycia każdej posady, o którą będą się ubiegać. Tymczasem osobom stawiającym pierwsze kroki w branży zależy przede wszystkim na zdobyciu wiedzy i doświadczenia. Oznacza to, że jako ich pierwszy pracodawca, masz szansę zbudować z nimi trwałą więź, która przełoży się na lojalność względem Twojej firmy. Niższy wskaźnik rotacji oraz większe zadowolenie pracowników oznacza większą produktywność i rentowność.
Ta koncepcja nie dotyczy jednak tylko osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy albo rozpoczynają pracę właśnie w Twoim sektorze. Powinniśmy również pamiętać także o tych, którzy wracają na rynek, np. po walce z chorobą lub dochodzą do siebie po nieudanym małżeństwie. Takie osoby będą Ci wdzięczne za pracę tak samo, jak każdy nowy pracownik, a może nawet bardziej.
niższe wynagrodzenie z perspektywą wzrostu
Wykwalifikowani specjaliści przywykli do pewnego stylu życia, do którego prowadzenia potrzebne jest odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Z racji tego, że niedoświadczone osoby dopiero co rozpoczynają pracę, ich oczekiwania finansowe są stosunkowo niskie. To z kolei pozwala Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy do momentu, kiedy dowiesz się, który pracownik zasługuje na większe wynagrodzenie. Zaoferowanie 5-procentowej podwyżki po ukończeniu kursu albo premia finansowa po ukończeniu określonej liczby projektów pozwala na rozwijanie przez pracownika odpowiedzialności za swoje obowiązki. Taka podwyżka jest także zgodna z trendami w wynagrodzeniach, które obserwujemy na rynku pracy.
Przyjęcie bardziej otwartej postawy związanej z zatrudnianiem mniej wykwalifikowanych pracowników nie musi oznaczać ponoszenia przez Twoją firmę strat. Jeśli jesteś gotów zainwestować w pracowników coś więcej niż pieniądze, bo swój czas oraz wiedzę, może się okazać, że stworzyłeś silne środowisko pracy wypełnione zmotywowanymi i efektywnymi pracownikami. Wszystkie z tych czynników zapewniają jeszcze większy rozwój firmy.