Pracownicy czują się komfortowo ze sztuczną inteligencją (AI). Tak wynika z raportu Oracle, w którym stwierdzono, że chociaż pracownicy chętnie przyjmują polecenia od robotów w miejscu pracy, to działy HR nie robią wystarczająco wiele, aby wdrażać takie rozwiązania.

Wcześniej spółka Deloitte przeprowadziła badanie, w którym stwierdzono, że chociaż 72 procent ankietowanych liderów biznesowych postrzega AI w miejscu pracy jako ważny temat, tylko 31 procent z nich uważa, że są gotowi go podjąć.

Co zatem mogą zrobić te zespoły, aby pomóc wdrożyć AI w przedsiębiorstwach?

 

chęć i gotowość pracowników

badaniu Oracle – zatytułowanym „AI at Work” (AI w pracy) – stwierdzono, że chociaż specjaliści zdają sobie już sprawę z tego, że korzyści związane z AI wykraczają poza automatyzację procesów ręcznych, przedsiębiorstwa nie robią wystarczająco wiele, aby pomóc w wykorzystaniu tej technologii. Według autorów badania przyniesie to nieuchronne skutki w postaci zmniejszenia produktywności, przestarzałości zestawu umiejętności i utraty pracy.

Badanie wykazało, że chociaż 70 procent ludzi korzysta z jakiejś formy AI w życiu osobistym, a 93 procent ufałoby poleceniom wydawanym przez robota, tylko sześć procent specjalistów ds. HR aktywnie korzysta z AI i tylko 24 procent pracowników korzysta obecnie z jakiejś formy AI w swojej pracy.

Dla przedsiębiorstw oznacza to, że pracownicy chcą wykorzystywać nowe metody zwiększania produktywności i poprawiania ich własnych wyników, ale im się tego nie umożliwia.

Group of business men and women in a meeting room with a phone, a screen and a laptop.
Group of business men and women in a meeting room with a phone, a screen and a laptop.

liderzy HR chcą AI

Liderzy HR dostrzegają korzyści, jakie AI może przynieść ich przedsiębiorstwom, przy czym spółka Oracle ustaliła, że 27 procent z nich sądzi, iż technologia ta pozytywnie wpłynęłaby na uczenie się i rozwój, a 26 procent uważa, że wspomogłaby zarządzanie wynikami pracy. Natomiast 18 procent myśli, że może ona wpłynąć pozytywnie na wynagrodzenia, a zdaniem 13 procent tak samo może być w przypadku rekrutacji i świadczeń dodatkowych dla pracowników.

Jednak przedsiębiorstwa te wciąż nie wdrażają tej technologii w celu osiągania lepszych wyników. Oracle zwraca uwagę na to, że 90 procent liderów ds. HR wyraziło obawy, iż nie będzie w stanie dostosować się do gwałtownego wdrażania AI w swojej pracy, a także że nie ma obecnie możliwości, aby zająć się brakiem umiejętności związanych z AI w swoich przedsiębiorstwach.

 

jakie działania mogą podjąć działy HR?

Emily He, starsza wiceprezes ds. zarządzania kapitałem ludzkim w grupie biznesowej ds. rozwiązań chmurowych w Oracle, powiedziała: „Aby pomóc pracownikom wykorzystywać AI, przedsiębiorstwa powinny we współpracy ze swoimi liderami HR uporać się z brakami umiejętności i skoncentrować swoją strategię IT na wdrożeniu prostych i skutecznych innowacji opartych na AI w istniejących procesach biznesowych”.

Tymczasem Dan Schawbel, dyrektor ds. badań w Future Workplace, wyjaśnił, że jeżeli przedsiębiorstwa chcą wykorzystać rewolucję AI, a jednocześnie uzupełnić braki kompetencji, będą musiały zainwestować w programy szkoleniowe z zakresu AI.

Jednym z najbardziej przydatnych działań, jakie liderzy HR mogą podjąć, aby wdrożyć AI w swoich przedsiębiorstwach, jest większe wykorzystanie tej technologii we własnych działach. Możliwości integracji AI w procesach i praktykach działów HR są olbrzymie. Kiedy już zapoznają się one bliżej z tą technologią, niewątpliwie będą czuć się bardziej komfortowo, pomagając innym zespołom w jej wykorzystaniu.

Uczestnicy Funduszu Innowacyjności Randstad Allyo i Wade & Wendy stanowią przykłady tego, jak technologia może pomóc przedsiębiorstwu w osiągnięciu lepszych wskaźników konwersji w rekrutacji, poprawieniu wrażeń kandydatów i zmniejszeniu liczby zadań administracyjnych, które muszą wykonywać liderzy HR.

 

o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się