Nie tylko pracownicy oswajają się z nową rzeczywistością. Przejście na tryb pracy zdalnej przez wiele przedsiębiorstw sprawia, że online staje się także wiele firmowych procesów. I choć organizacje już od dawna wdrażają nowe technologie, to właśnie w tym momencie, szczególnie zauważamy ich wartość. Jednym z obszarów, który wymaga dostosowania się do nowej rzeczywiści jest learning and development.

Two business women and a man in an office having a Hangout. Primary color: blue.
Two business women and a man in an office having a Hangout. Primary color: blue.

wyzwania przed działami L&D

W obecnej sytuacji mnóstwo firm bardziej niż zwykle zainteresowało się tematyką e-learningu. Choć nadal to szkolenia tradycyjne są podstawowym sposobem rozwoju i szczególnie cennym z perspektywy pracowników, to technologie edukacyjne już od kilku lat coraz częściej i chętniej są wykorzystywane w procesie nauki.

Nie we wszystkich jednak organizacjach kultura zdobywania nowych umiejętności online funkcjonuje na poziomie różnych technologii, a dzielenie się wiedzą za pomocą webinarów, szkoleń e-learningowych, pigułek wiedzy, podcastów, wideo czy innych form nadal nie jest powszechne. To dobry moment, aby zainteresować się tym tematem.

transformacja uczenia się

Dziś firmy stoją przed wyzwaniem wprowadzenia innych form uczenia się. Wkrótce zaczną przechodzić swoistą transformację, aby sprostać nowym wyzwaniom. Warto jednak robić to mądrze i stopniowo. Zwłaszcza, jeśli nie ma się w tym temacie dużego doświadczenia. W obecnej sytuacji pojawia się wiele ofert ze strony firm, które oferują możliwość zakupu platformy LMS (learning management system), narzędzi do webinarów itp. Warto zastanowić się jednak, czy dostęp do tych narzędzi jest w tym momencie najważniejszy.

przeanalizuj dostępne opcje

Narzędzia są istotne, ale najważniejsze jest spokojne przeanalizowanie zasobów, które mamy i które chcemy przełożyć na wersje online. W przypadku części szkoleń, takich jak szkolenia systemowe jest to nieco prostsze, w przypadku szkoleń rozwijających kompetencje miękkich nieco zaś trudniejsze, bo wymaga przećwiczenia pewnych umiejętności.

Prowadzenie całodniowego szkolenia z wykorzystaniem narzędzi do webinaru może nie być najlepszym pomysłem. Nikt nie jest w stanie skoncentrować swojej uwagi przy komputerze przez tak długi czas. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest podzielenie szkolenia na części i znalezienie formy, która będzie odpowiednia biorąc pod uwagę proces uczenia się dorosłych. Takie formy, jak testy, quizy, wideo mogą być doskonałym uzupełnieniem przekazu trenera, które spełniają swoją formę  dydaktyczną. To właśnie połączenie tradycyjnych metod z atrakcyjnymi narzędziami, mądrze rozłożone w czasie przy wsparciu trenera i pod jego pełną kontrolą może zaprocentować stworzeniem ciekawego i równie wartościowego szkolenia. Pamiętaj, aby być w kontakcie ze swoją, grupą i na bieżąco monitorować postępy.

wyzwania

To szczególny czas zarówno dla uczestników szkoleń, jak i dla trenerów, który wymaga dostosowania się do sytuacji. Trenerzy będą musieli inaczej myśleć o sposobach przekazywania wiedzy w organizacji. Powinni się też pozbyć przekonania, że to zagrozi ich roli. Szkolenia stacjonarne nadal będą ważne i nic nie wskazuje na to, żeby miało być inaczej. Obecna sytuacja ma szansę zaprocentować. To doskonały czas, aby przekonać ludzi do korzystania z e-learningu i do korzystania z zasobów, które ma, albo które będzie tworzyć organizacja. Aby nauczyli się sami sięgać po wiedzę, której potrzebują. Nie jest to najprostsze zadanie i warto się do niego dobrze przygotować.

Autor: Paulina Kupisz

bądź na bieżąco z artykułami z bloga hr od randstad

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami z rekrutacji i rynku pracy. Zasubskrybuj nasz firmowy blog HR od Randstad.

subskrybuj nasz newsletter HR
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się