Według opracowania GUS “Kapitał Ludzki w Polsce” w latach 2014-2018 można było zaobserwować w niektórych regionach Polski strukturalne niedopasowanie na rynku pracy. Skutkowało to występowaniem bezrobocia w pewnych grupach zawodowych i jednoczesnym niedoborem pracowników w innych zawodach. Niedopasowania strukturalne są przede wszystkim skutkiem stosunkowo niewielkiej mobilności pracowników i jest przyczyną przestrzennej koncentracji bezrobocia. Regiony słabiej rozwinięte, gdzie jest mniejszy popyt na pracę, są obszarami o najwyższym stopniu bezrobocia w kraju. Niedobory pracowników mają natomiast miejsce przede wszystkim w dynamicznie rozwijających się regionach, np. w dużych aglomeracjach miejskich.
jeśli planujesz nową inwestycję w Polsce,
pobierz poradnik dla inwestorów przygotowany przez ekspertów RandstadOtwierając nowe stanowiska pracy, czy rozszerzając działalność firmy, każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, czy będzie miał trudności w pozyskaniu kandydatów o konkretnych kwalifikacjach. Firmy, które zmagają się z problemem w pozyskaniu pracowników o konkretnych niszowych kompetencjach, radzą sobie z tym wyzwaniem na różne sposoby. Jednym z rozwiązań może być zaoferowanie pomocy w relokacji dla kandydatów, którzy zdecydują się na przeprowadzkę. Stanowi to rozwiązanie obecnie występującej trudności z niedoborem kadry. Warto jednak rozważyć podjęcie działań długofalowych, które w dłuższej perspektywie pomogą firmie uporać się z wyzwaniem braku pracowników.
Część kompetencji pracownik może nabyć w trakcie pracy, ale często pracodawcy wymagają posiadania konkretnego wykształcenia, które pozwala na wykonywanie konkretnego zawodu. Tutaj warto wziąć pod uwagę jakość kształcenia w danym regionie, w którym firma się rozwija bądź planuje się rozwijać. Dobrym rozwiązaniem może okazać się współpraca z uczelniami wyższymi. Pracodawcy zyskują wtedy dostęp do puli najbardziej utalentowanych studentów, którym mogą zaoferować pracę w ich firmie.
Według Monitora Edukacji i Kształcenia Polska ma bardzo niski odsetek liczby absolwentów nauk przyrodniczych, matematyki i statystyki - to jeden z najniższych wyników w Unii Europejskiej. Może to oznaczać pewne trudności w szybkim pozyskaniu kandydata dla pracodawców poszukujących pracowników o technicznym wykształceniu. Z kolei na Liście Szanghajskiej - corocznie publikowanego rankingu tysiąca najlepszych uczelni świata - znalazło się 8 polskich uczelni. Między innymi Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska i Politechnika Warszawska.
Jakie korzyści dostrzegają przedsiębiorcy ze współpracy z uczelniami? Jednym z przykładów kooperacji jest podnoszenie kwalifikacji pracowników przez współorganizowanie specjalistycznych kursów, studiów podyplomowych czy kierunków studiów. Firmy rekrutują przeszkolonych w trakcie praktyk absolwentów i korzystają z zasobów intelektualnych pracowników akademickich oraz zaplecza badawczego uczelni. Wiedza i wyniki badań, które uczelnia dostarcza pracodawcy mają wpływ na kierunek działań oraz budowanie odpowiedniego wizerunku i marki firmy.
Świetnym przykładem ścisłej współpracy dwóch partnerów: przedsiębiorstwa oraz szkoły zawodowej jest kształcenie dualne. Może stanowić odpowiedź na takie problemy jak: niedobór wykwalifikowanych pracowników lub niedopasowanie kwalifikacji pracowników do potrzeb firmy. Obie strony dzielą między siebie obowiązki związane z nauką. W szkole uczniom przekazywana jest wiedza teoretyczna, a firma zajmuje się kształceniem praktycznym i nauką konkretnych umiejętności.
Randstad rozumie i dostrzega korzyści, płynące z nauki praktycznych umiejętności od najmłodszych lat. Nasza agencja miała swój udział w warsztatach zorganizowanych przez naszego klienta. Projekt Girls GO Technology skierowany do uczennic z powiatu jaworskiego i okolic, miał na celu oswoić je z technologią: aplikacjami mobilnymi, stronami internetowymi, ale także nauczyć umiejętności autoprezentacji, zapoznać z tajnikami zdobywania wymarzonej pracy. O tym, jak stworzyć CV, gdzie szukać pracy, co jest ważne podczas rozmowy rekrutacyjnej i jakich kandydatów szukają dziś pracodawcy podczas warsztatów opowiedziała Beata Wolska z Randstad Polska.
Mimo wielu zalet i korzyści, jakie pracodawcy dostrzegają ze współpracy z systemem edukacji, nie są to powszechne kooperacje. Z analizy wynika przede wszystkim, że występuje bardzo wiele barier, które zniechęcają do podjęcia współpracy uczelni z biznesem. Tymi barierami są m.in. trudność w wycenie i określeniu wartości dodanej współpracy, czy brak środków finansowych. Warto być świadomym przeszkód i trudności, które mogą pojawić się podczas takiej współpracy. Niemniej korzyści w postaci wykwalifikowanych pracowników stanowią wartość, którą nie sposób nie docenić.