Już od końca 2018 roku dało się zauważyć, że coraz większa liczba firm prognozuje recesję. COVID-19 sprawił jednak, że trend ten przyśpieszył, a dziś, spowolnienia gospodarczego spodziewa się niemal 60% przedsiębiorstw - to najwyższy poziom w historii badania Plany Pracodawców. Jeszcze pół roku temu recesję przewidywało 24% firm. Wskaźnik optymizmu, czyli różnica między odsetkiem badanych, przewidujących wzrost gospodarczy w kolejnych 6 miesiącach, a odsetkiem przewidującym recesję, wynosi aż 55%, pół roku temu było to 9%. Czy zatem rzeczywiście kondycja przedsiębiorstw jest tak zła? Wyniki, najnowszej edycji badania Plany Pracodawców pokazują, że powodów do umiarkowanego optymizmu nie brakuje.

pracowników
pracowników
raport plany pracodawców

raport: plany pracodawców

pobierz

firmy nie chcą zwalniać 

Mimo nowej rzeczywistości, plany dotyczące redukcji etatów w firmach nie uległy dużym zmianom. Pół roku temu 11% przedsiębiorstw zamierzało zmniejszyć zatrudnienie, dziś ten odsetek jest niewiele większy i wynosi 13%. Najczęściej takie działania zamierzają podjąć firmy zajmujące się pośrednictwem finansowym. Zdecydowana większość przedsiębiorstw, bo 65%, chce pozostawić poziom zatrudnienia na obecnym poziomie. Dużą zmianę widać natomiast w planach związanych ze zwiększeniem liczebności kadr. Akturalnie przewiduje to 14% przedsiębiorstw, podczas gdy 6 miesięcy temu odsetek ten wynosił 24%. 

wynagrodzenia bez zmian 

Podobnie wyglądają plany firm związane z wynagrodzeniami. Ponad 70% przedsiębiorstw twierdzi, że w najbliższych 6 miesiącach pensje pracowników pozostaną bez zmian, a 14% planuje redukcję wynagrodzeń. Niestety, w co drugiej firmie, która zamierza podjąć takie działania, obniżka będzie dotyczyć niemal wszystkich pracowników. 

powrót do normalności w pół roku

Powrót do normalnej działalności biznesowej jeszcze na początku epidemii wydawał się być odległym marzeniem. Tymczasem dziś ponad połowa firm prognozuje, że jest w stanie wrócić do funkcjonowania zbliżonego do tego sprzed epidemii w ciągu pół roku. Co więcej ⅓ przedsiębiorstw szacuje, że będzie potrzebować na to tylko 3 miesięcy. 

działania w obszarze zatrudnienia 

O ile, patrząc w ujęciu całościowym, najczęściej podejmowanymi działaniami przez przedsiębiorstwa było wysłanie pracowników na zaległe urlopy (56%), wstrzymanie rekrutacji (54%), a także premii uznaniowych (34%) to w sektorach pojawiają się pewne rozbieżności. Firmy z branży TSL częściej niż inne wprowadzały przestój ekonomiczny według tarczy antykryzysowej i obniżenie wynagrodzeń.

o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się