Przez ostatnie lata bardzo często spotykaliśmy się z określeniem ‘rynek kandydata’. Pracownicy w większości pozytywnie postrzegali swoją sytuację. Szanse na znalezienie nowej pracy oceniane były jako duże, a ryzyko utraty zatrudnienia niskie. Nowa rzeczywistość, w jakiej od niedawna funkcjonujemy, wpływa jednak na to, jak pracownicy czują się dziś.
obawy pracowników największe od lat
Jeszcze 3 miesiące temu tylko 9% pracowników oceniało ryzyko utraty pracy jako duże. Najczęściej o swoje zatrudnienie obawiają się osoby młode, do 29. roku życia.
Dziś odsetek ten wynosi 26%. Co druga osoba natomiast obawia się, że jej wynagrodzenie zostanie zmniejszone, a 16%, że firma, w której pracuje ulegnie likwidacji. Niepewność Polaków o pracę jest najwyższa od 10 lat. To tylko część informacji z najnowszej, 39. edycji badania Monitor Rynku Pracy, w całości poświęconej wpływowi epidemii COVID-19 na polski rynek pracy.
Niezależnie od tego, jakie obawy mają Twoi pracownicy możesz podjąć kroki, które będą je ograniczać. Pamiętaj, że to, w jaki sposób zachowuje się zarząd, a także menedżerowie może w ogromnym stopniu wpływać na poczucie bezpieczeństwa pracowników. Warto zadbać także o komunikację. Jeśli jest to możliwe powiedz pracownikom, jakie są plany organizacji na najbliższy czas. Informacja, że nie planujesz redukcji etatów czy obniżki wynagrodzeń pozytywnie przełoży się na motywację i dobrostan psychiczny zespołu.
jakie działania podejmują firmy?
Obecna sytuacja wpływa na zmiany w organizacji pracy. Firmy podejmują szereg działań zapobiegawczych. Najwięcej, bo 51% przedsiębiorstw wprowadziło dodatkowe środki czystości i dezynfekujące. Niemal 40% z kolei nakazało tym pracownikom, którzy mogą pracować zdalnie wykonywanie obowiązków właśnie w ten sposób. Co trzecia firma ograniczyła także działania związane z bezpośrednią obsługą klienta.
w najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy pokazujemy, jak pracownicy postrzegają dziś swoją sytuację na polskim rynku pracy:
pobierz raport