Nieprzewidywalność i zmienność zamówień to jeden z największych problemów, z którym borykają się dziś przedsiębiorstwa. Wiele firm planuje produkcję praktycznie z dnia na dzień, przy czym jedne nie wiedzą, czy dostaną jakiekolwiek zamówienia, a inne czy ich wewnętrzne zasoby im podołają. Jakie zatem rozwiązania stoją przed fabrykami, w zależności od tego, jaki produkt posiadają albo w jakiej działają branży?
jeżeli obecna sytuacja wpłynęła także na Twoją działalność i szukasz rozwiązań, które ułatwią Ci funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, porozmawiaj z naszymi ekspertami:
porozmawiaj z naszymi ekspertamiduża zmienność zamówień
Nieprzewidywalność zamówień najbardziej dotyka firmy o dużej dywersyfikacji produkowanych wyrobów. Mogłoby się wydawać, że odpowiedzią na terminową realizację zamówień dla klientów jest budowa stoków magazynowych gotowych produktów. Jednak przy tak nieprzewidywalnym rynku, jaki mamy obecnie, może się pojawić konieczność długiego magazynowania jednego rodzaju wyrobów, nie mając jednocześnie gwarancji, że ilość pozostałych będzie wystarczająca. Może zatem pojawić się nadmiar produktów, na które nie ma zapotrzebowania i niedostatek tych, na które jest popyt. Sam koszt magazynowania jest dosyć wysoki i przeczy idei optymalizowania kosztów w łańcuchu dostaw.
Rozwiązaniem dla takich przedsiębiorstw będzie więc budowa stoków, ale półproduktów czy komponentów. Warunkiem są jednak produkty, które mają długi termin przydatności. Częste przezbrajanie maszyn związane z realizacją różnorodnych zamówień zajmuje czas, który mógłby być spożytkowany na efektywną produkcję. Rozwiązaniem tego wyzwania jest wdrożenie metody SMED (Single Minute Exchange of Die). To narzędzie, które skraca czas przezbrojeń. Kolejnym sposobem na efektywne wykorzystanie czasu produkcyjnego jest japoński model 5S, który standaryzuje procesy produkcyjne, metody pracy i eliminuje mikroprzestoje.
mała dywersyfikacja produktów w FMCG
Wspomniałam o firmach o dużej dywersyfikacji zamówień. A co z zakładami, które proponują niewiele wariantów produktów, np. produkcja paluszków, precelków i krakersów, czyli trzech produktów z tego samego ciasta?
W tym przypadku nie możemy budować stoku magazynowego wyrobu gotowego ze względu na datę przydatności do spożycia. Jak najbardziej można budować stoki magazynowe półproduktów, z których powstaje asortyment - w tym wypadku będzie to chociażby mąka. Nie ma także konieczności przezbrajania maszyn, ale bardzo istotna będzie elastyczność operatorów produkcji. Może się przecież zdarzyć sytuacja, że po tygodniu intensywnej pracy, przyjdzie tydzień przestoju. Elastyczne formy zatrudnienia pozwalają na realizację zamówień w wymaganym czasie i nie przynoszą dodatkowych kosztów, gdy zapotrzebowania po prostu nie ma.
e-commerce i logistyka
Branżami, w których zmienność zamówień przewyższa możliwości realizacyjne są dziś logistyka i e-commerce - one także z dnia na dzień odnotowują znacznie większe zapotrzebowanie. Pojawia się więc tym samym ryzyko nieterminowego dostarczenia przesyłek. A to przecież dostawa na czas jest celem strategicznym dla firm z tych sektorów. Nic więc dziwnego, że poszukują one rozwiązań, które z jednej strony pozwolą zapewnić realizację dostaw w jak najkrótszym czasie, a z drugiej, gdy tych zamówień nie ma, nie będą generować dodatkowych kosztów. Takim rozwiązaniem jest dla nich outsourcing procesów, który zapewnia im także elastyczność w obszarze kompetencji.
Zespół outsourcingowy może się składać z operatorów wózków wysokiego składu, niskiego składu, pickerów, pracowników konfekcji i innych operatorów. Za całą grupą stoi koordynator, który zarządza i nadzoruje pracę.
Ostatnie tygodnie pokazały, jak bardzo duża jest zmienność rynku i jak szybko potrafią zmieniać się potrzeby konsumentów. Mimo to udaje nam się znaleźć rozwiązania elastyczne, optymalizujące koszty, dzięki czemu, w warunkach nowej normalności, możemy działać efektywnie.