Najlepsi specjaliści na rynku pracy mają dziś niemal nieograniczone możliwości wyboru miejsca pracy, w którym będą rozwijać się zawodowo. O ich umiejętności, doświadczenie i kompetencje konkuruje wielu pracodawców. A to oznacza, że duża część firm, które chcą utrzymać silną pozycję w swojej branży dzięki wsparciu talentów, ma dziś twardy orzech do zgryzienia: w jaki sposób skutecznie przyciągać do organizacji i zatrzymywać w niej najlepiej wykwalifikowanych pracowników?

Postanowiliśmy więc przyjrzeć się bliżej skutecznym metodom konkurowania o najlepsze talenty z pomocą przyjaznego środowiska pracy. Sprawdziliśmy także, w jaki sposób środowisko pracy wpływa na rotację pracowników i co firmy mogą zrobić, aby zbudować atmosferę sprzyjającą zatrzymywaniu w swoich szeregach najlepszych kandydatów. Zapraszamy do lektury!

Document_with_image

cykl życia pracownika: od zatrudnienia do odejścia.

pobierz

dlaczego przyjazne środowisko pracy odgrywa ważną rolę w przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów?

Środowisko pracy, w którym pracownicy czują się wysłuchani i szanowani, ma bezpośredni wpływ na ich satysfakcję zawodową. Pracownicy, którzy czują się komfortowo i są doceniani w swoim miejscu pracy, są znacznie bardziej skłonni pozostać w firmie na dłużej. Potwierdzają to wyniki badania Randstad Employer Brand Research 2023, w którym przyjazna atmosfera pracy okazała się drugim, po wynagrodzeniu, najważniejszym czynnikiem decydującym o zawodowym związaniu się z danym miejscem pracy. Dzięki naszym badaniom wiemy również, że pracownicy pod pojęciem przyjaznej atmosfery pracy rozumieją przede wszystkim życzliwy i wspierający zespół współpracowników, docenienie przez przełożonych, wzajemne zaufanie i równe traktowanie. I to właśnie tych czynników poszukują u obecnych i przyszłych pracodawców.

Warto dodać, że przyjazne środowisko pracy nie tylko wzmacnia lojalność już zatrudnionych pracowników, ale także pomaga budować wizerunek atrakcyjnego pracodawcy i przyciągać do firmy nowe talenty identyfikujące się z promowanymi w środowisku pracy wartościami. Właśnie dlatego środowisko pracy, które sprzyja pozyskiwaniu najlepszych specjalistów na rynku, to miejsce, w którym panuje kultura otwartości i rozwoju. Jeśli pracownicy mogą swobodnie dzielić się pomysłami i opiniami oraz rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania, rośnie ich innowacyjność, zaangażowanie oraz lojalność. Tacy pracownicy są także bardziej skłonni do dzielenia się satysfakcją z zatrudnienia z otoczeniem, stając się najlepszymi ambasadorami marki pracodawcy na rynku pracy.

Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie zaangażowania pracowników jest skupienie się na budowaniu pozytywnego doświadczenia pracowników. Ten krok wymaga zrozumienia cyklu życia pracownika oraz wyzwań, motywacji i oczekiwań, jakie mają Twoi pracownicy na każdym etapie swojej podróży. Aby pomóc Ci w tym zadaniu, pobierz nasz model cyklu życia pracownika.

Document_with_image

cykl życia pracownika: od zatrudnienia do odejścia.

pobierz

5 sprawdzonych sposobów na przyciąganie i zatrzymywanie w firmie pracowników z pomocą przyjaznego środowiska pracy

 

przeciwdziałanie toksycznej atmosferze w środowisku pracy

W toksycznym środowisku pracy dochodzi do negatywnych zachowań. Takich jak mobbing, nękanie czy przeładowanie pracowników zadaniami. Pracownicy znajdujący się w nim mogą czuć się niekomfortowo, znajdować się pod wpływem chronicznego stresu, a w efekcie odczuwać wypalenie zawodowe. Toksyczne środowisko pracy bezpośrednio przekłada się także na zwiększoną rotację pracowników, problemy z produktywnością i zaangażowaniem. Właśnie dlatego jednym z zadań pracodawców jest szybkie reagowanie na jakiekolwiek przejawy toksycznej atmosfery w środowisku pracy i przeciwdziałanie tworzenia się jej. Więcej informacji o tym, jak to zrobić, a także jak poprawnie rozpoznać toksyczne środowisko pracy, piszemy tutaj.

 

dbanie o w rozwój pracowników

Oferowanie szkoleń, kursów oraz możliwości awansu jasno pokazuje pracownikom, że firma dba o ich rozwój osobisty i zawodowy. Takie podejście pracodawcy nie tylko zwiększa kompetencje pracowników, ale także buduje ich poczucie przynależności i lojalność oraz gwarantuje większą efektywność zarówno firmie, jak i talentom.

 

docenianie pracowników

Kolejnym sposobem na zyskanie lojalności pracowników jest właściwe docenienie ich pracy. Takie uznanie można wyrazić na przykład w formie pieniężnej – w postaci premii lub podwyżki – bądź pozapłacowej, obejmującej benefity związane z budowaniem przyjaznego środowiska pracy. Może to być na przykład: elastyczny grafik, możliwość pracy zdalnej czy przekazanie pracownikowi osobistych wyrazów uznania.

troska o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym

Elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej czy dodatkowe dni wolne są równocześnie przykładami działań, dzięki którym pracodawcy mogą pomóc pracownikom lepiej zarządzać równowagą między życiem zawodowym a prywatnym. Nie jest bowiem tajemnicą, że im lepszy work-life balance, tym lepsze samopoczucie pracowników, mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego i niższy poziom stresu.

promowanie kultury organizacyjnej opartej na równości, otwartości i różnorodności

Również stworzenie inkluzywnego środowiska pracy, w którym panuje wzajemny szacunek i wsparcie dla różnorodności, pomaga w przyciąganiu nowych talentów i zatrzymywaniu ich w firmie. W zbudowaniu takiego środowiska pracy mogą pomóc m.in. regularne spotkania integracyjne, inicjatywy edukujące pracowników w zakresie inkluzywności czy prowadzenie polityki wynagrodzeń, która nie dyskryminuje ze względu na płeć czy pochodzenie.

Document_with_image

cykl życia pracownika: od zatrudnienia do odejścia.

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się