Bankowość jest jedną z tych branż, która przeżywa dziś ciężkie czasy, a najtrudniejsze może niestety dopiero nadejść. COVID-19 doprowadził do obniżenia stóp procentowych i poluzowania polityki kredytowej, a wiele osób zaczęło także wypłacać pieniądze ze swoich kont. Niestabilna sytuacja i ciągła niepewność, to nie tylko ogromne wyzwanie biznesowe, ale także HR-owe. Część instytucji może redukować etaty, a takie działania zwiększają poczucie niepewności pracowników. Zgodnie z najnowszym badaniem Randstad Employer Brand Research, firmy z sektora bankowego są znane kandydatom, jednak ich atrakcyjność jako miejsca pracy jest na relatywnie niskim poziomie. Co zatem możesz zrobić, aby utrzymać talenty w organizacji?

jak utrzymac talenty w sektorze
jak utrzymac talenty w sektorze

odpowiednia ścieżka kariery

Dużym wyzwaniem w zakresie zarządzania talentami w instytucjach finansowych jest projektowanie ścieżek karier. Na wielu stanowiskach jest ona bardzo krótka i nie daje możliwości dalszego awansu. Pracownicy, mając tego świadomość prędzej czy później rozglądają się za nowymi wyzwaniami. Nawet jeśli możliwości awansu pionowego są ograniczone, to warto pokazać pracownikom, że ma się szansę na awans poziomy, np. w innym dziale czy z dodatkowymi rolami w organizacji. Precyzyjnie rozpisana ścieżka kariery sprawia, że pracownicy, którzy rozpoczynają pracę są świadomi tego, jakie mają możliwości w organizacji.

rozwój w ramach grupy

Wiele instytucji finansowych jest częścią większych, międzynarodowych grup. Jeśli tak jest również z Twoją, to elementem przyciągającym i utrzymującym talenty jest możliwość rozwoju w ramach grupy. Warto angażować najlepszych pracowników w międzynarodowe projekty lub - jeśli tylko to możliwe - umożliwiać pracę w zagranicznych oddziałach. Produkty proponowane przez ten sam bank na różnych rynkach mogą się różnić, tak samo jak narzędzia czy technologia, którą będą mogli tam poznać. To dla nich także szansa na rozszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania systemu finansowego w innym regionie i poznania innej kultury pracy oraz - co w tej branży bardzo istotne - doszlifowania znajomości finansowego angielskiego.

wpływ na tworzenie nowych rozwiązań

Warto angażować talenty w różne projekty, nawet jeśli trochę wychodzą poza zakres ich zadań - w ten sposób pokazujesz im, że są cenieni w organizacji. Jednym z takich aspektów może być wpływ na to, jakie produkty oferuje swoim klientom bank. Bardzo często taką praktykę stosuje się w segmencie produktów korporacyjnych. Nasi wewnętrzni pracownicy mogą odpowiadać za różne elementy. Wszystko zależy od tego, w czym czują się dobrzy i jakie są obszary ich zainteresowań. Osoby, które na co dzień pracują z klientem mogą zostać zaangażowane w tworzenie indywidualnych rozwiązań dla danej grupy, czyli chociażby nowych produktów bankowych, promocji, dodatkowych usług (np. indywidualne wsparcie konsultanta dla dużych klientów). Dobrym pomysłem jest także włączenie pracowników w testowanie narzędzi przed ich wdrożeniem, np. programu finansowo-księgowego czy do raportowania.

nowe technologie

Instytucje finansowe to organizacje, które inwestują w cyfrowe innowacje. Banki ciągle rozbudowują bankowość elektroniczna i mobilną. Także w takich wypadkach można skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników w ich tworzenie. Ale pracownicy mogą zostać też włączeni w tworzenie wewnętrznych rozwiązań, które usprawniają funkcjonowanie organizacji. 

Pamiętajmy, że w porównaniu do innych firm wiele banków dysponuje dużo bardziej zaawansowaną technologią. To także może być przewaga, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, które chcą pracować na nowoczesnych narzędziach. XXI wiek to czas intensywnej digitalizacji bankowości. Wiele obszarów zostaje zautomatyzowana, jednak w procesie ich tworzenia w dalszym ciągu główną rolę odgrywają ludzie.

Znajdź z nami ekspertów z zakresu bankowości:

dowiedz się więcej
o autorze
olga-lekh
olga-lekh

Olga Lekh

senior consultant finance w randstad polska.

Zrealizowała wiele rekrutacji na stanowiska specjalistyczne i managerskie w obszarze m.in. compliance, KYC, AML, quality control, ryzyka, audytu wewnętrznego, relationship managementu. Specjalizuje się w prowadzeniu projektów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i managerskie w obszarach finansów (instytucje bankowe i pozabankowe; firmy leasingowe, ubezpieczeniowe, windykacyjne; firmy działające na rynku inwestycyjnym), controllingu i księgowości. Posiada 5-letnie doświadczenie w obszarze rekrutacji.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się