Sytuacja związana z pandemią raczej nie wpłynęła znacząco na wysokość pensji w branży inżynieryjnej, jednak zwiększyła pewnego rodzaju dysproporcję między oczekiwaniami kandydatów a planami przedsiębiorców. Czasem zdarza się, że kandydaci o bardzo podobnym na pierwszy rzut oka doświadczeniu, aplikujący na to samo stanowisko, mają zupełnie różne oczekiwania finansowe. W artykule postaram się przybliżyć, z czego najczęściej wynikają różnice w poziomie wynagrodzeń wśród inżynierów. Mam nadzieję, że te informacje okażą się przydatne podczas budowania strategii zatrudnienia i tworzenia ofert pracy.
Szukasz informacji na temat aktualnej siatki płac? Umów się na spotkanie online z ekspertem Randstad i odbierz bezpłatnie raport płacowy z obszaru stanowisk inżynieryjnych.
umów spotkanie onlinebranża i kompetencje kandydatów
Z czego mogą wynikać różnice w wynagrodzeniach, a także w oczekiwaniach kandydatów aplikujących na stanowiska inżynieryjne? Duże znaczenie ma branża. Wyższych wynagrodzeń mogą oczekiwać inżynierowie, pracujący w branży medycznej w porównaniu do np. branży spożywczej. Często wynika to z faktu, że firma bądź sam sektor wymaga pewnych standardów jakościowych, certyfikatów oraz doświadczenia od pracowników zatrudnianych w organizacji. Kandydaci, którzy te wymogi spełniają, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie.
Nie bez znaczenia są także kompetencje językowe. W przypadku większości międzynarodowych korporacji standardem jest konieczność posługiwania się językiem angielskim. Dodatkowym atutem może być znajomość języka niemieckiego. W firmach z niemieckim kapitałem często zastępuje on język angielski w wewnętrznej komunikacji. Kandydaci, którzy znają oba języki, częściej mogą oczekiwać wynagrodzenia zbliżonego do górnych widełek płacowych, które przedstawiliśmy w raporcie płacowym.
Często dostępność kandydatów o odpowiednich kompetencjach zmienia się w zależności od lokalizacji, co w konsekwencji przekłada się na różnice w poziomie wynagrodzeń na tych samym stanowiskach w poszczególnych regionach w Polsce. Jest to szczególnie widoczne w przypadku stanowisk inżynieryjnych, gdzie potrzebne jest specjalistyczne wykształcenie oraz doświadczenie. Jeżeli położenie firmy utrudnia pozyskanie kandydatów o kluczowych kompetencjach, pracodawca może spotkać się z trudnościami podczas procesu rekrutacji. Dostępność osób o konkretnym wykształceniu czy umiejętnościach często podyktowana jest także programem kierunków studiów na okolicznych uczelniach wyższych.
Pomocne dla pracodawcy może okazać się wtedy skorzystanie ze wsparcia agencji zatrudnienia, która zna rynek, dostępność konkretnych kompetencji w danych regionach, dysponuje pulą kandydatów oraz doświadczeniem w rekrutacjach specjalistycznych.
co można zrobić, aby przyciągnąć talenty?
Aby przyciągnąć kompetentnych pracowników, z pewnością warto wziąć pod uwagę ich oczekiwania finansowe. Raport płacowy daje możliwość szybkiej weryfikacji, czy Twoja oferta pracy jest atrakcyjna dla kandydatów i tym samym, czy wciąż jest adekwatna do realiów panujących na rynku pracy. Dane wynagrodzeń, zawarte w raporcie, dotyczą 11 miast w Polsce: Warszawy, Łodzi, Lublina, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Szczecina, Poznania, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Zielonej Góry i są prognozą na pierwsze półrocze 2021 roku. Przygotowując materiał, bazowaliśmy na oczekiwaniach finansowych kandydatów oraz procesach rekrutacyjnych realizowanych przez Randstad w 2020 roku we wskazanych regionach.
Oprócz wynagrodzenia kandydaci zwracają także uwagę na benefity pozapłacowe. Przykładem benefitów, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o przyjęciu naszej oferty pracy, jest dofinansowanie dojazdów lub wsparcie w relokacji. Dopłata do dojazdów do pracy może być bardzo atrakcyjnym benefitem, który minimalizuje niedogodności związane z dużą odległością pomiędzy firmą a miejscem zamieszkania. Jeżeli w naszym regionie mamy trudność w pozyskaniu inżynierów o konkretnych kompetencjach i doświadczeniu warto podejść elastycznie do tej kwestii. Z naszego doświadczenia wiemy, że często pracownikom udostępniane jest auto służbowe na poczet dojazdów. Dla pracownika oznacza to brak konieczności amortyzowania własnego pojazdu i darmowy dojazd do pracy.
Choć w przypadku stanowisk specjalistycznych nie zawsze możliwa jest praca w trybie hybrydowym, być może jest to kwestia warta rozważenia i zaproponowania kandydatom, jeżeli lokalizacja firmy jest minusem w ich oczach.
działania długofalowe
Zazwyczaj kiedy powstaje potrzeba zrekrutowania nowego pracownika, firma działa szybko, chcąc zapełnić etat i móc bez opóźnień realizować swoje cele biznesowe. W przypadku stanowisk specjalistycznych warto zastanowić się nad działaniami długookresowymi, które w przyszłości pozwolą uniknąć trudności w pozyskaniu kandydata, bądź przedłużających się procesów rekrutacyjnych, które wynikają np. z niedoboru osób o potrzebnych kompetencjach.
Dobrym rozwiązaniem jest wewnętrzny program szkoleń dla obecnych pracowników, który pozwala na przygotowanie ich do nowych ról i tym samym minimalizuje braki kompetencyjne w załodze. Jako pracodawca warto rozważyć różne działania na lokalnym rynku, np. organizując programy stażowe we współpracy z uczelniami bądź urzędami pracy. Z pewnością te działania nie przyniosą firmie wymiernych korzyści w chwili obecnej, ale mogą zapewnić kompetentnych i wykwalifikowanych pracowników w przyszłości.
stań się atrakcyjnym pracodawcą już na etapie rekrutacji
Jak wynika z 43. Monitora Rynku Pracy 28% pośród badanych pracowników uważa, że nie jest to dobry czas na zmianę pracy. Jako nowi pracownicy czują się mniej pewnie i wyrażają obawę, że staną się pierwszymi osobami do zwolnienia, jeżeli firma zacznie notować spadki. Pracodawcy, którzy obecnie poszukują nowych pracowników mogą mieć zatem trudności w pozyskaniu wykwalifikowanych kandydatów. Co zrobić w takiej sytuacji? Biorąc pod uwagę, że stabilność pracodawcy oraz pewność zatrudnienia stanowi znaczną zaletę w oczach kandydatów, już na etapie rekrutacji warto podkreślić to jako atut.
Ta strategia może okazać się niezwykle owocna, jeżeli poszukujemy inżynierów, posiadających doświadczenie nie tylko z naszej branży. Podczas rozmów rekrutacyjnych warto podkreślać, że branża świetnie sobie radzi i Twoja firma jest stabilnym pracodawcą. Może okazać się to czynnikiem decydującym o przyjęciu oferty zatrudnienia.
Umów się na spotkanie online z ekspertem Randstad, by bezpłatnie odebrać raport płacowy z obszaru stanowisk inżynieryjnych. Poznaj trendy w wynagrodzeniach oferowanych w 11 wybranych miastach w Polsce.
umów spotkanie online