Pozyskiwanie nowych pracowników do firmy oraz utrzymywanie najbardziej utalentowanych osób w organizacji to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi aktualnie zmagają się polscy pracodawcy. Co więcej, dobra koniunktura gospodarcza w Polsce oraz rynek pracownika, o którym tyle się mówi, poważnie wpływa na oczekiwania finansowe kandydatów.
Nasze doświadczenia pokazują, że firmy coraz częściej dostrzegają ten problem w swoich zespołach i są coraz bardziej świadome, że muszą podjąć aktywne działania, aby odpowiednio wcześnie zareagować na ewentualną rotację w swoich zespołach.
pobierz raport Randstad „wynagrodzenia w finansach bez tajemnic – prognozy na 2H 2018” >>
bieżące śledzenie trendów w obszarze wynagrodzeń może Ci pomóc zmniejszyć rotację w zespole
Oczekiwania kandydatów stale rosną – jeśli pracownik będzie miał poczucie, że otrzymuje niższą pensję w stosunku do stawek odpowiadających analogicznemu stanowisku w innej firmie, może skłonić go to do decyzji o odejściu. Ważne jest zatem monitorowanie tego, co dzieje się w obszarze wynagrodzeń – jak te stawki się zmieniają i na co należy się przygotować w nadchodzącym czasie.
Okres budżetowania to dobry moment na to, aby jeszcze zadziałać i w miarę potrzeby przemodelować aktualnie oferowaną siatkę płac. Takie świadome podejście do planowania i ustalania poziomu wynagrodzeń w firmie pozwoli zmniejszyć rotację w miejscu pracy.
Podejmowanie działań ukierunkowanych na zmniejszenie rotacji pozwoli zmniejszyć faktyczne koszty ponoszone przez pracodawcę na etapie rekrutacji. Niejednokrotnie zwiększenie poziomu wynagrodzeń aktualnych pracowników okazuje się mniej kosztownym zabiegiem, niż pozyskanie nowego pracownika.
sprawdzaj na bieżąco czy Twoja oferta pozostaje atrakcyjna na rynku pracy
Raport płacowy to dobre narzędzie do tego, aby szybko zweryfikować czy wystawiona przez przedsiębiorcę oferta jest wciąż atrakcyjna na rynku pracy. Innymi słowy, możliwość weryfikowania siatki płac z przyjętym na rynku poziomem wynagrodzeń pozwala budować bardziej konkurencyjne oferty pracy lub po prostu te, które będą adekwatne do realiów panujących na rynku. To ważna wskazówka dla pracodawcy – jak wynika z badania Randstad Employer Brand 2018 atrakcyjne wynagrodzenie i benefity wciąż stanowią najważniejszy czy niejako elementarny czynnik, jaki biorą pod uwagę kandydaci poszukujący zatrudnienia.
Co ważne, nawet najbardziej przejrzysta i skrupulatnie opracowana siatka płac będzie podatna na zmiany w czasie. Dlatego tak ważne staje się bieżące jej weryfikowanie z benchmarkami rynku pracy.
właściwe dopasowanie pakietu benefitów pozapłacowych to alternatywa dla firm, które ze względu na swoją rentowność zmuszone są zrezygnować z podwyżek
Raport płacowy uzupełniony jest o cały wachlarz przykładów świadczeń pozapłacowych z powodzeniem wdrażanych przez przedsiębiorców. Nie tylko wynagrodzeniem mogą konkurować pracodawcy w Polsce i to właśnie podpowiadamy tym firmom, które ze względu na rentowność nie są w stanie wyżej podnosić wynagrodzenia swoim pracownikom i ścigać się na wysokość pensji z konkurentami w walce o kandydatów. Zwiększa się znaczenie komfortowych warunków pracy, równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Czasem w firmach wystarczy stworzyć warunki, które pracownikom pozwolą na wykonywanie swoich obowiązków zdalnie, np. z domu.
Raport Randstad „wynagrodzenia w finansach bez tajemnic – prognozy na 2H 2018” jest dobrym kierunkiem dla firm, które poszukują odniesień do wynagrodzeń dla swoich pracowników w obszarze finansów i księgowości oraz SSC/BPO. Konsultanci Randstad analizują w tym raporcie płace na wszystkich poziomach departamentów finansowo-księgowych. Nasi eksperci uwzględnili szczegółowy podział stanowisk w powyższym obszarze w największych miastach w Polsce.
Raport płacowy Randstad w finansach i księgowości pokazuje perspektywę zarówno ze strony kandydatów i ich oczekiwań, jak i ze strony pracodawców i ich możliwości.
Pobierz raport