Naukowa wiedza, dane i fakty z organizacji, doświadczenie oraz perspektywa zaangażowania obu stron – to elementy, które wg. Briner’a, Denyer’a i Rousseau’a budują Evidence-based management, czyli zarządzanie oparte na faktach. To z tych 4 źródeł pochodzą informacje, które pozwalają podejmować decyzje mające wpływ na skuteczność działań. Jak ten coraz popularniejszy trend wykorzystać możesz w branży HR? Jak postępować, aby czerpać z Evidence-based management jak najwięcej korzyści?
(nie)racjonalne podejmowanie decyzji
Człowiek jest istotą myślącą i jedyną, która jest skłonna do podejmowania racjonalnych decyzji. Często za bardzo polega na własnym umyśle, podejmując pochopne decyzje. Jak zachowałbyś się w takiej sytuacji?
Jeżeli podejmiesz X decyzję, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachowasz 150 miejsc pracy.
A w takiej?
Jeżeli podejmiesz X decyzję, istnieje duże ryzyko, że stracisz 50 miejsc pracy.
To taka sama sytuacja, jednak przedstawiona w inny sposób. Na jej postrzeganie ma jednak wpływ sposób prezentacji danych. Aby wdrożyć Evidence-based management w dziale HR, trzeba nauczyć się dostrzegać fakty, nie analizując przy tym, jak zostały one przedstawione.
teoria w praktyce
Jesteś typowym praktykiem i trudno Ci zmienić swój sposób działania i metody pracy. Wszelkie fakty, dane, statystyki oraz wykresy traktujesz jak teoretyczny wykład, którego na co dzień się wystrzegasz. Okazuje się jednak, że to one potwierdzają praktyczne badania, techniki i działania zostały sprawdzone w praktyce. Korzystasz z zasobu wiedzy teoretycznej zbudowanej na praktycznym działaniu.
kto pyta, ten (nie) błądzi
Najpierw rodzice, później nauczyciele oraz jeszcze inni ludzie, których napotkałeś na swojej drodze, nieustannie powtarzali Ci, że kto pyta, nie błądzi. W rzeczywistości można się łatwo zgubić na drodze poszukiwania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Ważne jest nie tylko to, jak stawiasz pytanie, ale też jakie ono jest. Jeżeli już pytasz, to musisz mieć pewność, że są możliwości sprawdzenia i potwierdzenia konkretnych faktów, np. w przypadku dużej rotacji pracowników, można przeprowadzić ankietę w firmie. Jeżeli Twoim zadaniem jest przeprowadzić rekrutację managera wyższego szczebla, to na podstawie dostępnych w Sieci wskaźników i przeprowadzonych badań, możesz odpowiednio zaplanować proces rekrutacyjny.
Na pewno chciałoby się wiedzieć, czy problem z rotacją pracowników naprawdę jest tak poważny bądź czy to prawda, że głównymi powodami zmiany pracy są wysokość wynagrodzenia i chęć rozwoju osobistego. Te pytania dotyczą wskaźników, które możesz monitorować na bieżąco. Zmieniają się nawet na przestrzeni miesięcy. Dzięki zebranym danym, analizie sytuacji w Twojej firmie i doświadczenia z ubiegłych lat, możesz opracować strategię, jak zmienić niepokojące Cię wskaźniki, a jak wspierać te dobre.
to nie rewolucja
Jeżeli Evidence-based management nie jest Ci jeszcze dobrze znany, nie do końca jesteś przekonany o skuteczności zarządzania ludźmi opartym na faktach, nie musisz od razu zmieniać wszystkiego w swoich dotychczasowych metodach pracy. Wprowadzaj tę technikę stopniowo, nie wymagaj od siebie za dużo, postaraj się skoncentrować jedynie na tych faktach, które możesz łatwo monitorować. Przekonasz się, że fakty i potwierdzone dane to znacznie solidniejszy fundament dobrych i skutecznych działań niż ludzka intuicja.
Jeżeli zainteresował Cię ten materiał, zapisz się na subskrypcję naszego bloga i przeczytaj więcej podobnych wpisów. Znajdziesz tu informacje między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymywaniu talentów oraz budowaniu atrakcyjnej marki pracodawcy: