Zgodnie z danymi GUS w 2018 roku liczba wydanych zezwoleń na pracę dla obcokrajowców w Polsce wyniosła ponad 328 tys. Łącznie w ostatnich 3 latach swój pobyt w naszym kraju zalegalizowało niemal 700 tys. obywateli innych państw, z czego prym wiodą nasi wschodni sąsiedzi z Ukrainy. Dlaczego pracodawcy tak często sięgają po obcokrajowców? Otóż zgodnie z najnowszę, 39. edycją raportu Plany Pracodawców głównym powodem są braki kadrowe. Zwraca na to uwagę 53% przedsiębiorstw zatrudniających cudzoziemców. Przy rekordowym poziomie bezrobocia takie kroki nie powinny dziwić.
Z moich rozmów przeprowadzonych z firmami, które zdecydowały się na zatrudnienie obcokrajowców, większość z nich jest zadowolona albo nawet bardzo zadowolona z tej decyzji. Podkreślają przede wszystkim ich dużą motywację, efektywność, a także jakość wykonywanych zadań. Aby jednak osiągnąć zamierzone rezultaty, zanim wprowadzisz obcokrajowców do swojej firmy, powinieneś się na to odpowiednio przygotować. Poniżej przedstawiam 3 aspekty, o których warto pamiętać przygotowując swoją firmę na zatrudnienie cudzoziemców.
Chcesz dowiedzieć się, jak pracodawcy oceniają sytuację gospodarczą, kondycję swoich firm oraz jak wyglądają ich plany w obszarze zatrudnienia i wynagrodzeń? Pobierz najnowszą edycję badania Plany Pracodawców:
pobierz raportwsparcie w zakwaterowaniu i dojazd do pracy
Prawo nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku zapewnienia cudzoziemcom miejsc noclegowych. Decydując się na zatrudnienie obcokrajowców warto jednak zadbać o ten aspekt. Rzecz jasna zakwaterowanie to powinno posiadać odpowiedni standard i być wyposażone w niezbędne do życia pomieszczenia, jak chociażby kuchnia, łazienka, toaleta oraz sypialnie - rekomenduję, by były maksymalnie 2-4 osobowe z zapewnioną odpowiednią przestrzenią na czas spędzany po pracy.
Samo zakwaterowanie powinno być odpowiednio skomunikowane z miejscem pracy lub być odpowiednio blisko, tak aby pracownik był w stanie dotrzeć tam bez większych trudności. Jeśli jednak zakwaterowanie jest oddalone od miejsca pracy odpowiednim pomysłem może być zapewnienie pracownikom transportu, co pozwoli im sprawnie dotrzeć do pracy.
szkolenie dla liderów
Przed zatrudnieniem cudzoziemców w Twojej firmie dobrze jest zebrać wszystkich liderów, kierowników, którzy bezpośrednio zarządzają personelem. Głównym celem takiego spotkania powinno być rozwianie wszelkich wątpliwości, które mogą pojawić się przed zatrudnieniem obcokrajowców. Warto, aby spotkanie prowadzone było przez niezależnych ekspertów (np. pracowników agencji pracy tymczasowej), którzy zwrócą uwagę na aspekty legislacyjne, administracyjne oraz kulturowe. Zdobyta w ten sposób wiedza powinna sprawić, że zatrudnienie pierwszych obcokrajowców odbędzie się bez komplikacji, a gdy już rozpoczną pracę w Twojej firmie ich asymiliacja z resztą załogi odbędzie się sprawnie.
Autor: Rafał Kaczmar