HR Business Partner to osoba zajmująca się odpowiednią realizacją celów i strategii biznesowych firmy w obszarze zasobów ludzkich. Stoi więc przed nią wiele różnorodnych wyzwań, które wymagają specjalistycznej wiedzy, umiejętności i predyspozycji. Jak zostać HR Business Partnerem i z jakimi obowiązkami trzeba mierzyć się, obejmując takie stanowisko?
HR Business Partner (w skrócie HR BP) to zawód, który prężnie się rozwija. Osoby pracujące w takim charakterze można spotkać przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach. Specjalizują się one w zagadnieniach leżących na styku kilku dziedzin, takich jak zarządzanie, rekrutacje, biznes oraz employee branding.
Kto to jest i co robi HR Business Partner?
Mimo że HR Business Partner zajmuje się zasobami ludzkimi, nie jest zwykłym specjalistą ds. kadr i płac oraz rekrutacji. Zakres jego działania jest o wiele szerszy i bardziej złożony. Zadania HR Business Partnera skupiają się bowiem na realizacji założeń biznesowych danego przedsiębiorstwa poprzez odpowiednie zarządzanie kapitałem ludzkim. Tym samym jest on nie tylko specem z dziedziny HR-u, lecz także konsultantem biznesowym i analitykiem.
przeczytaj też: które najlepsze książki psychologiczne związane z rozwojem i karierą warto znać?
Obowiązki HR Business Partnera są zatem zróżnicowane. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się m.in.:
- przygotowywanie i koordynowanie projektów o charakterze rekrutacyjnym,
- dążenie do zapewnienia pracownikom odpowiedniego rozwoju,
- identyfikowanie potrzeb szkoleniowych,
- odpowiedzialność za procesy takie jak onboarding i offboarding,
- dbanie o kwestie strategiczne i kulturę organizacyjną firmy,
- prowadzenie odpowiedniej komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwie,
- wprowadzanie w firmie nowych rozwiązań i projektów dotyczących zatrudnienia,
- talent management (czyli zarządzanie talentami),
- coaching, mentoring i motywowanie podwładnych (m.in. wprowadzanie odpowiednich benefitów płacowych dostosowanych do potrzeb ich odbiorców),
- zarządzanie konfliktami w firmie,
- pomoc w realizacji procesów z obszaru employer brandingu.
Konkretny zakres zadań HR Business Partnera zależy oczywiście od wymogów danej firmy.
Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie
Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.
poznaj nasze oferty pracyHR Business Partner – jak zostać przedstawicielem tego zawodu?
Praca jako HR BP łączy w sobie obowiązki z różnych dziedzin. Wymaga więc odpowiednich kompetencji i doświadczenia. Jak zostać HR Business Partnerem? Ważne jest oczywiście odpowiednie wykształcenie – najlepiej ukończyć studia wyższe, np. z obszaru zarządzania, marketingu lub ekonomii. Przydatne mogą okazać się też studia podyplomowe – coraz więcej uczelni oferuje możliwość kształcenia się w kierunku zostania HR Business Partnerem.
przeczytaj też: Model Michigan, czyli skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi
Do objęcia stanowiska HR BP potrzebne są też wiedza oraz doświadczenie zawodowe wyniesione z pracy w obszarze HR, a także znajomość odpowiednich narzędzi z tego zakresu, które sprawdzają się podczas współpracy z biznesem. Wymagana jest również znajomość języka obcego, najczęściej angielskiego. Oprócz tego kluczowe są odpowiednie predyspozycje, w tym umiejętności personalne, analityczne oraz komunikacyjne, zorientowanie na potrzeby podwładnych, zdolność rozwiązywania problemów i konfliktów, wysoka kultura osobista, gotowość do ciągłej nauki i podwyższania swoich kompetencji oraz chęć do wychodzenia z nowymi inicjatywami.
HR Business Partner – zarobki
Wybierając ścieżkę kariery HR Business Partnera, można liczyć nie tylko na rozwój zawodowy i wiele wyzwań, lecz także dobre zarobki. Ich wysokość uzależniona jest od stopnia doświadczenia pracownika, a także rodzaju, wielkości i lokalizacji przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony. Mediana zarobków HR Business Partnera w skali kraju wynosi nieco ponad 9100 zł brutto miesięcznie. Najlepsi specjaliści pracujący w dużych korporacjach mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 11500 zł brutto i więcej.