Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu zmieniła funkcjonowanie pracowników na całym świecie. Ograniczenie kontaktów międzyludzkich, przeniesienie działalności do Internetu i praca zdalna to nowa rzeczywistość, która zostanie z nami na dłużej.
Praca w Polsce w 2021 roku może budzić wiele sprzecznych emocji, bo chociaż bezrobocie nie wzrosło w znaczny sposób, na rynku jest dużo mniej ofert pracy niż jeszcze dwa lata temu. Do najważniejszych trendów w tym roku należą: rozwój technologiczny i zapotrzebowanie na specjalistów z tym związanych, praca zdalna, odejście od open space w biurowcach, inne benefity dla pracowników oraz potrzeba większej elastyczności w miejscu zatrudnienia.
Praca zdalna w 2021 roku
W 2020 roku bardzo duża grupa pracowników musiała przejść na pracę zdalną. Sytuacja ta dotyczyła przede wszystkim pracowników biurowych, osób zatrudnionych w korporacjach, mniejszych przedsiębiorstwach i urzędach, a także nauczycieli i wykładowców. W 2021 roku trend ten wciąż się utrzymuje, a na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy skierowanych do osób, które chcą pracować wyłącznie z domu. Jednocześnie wielu pracowników tęskni za biurem, spotkaniami ze współpracownikami i codzienną możliwością wyjścia z domu.
Badania prowadzone przez największe instytucje w Polsce w 2019 roku wykazały, że około 90% badanych pracowników było zainteresowanych wdrożeniem pracy zdalnej. Te same badania przeprowadzono w 2021 roku i okazało się, że tylko 13% badanych chce pozostać w home office, a 75% wolałoby pracować w ramach modelu hybrydowego (do 10 dni w miesiącu z domu, a resztę dni z biura). Prawdopodobnie nadchodzący czas będzie w znacznym stopniu opierał się na hybrydyzacji, co oznacza, że część pracowników może wrócić do biur na kilka lub kilkanaście dni w miesiącu. W niektórych firmach i branżach na pewno praca pozostanie zdalna na znacznie dłuższy czas, zwłaszcza że pracodawcy przekonali się, że taka forma jest bardzo efektywna i przynosi im sporo oszczędności związanych m.in. z wynajmem biur, zakupem sprzętu biurowego i wyposażeniem kuchni, energią elektryczną i dodatkowymi świadczeniami socjalnymi dla pracowników (darmowa kawa i herbata, owocowe dni w tygodniu, dopłaty do posiłków, sale zabaw, imprezy integracyjne).
Rynek pracy w Polsce – najpopularniejsze zawody i branże
W 2021 roku praca w Polsce jest nastawiona na specjalistów, zwłaszcza tych związanych z działalnością w Internecie. Oznacza to, że jeszcze bardziej rośnie zapotrzebowanie na programistów i web developerów, testerów oprogramowania, specjalistów ds. e-commerce, content marketingu i SEO. Inne popularne zawody mają związek z budownictwem (jedną z nielicznych branż, która stosunkowo dobrze radzi sobie w okresie pandemii), usługami, handlem i finansami. Poszukiwani są także pracownicy fizyczni, kurierzy i dostawcy.
Oczekiwania pracowników i pracodawców w 2021 roku
Pracodawcy oferują swoim pracownikom nieco mniej benefitów niż w ubiegłych latach. Z jednej strony jest to związane z cięciami kosztów, a z drugiej z mniejszymi możliwościami (przykładowo, przy zamkniętych siłowniach na niewiele przydają się karty sportowe). Pracodawcy zrezygnowali z wyjść integracyjnych, kart sportowych, owocowych dni i dofinansowania szkoleń. Pojawiły się jednak nowe benefity, np. możliwość skorzystania z pomocy psychologa. Oczekiwania pracowników w 2021 roku to przede wszystkim wyższe wynagrodzenie, związane także z rosnącą inflacją w Polsce, stabilne oraz elastyczne zatrudnienie.
Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie
Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
poznaj nasze oferty pracy