kim jest pracownik magazynowy?
Magazyny firmowe służą do przechowywania towarów w taki sposób, aby można było łatwo je znaleźć oraz by nie uległy zniszczeniu czy uszkodzeniom. Jeżeli więc chcesz aplikować na stanowisko pracownika magazynu, Twoimi podstawowymi obowiązkami będą przyjmowanie oraz wydawanie towarów, rozmieszczanie ich w magazynie i prowadzenie dokumentacji. Obowiązki te należy wykonywać z zachowaniem ustalonego porządku, norm prawnych oraz zasad bezpieczeństwa.
rola pracownika magazynowego
Pracownik magazynowy jest odpowiedzialny za codzienne funkcjonowanie magazynu, przyjmowanie i wydawanie towarów oraz ich rejestrację. Do jego zadań należą także utrzymywanie porządku w magazynie, zgłaszanie ewentualnych braków, a także dbanie o sprzęt.
oferty pracy w magazynieśrednie wynagrodzenie pracownika magazynowego
Wysokość pensji pracownika magazynowego zależy od danej firmy, jej lokalizacji, obowiązków, a także stażu pracy. Jeśli zdecydujesz się zostać w danym przedsiębiorstwie, masz szansę ubiegać się o wyższe, nawet kierownicze stanowisko i wówczas Twoje zarobki mogą wzrosnąć. Obecnie średnie wynagrodzenia pracowników magazynowych wahają się między 3200 a 4200 złotych brutto. Aktualną medianę możesz sprawdzić w serwisie Wynagrodzenia.pl, który podpowie Ci, jakiej kwoty możesz oczekiwać, podejmując pracę na tym stanowisku.
dodatkowe benefity dla pracownika magazynowego
W wielu firmach pracownicy podlegają systemowi premiowemu, a duże przedsiębiorstwa oferują:
- korzystne świadczenia socjalne,
- prywatną opiekę medyczną,
- dofinansowanie zajęć sportowych,
- dostęp do stołówki z tanimi posiłkami,
- bony świąteczne lub wyprawki szkolne dla dzieci.
Ze względu na obciążający charakter pracy magazyniera, część firm zapewnia swoim pracownikom opiekę fizjoterapeuty. Poszukując pracy, rozsądnie jest zwrócić uwagę na tego rodzaju pakiety.
rozmowa kwalifikacyjna - o co zapytać?
Jeśli szukasz idealnego dla siebie zatrudnienia na stanowisku pracownika magazynowego, sprawdź ofertę pod kilkoma względami:
- Jaki rodzaj umowy oferuje pracodawca?
- Czy warunki umowy są dla Ciebie jasne?
- Czy polityka wynagrodzeń (podstawa, warunki przyznawania premii) są dla Ciebie transparentne?
- Czy firma oferuje atrakcyjny pakiet socjalny?
- Czy godziny pracy i lokalizacja magazynu umożliwią Ci dogodne dotarcie do miejsca zatrudnienia oraz powrót do domu?
- Czy firma oferuje możliwość rozwoju zawodowego i awansu?
jak wyjaśnić wątpliwości?
W przypadku, gdy jakieś informacje są dla Ciebie niejasne, koniecznie zapytaj o nie podczas rozmowy o pracę lub poproś o pomoc osobę rekrutującą.
Aktualne oferty zatrudnienia znajdziesz na stronie Randstad.
typy pracowników magazynowych
Poszukując pracy w magazynie, możesz ubiegać się o różne stanowiska, takie jak:
- kierownik magazynu - to osoba, która zajmuje się planowaniem, organizacją oraz kontrolowaniem pracy w magazynie. Nadzoruje pracowników oraz kontroluje dokumenty związane z przepływem towarów, planuje także, jak optymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową,
- magazynier / pracownik magazynowy/ robotnik magazynowy - zakres jego obowiązków jest bardzo szeroki: przyjmuje towary, przygotowuje wysyłki, wystawia faktury, kontroluje zgodność dokumentów z otrzymanym towarem, kontroluje towar pod względem ilościowym i jakościowym, zabezpiecza towar rozmieszczony w maszynie, dba o uzupełnianie magazynu,
- operator wózka widłowego - przenosi i podnosi towary,
- pakowacz – pakuje i zabezpiecza produkty w magazynie.
praca w charakterze pracownika magazynowego
Praca w magazynie to dużo obowiązków, które trzeba zgrabnie ze sobą skoordynować, gdyż od tego zależy dobre funkcjonowanie przepływu towarów. Dokładna lista obowiązków zależy od stanowiska, kompetencji i stażu pracy. Dłuższy staż oznacza możliwość awansu i poszerzenie odpowiedzialności w magazynie.
-
odpowiedzialność i obowiązki
Jeżeli zdecydujesz się na objęcie funkcji pracownika magazynowego, lista Twoich obowiązków będzie obejmowała przynajmniej kilka z poniższych punktów:
- przyjmowanie i wydawanie towarów,
- rozmieszczanie towarów w magazynie,
- prowadzenie dokumentacji,
- kontaktowanie się z kierowcami samochodów dostawczych,
- sprawdzanie zgodności towaru z zamówieniem,
- rozładunek towarów z samochodów dostawczych oraz rozmieszczenie ich w magazynie przy użyciu odpowiednich narzędzi, takich jak wózek widłowy,
- układanie i porządkowanie towarów zgodnie z ich rodzajem, kształtem i rozmiarem,
- zabezpieczanie oraz pakowanie towarów zgodnie z normami i procedurami,
- przygotowanie towarów do wysyłki,
- śledzenie oraz dokumentowanie dokładnych godzin dostarczenia i/ lub wydania towarów,
- etykietowanie towarów,
- kontrolowanie stanu faktycznego magazynu,
- zgłaszanie ewentualnych nieścisłości dotyczących stanu magazynowego,
- rejestrowanie towarów uszkodzonych,
- wprowadzanie danych do programów inwentaryzacyjnych i logistycznych.
-
środowisko pracy
Otoczenie, w którym będziesz pracował, zależy od rodzaju magazynu. Niektóre magazyny są zamknięte, wówczas znajdują się np. w dużych halach, inne zaś umiejscowione są na zewnątrz i nazywamy je magazynami otwartymi. Jeszcze inne magazyny są w połowie umiejscowione pod dachem, w połowie na zewnątrz. Magazyny dzielimy także według funkcji, na przeładunkowe, kontenerowe, celne i konsygnacyjne (korzystają z nich głównie podmioty importujące towary z zagranicy). Ponadto magazyny można również podzielić ze względu na sposób składowania. Wyróżniamy więc magazyny:
- niskiego składowania (do 4,2 metra),
- średniego składowania (od 4,2 do do 7,2 metra),
- wysokiego składowania (od 7,2 do 25 metrów).
-
harmonogram czasu pracy
Stanowisko pracownika magazynowego często wiąże się z elastycznym grafikiem i koniecznością pracy zmianowej. Jednego dnia możesz pracować przykładowo od 8.00 do 16.00, drugiego od 16.00 - 24.00, a czasami konieczne są nocne dyżury. Liczba godzin zależy od zakresu zatrudnienia. W zakładach przemysłowych maksymalny tygodniowy czas pracy wynosi 45 godzin. Praca w magazynach często wiąże się także z koniecznością pojawienia się w weekendy, jednak w takiej sytuacji możesz wybrać sobie zastępczo wolny dzień w tygodniu.
-
perspektywy związane z posadą pracownika magazynowego
Czy zatrudniając się na tej pozycji, masz szansę na uzyskanie istotnego doświadczenia zawodowego? Tak, praca w magazynie uczy wielu umiejętności, które mogą przydać się na innych stanowiskach. Na ścieżce kariery magazyniera nauczysz się lub udoskonalisz swoje zdolności organizacyjne, pracy w grupie, pogłębisz wiedzę z zakresu logistyki i handlu. Pracownik magazynowy może być stanowiskiem zajmowanym w okresie długoterminowym, jednak jeżeli się wykażesz, masz szansę, że kierownictwo doceni Twoje starania i nagrodzi Cię awansem lub lepszymi warunkami finansowymi. Pracownik magazynowy to także dobry pomysł na pierwszą pracę, nie wszystkie formy wymagają bowiem doświadczenia i oferują możliwość przyuczenia do zawodu.
-
zalety zatrudnienia jako pracownik magazynowy przez Randstad
- możliwość znalezienia pracy odpowiadającej Twoim oczekiwaniom,
- dobre warunki wynagrodzenia,
- pracę u sprawdzonych pracodawców,
- pomoc kompetentnych doradców,
- udział w szkoleniach.
Skontaktuj się z przedstawicielem Randstad, który znajdzie ofertę skrojoną pod Twoje potrzeby! -
praca w magazynie za granicą
Niektóre oferty pracy wiążą się z koniecznością wyjazdu za granicę, na przykład do Niemiec, Holandii, Francji albo Belgii. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych należą z pewnością dużo wyższe wynagrodzenie, okazja do nauki języka obcego i poznania nowego kraju. Zdarza się, że zagraniczni pracodawcy oferują Polakom zakwaterowanie, a czasami również transport. Czy trzeba znać język kraju docelowego? To nie zawsze jest konieczne, czasami zagraniczne firmy zatrudniają całe grupy pracowników z Polski. Mogą oni liczyć na polskich kierowników, którzy wdrożą ich w warunki pracy i pomogą w problematycznych sytuacjach. Niemniej, znajomość języka obcego, przynajmniej w stopniu komunikatywnym, niewątpliwie ułatwia decyzję o wyjeździe oraz aklimatyzację w nowym miejscu. Rekrutacje często dotyczą pracy sezonowej, jednak można kontynuować ją także przez dłuższy czas. Niektóre oferty zatrudnienia w zagranicznych magazynach kierowane są do par.
-
pracownik magazynowy - co dalej?
Doświadczenie pracownika magazynowego może przydać się na następujących stanowiskach:
- pracownik produkcji,
- kierowca,
- operator wózka widłowego (lub innych urządzeń),
- pracownik obsługi klienta,
- urzędnik pocztowy/ pracownik formy kurierskiej,
- technik komputerowy,
- asystent biurowy,
- operator linii produkcyjnej.
wykształcenie i kompetencje
Jako kandydat na pracownika magazynowego nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego. Zwykle wymagana jest edukacja na poziomie szkoły zawodowej lub średniej. Mile widziane są kursy doszkalające w zakresie obowiązków na danym stanowisku, np. uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym. W pracy tej często ważna jest umiejętność obsługi komputera, zwłaszcza programów WORD, EXCEL, SAP, przy czym wiele firm ma swoje własne systemy, które wymagają przeszkolenia nowych pracowników pod kątem ich użytkowania. Jeżeli myślisz o karierze pracownika magazynowego, bardzo istotne są również przebyte szkolenia w zakresie zasad BHP. Certyfikat stanowi ważny atut podczas ubiegania się o pracę. W wielu przypadkach szkolenia organizuje jednak firma, zatrudniająca nowych ludzi. Jako pracownik magazynowy pamiętaj, że przestrzeganie zasad BHP to kwestia zdrowia i bezpieczeństwa Twojego oraz Twoich współpracowników.
-
umiejętności zawodowe
U kandydatów na stanowisko pracownika magazynu mile widziane są następujące umiejętności:
- obsługa kserokopiarki i/ lub skanera,
- dobra kondycja,
- wytrzymałość fizyczna,
- sprawność manualna,
- dobra organizacja pracy,
- umiejętność zarządzania czasem,
- wysokie umiejętności komunikacyjne,
- umiejętność pracy zespole,
- umiejętność rozwiązywania problemów i znajdowania praktycznych rozwiązań.
-
cechy charakteru
Lubisz ład i porządek? Planujesz szczegółowo swoje dni? Praca magazyniera da Ci sporo satysfakcji. Pracownik magazynowy powinien być także bardzo dokładny, gdyż przyjmowane i wydawane towary należy na bieżąco kontrolować. Ważna jest również odpowiedzialność. Pracownicy magazynowi często mają pod opieką towary delikatne, kruche, wymagające ostrożnego obchodzenia się z nimi. Sumienności wymaga też prowadzenie dokumentacji. Inne cechy charakteru, przydatne w wykonywaniu obowiązków pracownika magazynowego, to samodzielność i szybkie podejmowanie decyzji. Przyjmowanie dużej ilości towarów oraz rozmieszczenie ich w magazynie bywa sporym wyzwaniem, tym bardziej, że często wymaga sprawnego działania. To prowadzi do jeszcze innej pożądanej cechy charakteru, którą jest umiejętność pracy pod presją czasu.
-
plusy kandydata na pracownika magazynowego
Do zalet dobrego pracownika magazynowego należą także:
- uczciwość - w pracy w magazynie będziesz mieć do czynienia z wieloma towarami, również bardzo cennymi, które powinny być przechowywane zgodnie z normami oraz wysyłane do klienta zgodnie z zamówieniem,
- pracowitość - Twoja praca w magazynie powinna być sprawna i efektywna,
- chęć do nauki i rozwoju - dla pracownika magazynowego ważne jest poznawanie nowych systemów i urządzeń usprawniających pracę,
- motywacja i odpowiedzialność, które przydają się w każdej pracy wymagającej wypełniania wielu obowiązków.
-
kobiety na stanowisku pracownika magazynowego
Choć od pracownika magazynu często wymaga się dobrej kondycji i siły fizycznej, co sugeruje, że na to stanowisko częściej przyjmuje się mężczyzn, również kobiety dobrze radzą sobie z obowiązkami magazynierki. Wszystko zależy od danej oferty - jakiego wysiłku fizycznego oraz dyspozycyjności wymaga. W niektórych firmach, na przykład odzieżowych, świetnie radzą sobie kobiety. Panie mają wysokie szanse na odniesienie sukcesu na stanowisku pracownika magazynowego także dzięki dobrym zdolnościom komunikacyjnym i organizacyjnym.