kim jest pracownik produkcji?
Pracownik produkcji to osoba, która bierze udział w procesie wytwarzania danego produktu na różnych etapach. Produkt ten może stanowić gotowy obiekt (na przykład kuchenkę mikrofalową) lub część (siedzenie samochodowe). Pracownik produkcyjny odpowiada za obsługę sprzętu w fabryce, wytwarzanie towarów oraz przygotowanie ich do dystrybucji. Ważne, aby wszystkie czynności wykonywać zgodnie z instrukcją, zachowaniem norm oraz zasad BHP.
rola pracownika produkcji
Pracownicy produkcji zazwyczaj wykonują swoje zadania w zespołach, składających się z kilku lub nawet kilkudziesięciu osób. To, czym dokładnie będziesz zajmował się jako pracownik produkcji, zależy od danej fabryki. Mogą to być artykuły spożywcze, sprzęty AGD, części samochodowe, zabawki, ubrania, kosmetyki i wiele innych dóbr. Pracownik produkcji odpowiedzialny jest za konkretny etap powstawania produktu, np. polerowanie artykułów szklanych, wykrawanie profili, scalanie ze sobą elementów. Osoba na tym stanowisku dba również o to, by spełniać standardy określone przez wytwórcę. W wytworzonym produkcie musi zgadzać się każdy detal! Często do zadań pracownika produkcji należy przeprowadzenie wstępnego testu działania urządzenia, czasami zajmują się tym osoby na oddzielnych stanowiskach.
sprawdź oferty pracyśrednie wynagrodzenie pracownika produkcji
Według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana wynagrodzenia pracowników produkcji wynosi około 3430 złotych brutto (źródło: Wynagrodzenia.pl). To oczywiście kwota orientacyjna, zarobki różnicują się w zależności od rodzaju stanowiska, stopnia odpowiedzialności za proces produkcji, stażu pracy w zawodzie, przedsiębiorstwa oraz miejscowości.
benefity dla pracowników produkcji
Jako pracownik produkcji masz szansę na awans, premie, dodatkowo płatną pracę w godzinach nocnych oraz w święta. Duże przedsiębiorstwa oferują:
- ciepłe posiłki w trakcie przerwy lub dofinansowanie na obiady,
- ciepłe i zimne napoje,
- dofinansowanie dojazdów,
- ubrania robocze, sprzęt pomocniczy,
- korzystne świadczenia socjalne,
- dofinansowanie zajęć sportowych,
- prywatną opiekę medyczną,
- bony okolicznościowe.
jak zarabiać więcej jako pracownik produkcji?
Jeśli chcesz wykonywać zawód pracownika produkcji na stałe, wówczas lepiej poznasz daną firmę i zorientujesz się w możliwościach zwiększenia swojej wypłaty. Przede wszystkim możesz brać dodatkowe zmiany, postarać się o przeniesienie do innego działu, wykształcić nowe umiejętności zawodowe. Długoterminowi i zaangażowani pracownicy mogą również liczyć na awans.
typy pracowników produkcji
Pracownik produkcji to bardzo ogólna nazwa stanowiska. Dokładny zakres obowiązków zależy od danej firmy i dziedziny, którą się zajmuje, a ponadto rangi stanowiska (kadra zarządzająca, pracownicy fizyczni). Pracownik produkcji może być odpowiedzialny na przykład za manualne skręcanie różnych elementów albo dekorowanie wyrobów cukierniczych. Potencjalny zakres obowiązków jest więc bardzo szeroki i zdeterminowany branżą. Poszukując pracy w charakterze pracownika produkcji, możesz spotkać się z ofertami dla różnych fachowców, którymi są:
- brygadzista w dziale produkcji - osoba kierująca innymi pracownikami,
- inżynier produkcji - jest odpowiedzialny za kreację oraz rozwój linii produkcyjnych i montażowych, do jego zadań należy usprawnianie procesów,
- technik produkcji - zajmuje się sprawami technicznymi, prawidłowym działaniem urządzeń oraz testowaniem produktów,
- elektronik - specjalista, który instaluje, montuje, konserwuje oraz naprawia urządzenia elektroniczne,
- operator - osoba na tym stanowisku zajmuje się ustawianiem i obsługą różnych maszyn; do tej grupy należą na przykład operator zautomatyzowanej linii produkcyjnej, ustawiacz maszyny, osoba zajmująca się obsługą urządzeń obróbki cieplnej, urządzeń dźwigowo-transportowych lub wiertarki,
- monter - zajmuje się montażem i naprawą maszyn, aparatów i instalacji,
- tokarz - w zakresie obowiązków tej osoby znajduje się obróbka metali,
- spawacz - zajmuje się trwałym łączeniem metali (ciekawostką jest, że to jeden z najbardziej poszukiwanych i cenionych zawodów w Polsce i za granicą!),
- zgrzewacz - jest spawaczem tworzyw sztucznych,
- lakiernik - pokrywa powierzchnie obiektów lakierem,
- tapicer - naprawia lub wymienia tapicerki,
- stolarz - specjalizuje się w wytwarzaniu mebli,
- pakowacz - zajmuje się pakowaniem i zabezpieczaniem produktów.
praca jako pracownik produkcji
Pełne skupienie na wykonywanych obowiązkach, skrupulatność, przestrzeganie instrukcji producenta oraz zasad BHP - to bez wątpienia pożądane cechy pracownika produkcyjnego, które zapewnią ci sukces w tym zawodzie. Dokładna lista obowiązków zależy natomiast od stanowiska, kompetencji oraz stażu pracy. Im dłuższy staż, tym większe możliwości awansu, ale też bardziej odpowiedzialne zadania.
-
odpowiedzialność i obowiązki
Jeżeli zdecydujesz się na przyjęcie posady pracownika produkcji, z dużym prawdopodobieństwem na liście Twoich obowiązków znajdą się:
- montaż towarów na liniach produkcyjnych,
- monitorowanie procesu produkcji,
- przeprowadzanie podstawowej kontroli jakości,
- dbanie o odpowiednie przechowywanie surowców w magazynie,
- obsługa urządzeń niezbędnych do wykonania produktów,
- pakowanie i zabezpieczanie towarów,
- utrzymywanie w porządku miejsca pracy.
-
co powinien umieć pracownik produkcji?
Szukasz szczegółowych informacji na temat zdolności wymaganych od pracownika produkcji? Pracodawcy mogą oczekiwać od kandydata:- umiejętności obsługiwania danej maszyny (po kursie zawodowym lub po przyuczeniu),
- kontroli nad jakością procesu i nadzorowania jego przebiegu,
- umiejętności wykonywania pomiarów (opcjonalnie),
- podstaw rysunku technicznego (opcjonalnie),
- dyspozycyjności i gotowości do pracy w systemie zmianowym,
- dokładności,
- dobrej organizacji czasu.
-
środowisko pracy
Chcesz pracować w pobliżu miejsca zamieszkania i nie przejmować się koniecznością długich dojazdów? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz posadę jako pracownik produkcji w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Same zakłady produkcyjne różnią się natomiast między sobą ze względu na rodzaj i branżę.
-
czy praca w produkcji jest niebezpieczna?
Pracownicy niektórych firm wykonują swoje obowiązki w warunkach szkodliwych dla zdrowia, na przykład są narażeni na działanie oparów substancji chemicznych, olejów, klejów, lakierów. Przed rozpoczęciem pracy warto potraktować poważnie przepisy BHP i sięgać po środki ochronne, które redukują ich negatywny wpływ na organizm. Środki te zwykle zapewnia pracodawca.
-
kim będą Twoi koledzy w pracy?
Czy w tym zawodzie konieczne są umiejętności pracy w zespole? To zależy od danej firmy. Zwykle za poszczególne etapy produkcji odpowiedzialne są różne osoby, które muszą ze sobą współpracować. Z pewnością do Twoich najbliższych współpracowników będą należeli: kierownik/ brygadzista, inżynierowie produkcji, personel techniczny oraz inne osoby na Twoim szczeblu. Czy praca na produkcji jest dobra dla introwertyka? Choć nie da się całkowicie uniknąć interakcji z kolegami z pracy, niektóre stanowiska wymagają dużego skupienia i precyzji działania, dlatego jeśli jesteś osobą cichą i zamkniętą w sobie, te cechy mogą być wręcz pomocne.
-
harmonogram pracy
Jako pracownik produkcyjny prawdopodobnie otrzymasz elastyczny grafik i pracę w systemie zmianowym. Przykładowe godziny zmian wyglądają następująco: 6.00 - 14.00, 14.00 - 22.00, 22.00 - 6.00. Liczba godzin zależy od zakresu zatrudnienia, przeważnie jest to etat. W tych zakładach, w których produkcja jest ciągła, trzeba pojawić się na stanowisku również w weekendy, jednak w takiej sytuacji możesz wybrać sobie zastępczo wolny dzień w ciągu tygodnia, co ma swoje zalety.
-
perspektywy związane z posadą pracownika produkcji
To, jak potoczy się Twoja kariera w branży produkcyjnej, w dużej mierze zależy od Twoich planów i ambicji. Pracownik produkcji to dobry pomysł na pierwszą pracę, gdyż wiele firm nie wymaga doświadczenia i oferuje szkolenia nowo przyjętym osobom. Niektórzy zatrudniają się na halach produkcyjnych sezonowo, w Polsce lub za granicą. Jeśli jednak poszukujesz pracy na dłuższy czas, masz szansę awansować, zostać operatorem maszyny, kierownikiem zespołu, a nawet zmiany. Jeżeli zdecydujesz się na kształcenie w danej dziedzinie, możesz zostać:
- inżynierem produkcji,
- operatorem maszyn,
- programistą technologiem,
- projektantem.
Często w obrębie firmy oferowane są szkolenia lub przyznawane dofinansowania na naukę. Warto korzystać z każdej możliwości, bo to zwiększa szansę na rozwój w danej firmie oraz ułatwia znalezienie innej pracy w sytuacji, gdy poczujesz potrzebę zmiany.
-
zalety zatrudnienia jako pracownik produkcji poprzez Randstad
Zatrudnienie za pośrednictwem Randstad daje Ci wiele korzyści:
- możliwość znalezienia pracy odpowiadającej Twoim oczekiwaniom,
- dopasowanie propozycji pracy do Twoich umiejętności, dyspozycyjności i wymagań finansowych,
- pomoc w uzgadnianiu warunków pracy,
- niezawodny kontakt z kompetentnym pośrednikiem, na którym możesz polegać,
- pracę u sprawdzonych pracodawców,
- udział w szkoleniach i kursach,
- oferty pracy w dogodnej dla Ciebie lokalizacji.
Umów się na rozmowę z przedstawicielem Randstad i przekonaj się, że w wybranej lokalizacji czeka na Ciebie wiele wolnych stanowisk!
wykształcenie i umiejętności
Czy stanowisko pracownika produkcji wymaga specjalistycznego wykształcenia? Nie zawsze. Jeżeli zaczynasz od najniższego szczebla, na przykład pomocnika, wówczas na miejscu zdobędziesz potrzebne kwalifikacje. Zwykle wystarcza wykształcenie zawodowe lub średnie. Mile widziane są jednak wszelkie kursy, szkolenia i uprawnienia (na przykład na suwnice). Wszystko to zwiększają szansę na zdobycie lepiej płatnego stanowiska. Niektóre zawody wymagają umiejętności w określonym fachu, dotyczy to na przykład stolarza, spawacza, mechanika, elektryka. Istotna jest także wiedza z zakresu obsługi komputera, a także BHP, jednak zwykle firmy organizują własne szkolenia w tym zakresie.
-
umiejętności zawodowe
Często o sukcesie na polu produkcji decydują wrodzone zdolności i predyspozycje. U kandydatów na stanowisko pracownika produkcji mile widziane są następujące umiejętności:
- wytrzymałość fizyczna,
- sprawność manualna,
- precyzja w wykonywaniu zadań,
- umiejętność obsługi maszyn,
- dobra organizacja pracy,
- umiejętność czytania i rozumienia instrukcji technicznych,
- cierpliwość,
- umiejętność skupienia uwagi na powtarzalnej czynności.
-
co zwiększa szansę na awans w zakładzie produkcyjnym?
Praca w produkcji wbrew pozorom nie musi być mrówcza i rutynowa. Jeśli marzy Ci się awans, możesz zrobić wiele, aby piąć się w górę po szczebelkach kariery. Z pewnością pomoże Ci dogłębne poznanie procesu produkcyjnego oraz edukacja. Dotyczy to także umiejętności miękkich, takich jak skuteczne zarządzanie ludźmi, komunikatywność. Wiele firm bardzo docenia również punktualność, wysoką frekwencję w pracy, efektywność działań. Z pewnością nie zaszkodzi rozmowa ze zwierzchnikami na temat perspektyw rozwoju i pożądanych umiejętności, które pomogą rozwijać się w firmie. Już sam fakt, że zasygnalizujesz chęć awansu sprawi, że kierownictwo będzie miało Twoją kandydaturę na uwadze podczas obsadzania stanowisk lub rekrutacji na szkolenia.
-
kobiety na stanowisku pracownika produkcji
Stanowiska wymagające pracy fizycznej często przypisywane są mężczyznom. Są jednak branże, w których również panie radzą sobie znakomicie, na przykład w zakładach produkcji opakowań lub artykułów spożywczych. Kobiety zwykle mogą pochwalić się zdolnościami manualnymi, precyzją wykonania i świetną organizacją pracy, a to cechy bardzo cenione w tym zawodzie.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy na produkcji.
-
jaki jest kod zawodu pracownika produkcji?
W Klasyfikacji Zawodów i Specjalności, ustanowionej wedle rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zawód pracownika produkcji może być określany przy pomocy różnych kodów, w zależności od dokładnej nazwy stanowiska i branży. Dla przykładu: kod zawodu dla pakowacza ręcznego to 932101, dla liczarza 932903, a dla sortowacza 932913.
-
co robi operator linii produkcyjnej?
Praca operatora zautomatyzowanej linii produkcyjnej polega na obsłudze pulpitów sterowniczych lub paneli operatorskich, które sterują urządzeniami automatyki przemysłowej. Osoba na tym stanowisku kontroluje również działanie zespołów i podzespołów linii. Służą do tego specjalne przyrządy i aparatura.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł! Czym zajmuje się operator maszyn?Do zadań operatora maszyn należą: obsługa maszyn, kontrola stanu technicznego i czystości maszyn, bieżąca konserwacja, wychwytywanie ewentualnych usterek oraz zapewnienie naprawy. Swoje obowiązku operator maszyn wykonuje na podstawie odpowiedniej dokumentacji.
-
jak powiedzieć 'pracownik produkcji' po angielsku lub po niemiecku?
Pracownik produkcji' to po angielsku 'production worker', a po niemiecku 'der Produktionsarbeiter'. Jeśli szukasz pracy na produkcji zagranicą i nie znasz języka obcego, nie wahaj się złożyć aplikacji. Doradcy w Randstad pomogą Ci w ustaleniu warunków pracy, a języka nauczysz się na miejscu.
-
jak wpisać w CV pracę na produkcji?
Przygotowując swoje CV, zacznij od uwzględnienia wykształcenia związanego z pracą na produkcji: ukończonej szkoły, kursów, szkoleń. Następnie wypisz dotychczasowe miejsca pracy oraz zakres obowiązków. Dodatkowo opisz swoje umiejętności, na przykład obsługę urządzeń, majsterkowanie oraz wszystko, co jest istotne z perspektywy danej oferty.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł! Jak napisać dobre CV? Sposoby i wskazówki -
jak ubiegać się na stanowisko pracownika produkcji?
Aplikacja na stanowisko pracownika produkcji jest bardzo prosta: sprawdź nasze oferty pracy na stanowisko pracownika produkcji w Twojej okolicy, a następnie wyślij do nas swoją aplikację. Potrzebujesz pomocy w wypełnieniu formularza? Przydatne wskazówki dotyczące poszukiwania pracy znajdziesz tutaj.