zweryfikuj pracodawcę w oficjalnych rejestrach
-
weryfikacja pracodawców
Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy pracodawca prowadzi legalną działalność w Polsce, jest weryfikacja oficjalnych rejestrów przedsiębiorców - zarówno Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jak Krajowego Rejestru Sądowego.
-
weryfikacja agencji zatrudnienia
Agencja pracy, oprócz figurowania w rejestrach przedsiębiorców, powinna znaleźć się także w KRAZ, czyli Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Legalnie działająca, zarejestrowana agencja otrzymuje swój numer wpisu wraz z informacją o zakresie usług, który może świadczyć. Randstad Polska w rejestrze figuruje pod nr 47. Warto jednocześnie przestrzec, że w sieci pojawiają się różne rejestry, które podszywają się pod wspomniany wykaz prowadzony przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Tylko we wskazanym poniżej miejscu sprawdzimy, czy dana agencja została legalnie zarejestrowana.
zweryfikuj media społecznościowe rekrutującego.
Potencjalni pracodawcy lub rekruterzy coraz częściej kontaktują się z kandydatami także za pośrednictwem mediów społecznościowych, jak Facebook czy LinkedIn. Co powinno wzbudzić Twoją czujność w razie takiego kontaktu?
-
na linkedinie
- Zwróć uwagę, czy pracodawca lub rekruter ma „podpięte” do profilu aktualne miejsce pracy i czy pole informacji o użytkowniku nie jest puste. Na przykład rekruter Randstad zawsze ma ustawione jako swoje miejsca pracy oficjalne konta firmowe Randstad lub Randstad Polska.
- Osoby zakładające fałszywe konta, najczęściej przywłaszczają sobie zdjęcia: czy dana fotografia faktycznie należy do użytkownika i nie jest skradziona z innego konta, łatwo można sprawdzić, wrzucając ją w wyszukiwarkę grafiki (np. opcja wyszukiwania obrazem w Google).
- Sprawdź, kiedy został utworzony profil. Jeśli jest to konto nowe, bez żadnej historii aktywności lub jest ona znikoma, zachowaj ostrożność.
- Uzupełniona historia zawodowa oraz aktywność na LinkedIn: warto przejrzeć, czy na profilu uzupełnione jest pole z poprzednimi stanowiskami i firmami. Wiarygodność podnoszą też rekomendacje napisane przez innych użytkowników oraz umiejętności potwierdzone za pomocą odpowiednich funkcji na LinkedIn. W przypadku analizy aktywności, warto natomiast zweryfikować, czy jest ona regularna, czy są to posty tworzone samodzielnie przez użytkownika, co świadczy o unikalności profilu, czy tylko udostępniane są linki.
- Zwróć uwagę na liczbę i jakość kontaktów: jeśli w sieci macie wspólnych znajomych, warto zapytać o tę osobę kogoś, kogo znasz. Jeśli brak jest wspólnych kontaktów, a sieć liczy kilka osób lub przeciwnie – jest niespotykanie duża, zachowajmy ostrożność.
Jeśli mimo sprawdzenia powyższych kwestii, nadal masz obawy, czy rozmawiasz z osobą godną zaufania, skontaktuj się bezpośrednio z firmą. W przypadku Randstad najlepszym sposobem potwierdzenia tożsamości rekrutera jest Centrum Kontaktu Randstad (tel. 22 454 44 00 oraz e-mail kontakt@randstad.pl).
-
na facebooku i messengerze
Niektórzy rekruterzy i pracodawcy docierają do kandydatów także poprzez Facebooka i Messengera. Ale i tu należy być ostrożnym, aby nie paść ofiarą oszustwa.
- Gdy chcesz zweryfikować tożsamość rekrutującego, tu także warto zastosować powyższą ścieżkę: sprawdzić zdjęcie, jakość i liczbę kontaktów, czy stopień uzupełnienia profilu.
- Dla przykładu, profesjonalny rekruter Randstad w danych kontaktowych na Facebooku ma podany adres mailowy w domenie randstad.pl z jego imieniem i nazwiskiem.
- Dodatkowo, warto mieć świadomość, że podczas kontaktu w mediach społecznościowych żaden profesjonalny rekruter lub uczciwy pracodawca nie powinien gromadzić danych. Dobrą praktyką jest przesłanie linku do oficjalnego ogłoszenia na stronie firmy lub agencji pracy: rekruter Randstad udostępnia link do oferty pracy zamieszczonej na randstad.pl lub bezpośredni link do formularza w profesjonalnym systemie Traffit (randstadpl.traffit.com), wykorzystywanym w procesach rekrutacji.
Na każdym etapie procesu, tożsamość rekrutera Randstad i prawdziwość oferty można potwierdzić w Centrum Kontaktu Randstad (tel. 22 454 44 00 oraz e-mail kontakt@randstad.pl).
-
w innych komunikatorach internetowych
Coraz częściej w komunikacji rekruterów z kandydatami wykorzystywane są także komunikatory internetowe jak Whatsapp czy Telegram. Poszukujący pracy preferują taką formę kontaktu, bo jest po prostu wygodna. Ale tu także trzeba uważać:
- zachowaj dużą ostrożność wobec linków przesyłanych w komunikatorach internetowych lub przez SMS - możesz sprawdzić w wyszukiwarce Google, czy na pewno adres w linku zgadza się z adresem strony oficjalnie wykorzystywanym przez pracodawcę; w przypadku rekrutacji Randstad możecie spotkać się wyłącznie z linkami w domenie randstad.pl lub randstadpl.traffit.com (adres naszej platformy rekrutacyjnej);
- zawsze sprawdzaj tożsamość rekrutera i numer telefonu, którym posługuje się w komunikatorze internetowym - najlepiej zweryfikować taką tożsamość kontaktując się mailowo lub telefonicznie z pracodawcą. W Randstad wystarczy jeden telefon lub e-mail do Centrum Kontaktu Randstad (tel. 22 454 44 00 oraz e-mail kontakt@randstad.pl).
zgłaszaj próby oszustw rekrutacyjnych.
-
co zrobić, gdy natrafisz na próbę oszustwa?
Gdy natkniesz się na próbę oszustwa rekrutacyjnego, warto podjąć konkretne kroki:
- Poinformuj administratorów portalu/mediów społecznościowych o podejrzanym ogłoszeniu: w szczególności, gdy dany przedsiębiorca lub agencja zatrudnienia nie figurują we wskazanych wyżej rejestrach albo w ofercie wymagają podania danych, do których posiadania nie są uprawnieni, w tym również, gdy dążą do uzyskania korzyści majątkowej. Do zgłaszania użytkowników lub postów w mediach społecznościowych służą specjalne formularze zgłoszeń, w których można zaznaczyć oszustwo jako powód naruszenia regulaminu. W przypadku portali warto skontaktować się z biurem obsługi klienta lub działem pomocy.
- Jeśli miałeś kontakt z osobą, która podszywała się pod pracownika firmy lub agencji zatrudnienia, warto poinformować o tym prawdziwego przedsiębiorcę, aby mógł wdrożyć środki zapobiegawcze i ostrzec innych kandydatów.
-
co zrobić, gdy padniesz ofiarą oszustwa?
Jeżeli niestety zdarzyło się, że padłeś ofiarą oszustwa, przekazałeś osobom nieuprawnionym dane osobowe, bankowe lub środki finansowe, niezwłocznie zastrzeż dokumenty, kartę płatniczą, poinformuj o zdarzeniu swój bank. Ten fakt należy zgłosić również policji.
- Zacznij od zastrzeżenia dowodu osobistego w swoim banku lub w dowolnym innym banku przyjmującym takie zgłoszenia. Bank wykona stosowne zastrzeżenie w systemie Dokumenty Zastrzeżone prowadzonym przez Związek Banków Polskich.
- Powiadom policję, a także urząd gminy lub miasta i wyrób nowe dokumenty.
- Jeśli do oszustów trafiły numery Twoich kart kredytowych i kody CVV, zastrzeż kartę w banku. Nie musisz nawet szukać numeru na infolinię swojego banku, wystarczy telefon na ogólny numer alarmowy Systemu Zastrzegania Kart +48 828 828 828 (sprawdź obsługiwane przez system banki).
znajdź pracę, nie zgub danych!
jak bezpiecznie szukać pracy w sieci?