na czym polega program try&hire?
W przypadku prowadzenia rekrutacji zawsze występuje ryzyko, że zatrudniony pracownik nie spełni oczekiwań pracodawcy, a w ciągu trzymiesięcznego okresu próbnego może nie udać się wystarczająco zweryfikować jego kompetencji. Randstad opracował specjalny program o nazwie try&hire, dzięki któremu współpracując z pracownikiem tymczasowym, zanim podejmiesz decyzję czy chcesz włączyć go na stałe w strukturę swojej firmy, możesz sprawdzać jego kompetencje nawet przez pół roku. Możliwość dłuższej weryfikacji pracownika umożliwi Ci podjęcie bardziej świadomej decyzji związanej z zatrudnieniem go. Jakie korzyści niesie wykorzystanie programu try&hire? Zapoznaj się z naszymi materiałami na ten temat.
materiały powiązane
-
czym jest try&hire i jakie korzyści może przynieść twojej firmie?
Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, że współpracując z pracownikiem tymczasowym, może w każdej chwili zatrudnić go w strukturach własnej firmy, przejmując od agencji pracy tymczasowej. Zazwyczaj firmy traktują rozwiązanie pracy tymczasowej jako doraźną pomoc w sezonie urlopowym czy jako niezastąpione rozwiązanie w przypadku wahających się zamówień na produkcji lub na magazynach. To wszystko oczywiście prawda, jednak praca tymczasowa może być również świetnym sposobem na wydłużenie okresu weryfikacji pracownika pod kątem stałego zatrudnienia w strukturach przedsiębiorstwa.
-
dbaj o elastyczność i różnorodność dzięki try&hire
Dla pracownika rozwiązanie try&hire może być sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego w nowej firmie, branży, czy na nowym stanowisku, ale też okazją do sprawdzenia, czy ta praca mu odpowiada. Podejście wypróbuj i zatrudnij jest bardzo korzystne także dla pracodawcy, gdyż pozwala na bieżąco monitorować postęp wdrożenia, przyswajania nowych umiejętności przez pracownika, ale też integrację z otoczeniem, członkami zespołu i kulturą organizacyjną firmy. Rozwiązanie try&hire może ułatwić przetestowanie nowych rozwiązań np. w sposobie podejścia do wykonywania danego zadania, czy przyspieszyć konieczne zmiany w strategii zatrudnienia, w tym te wspierające różnorodność i elastyczność w organizacji.