Praca z talentami nad planowaniem ich ścieżek kariery w nadchodzących miesiącach i latach to świetny sposób na zwiększenie ich zaangażowania, przyspieszenie rozwoju zespołu, zwiększenie retencji i zapewnienie firmie umiejętności potrzebnych do rozwoju.
Jednak znaczące luki kompetencyjne mogą negatywnie wpłynąć na nawet najlepiej zaplanowane ścieżki kariery i na talenty wyróżniające się zaangażowaniem. Przy odpowiednich zasobach i wsparciu, pracownik z właściwe zaplanowaną ścieżką kariery może jednak wypełnić niektóre z tych luk.
Skuteczne planowanie ścieżek kariery i wysoki poziom umiejętności zależą od siebie nawzajem. Aby pracownik mógł się rozwijać, musi stale podnosić swoje kompetencje, ale jednocześnie aby zlikwidować luki w umiejętnościach talentów, potrzebne jest ich zaangażowanie i ukierunkowane cele, które zapewniają właśnie ścieżki kariery. W tym artykule pokażemy te współzależności i wyjaśnimy znaczenie uzupełniania luk kompetencyjnych podczas wdrażania ścieżek karier. Podpowiemy tęż, jak skutecznie identyfikować i wypełniać wspomniane luki, prowadząc firmę do sukcesu, a pracowników do rozwoju zawodowego.
dlaczego luki kompetencyjne trzeba niwelować, aby budować skuteczne ścieżki kariery.
- Poszerzanie wiedzy pracowników - Niezależnie od tego, czy pracownik awansuje pionowo czy poziomo w hierarchii firmy w miarę postępów w jego ścieżce kariery, zawsze musi poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Awans pionowy zwykle wymaga od pracownika rozwoju umiejętności zarządzania i delegowania zadań, podczas gdy poziomy oznacza, że musi on skupić się na rozwijaniu nowej specjalizacji. Umiejętności i wiedza są podstawą każdego postępu zawodowego, a luki w umiejętnościach mogą go hamować. Zdobądź przewagę dzięki naszemu badaniu poszukiwanych umiejętności i dowiedz się, o jakie kluczowe kompetencje Twoja firma będzie konkurować w najbliższej przyszłości.
- Uczenie się od innych pracowników jest kluczem do rozwoju umiejętności - w wielu przypadkach wskazówki od współpracowników są kluczowym źródłem rozwoju umiejętności. Pracując z bardziej doświadczonymi kolegami lub rozwiązując problemy wspólnie z ludźmi z całej firmy, z czasem nabywa się praktycznych umiejętności i specjalistycznej wiedzy, także spoza własnego obszaru. Według Harvard Business Review, ten rodzaj coachingu jest jednym z kluczowych sposobów, w jaki firmy pracują obecnie nad uzupełnieniem luk kompetencyjnych. Jeśli jednak w całej firmie brakuje umiejętności, możliwości uczenia się od innych będą ograniczone, a planowana ścieżka kariery pracownika utknie w martwym punkcie.
- Luki w umiejętnościach wpływają na retencję pracowników - pracownicy, którzy nie czują, że rozwijają swoje umiejętności i zdobywają wiedzę w pracy, są bardziej skłonni do odejścia z firmy. Według danych z naszego badania Workmonitor 2025, 33% pracowników na całym świecie postrzega szkolenia i rozwój jako istotny czynnik w ich obecnej lub przyszłej roli zawodowej. Jeśli możliwości rozwoju nie są dostępne i zdecydują się szukać ich gdzie indziej, zaplanowana ścieżka kariery w Twojej firmie pozostanie tylko na papierze.
Skuteczne ścieżki kariery opierają się na chęci pracowników do pozostania w firmie w dającej się przewidzieć przyszłości. Jeśli staną się niezadowoleni z braku dostępu do rozwoju umiejętności i możliwości edukacyjnych, ich ścieżki kariery urwą się przed czasem.
jak rozwój ścieżek kariery może pomóc w uzupełnieniu luk kompetencyjnych.
Wdrożenie ogólnego planu podnoszenia kwalifikacji w całej firmie może wydawać się najbardziej skutecznym sposobem na uzupełnienie luk kompetencyjnych. Jednak uniwersalne podejście nie uwzględnia unikalnych zainteresowań i celów pracowników, wpływając na ich poziom zaangażowania i zmniejszając prawdopodobieństwo, że plan podnoszenia kwalifikacji pracowników doprowadzi do rzeczywistych zmian.
Tworzenie ścieżek kariery wymaga bardziej zindywidualizowanego podejścia, które oferujemy w naszych rozwiązaniach wspierających cykl życia talentów w organizacji. W atrakcyjnej ścieżce cele związane ze zdobywaniem umiejętności są dostosowane do zidentyfikowanych mocnych stron pracownika, jego osobistych celów i pasji. Dzięki temu widzą oni w tym inwestycję w swoją przyszłość, co wpływa pozytywnie na ich zaangażowanie, zwiększając prawdopodobieństwo, że będą aktywnie uczestniczyć w nauce i rozwoju umiejętności. Jak pisze Forbes, ścieżka kariery "angażuje, motywuje i zatrzymuje talenty, ale także wypełnia luki kompetencyjne i przygotowuje firmy do rozwoju".
Zamiast zmuszać pracowników do rozwijania umiejętności, którymi nie są zainteresowani, ścieżki kariery pomagają skupić się na rozwijaniu naprawdę istotnych umiejętności na najwyższym możliwym poziomie.
Rozwijanie indywidualnych ścieżek kariery zamiast ustalania ogólnofirmowej polityki uspkillingu jest bardziej czasochłonne, a wiele dużych firm uważa, że jest to trudne do zarządzenia. Jednak, jak opisuje MIT Sloan Management Review, pomoc każdemu pracownikowi w wytyczeniu ścieżki kariery jest wykonalna i może być niezwykle skuteczna.
Niezależnie od skali inicjatyw związanych ze ścieżką kariery, nawet kilka niezwykle zaangażowanych osób pracujących nad swoimi kluczowymi umiejętnościami, które są dla nich jednocześnie elementem pasji zawodowej, może znacząco poprawić także zaangażowanie innych pracowników, a także morale i efektywność w całej firmie. Inwestowanie poprzez dobrze skalibrowane ścieżki kariery w niewielką grupę kluczowych talentów wprowadzających zmiany w organizacji może mieć duże znaczenie dla firmy, zwiększać zaangażowanie zespołów i stymulować wymianę wiedzy, co może rozprzestrzenić się na inne obszary przedsiębiorstwa.
jak identyfikować luki kompetencyjne.
Zidentyfikowanie wszystkich luk kompetencyjnych negatywnie wpływających na firmę nigdy nie jest łatwe. Niektóre luki mogą być oczywiste, zwłaszcza jeśli powodują widoczne problemy w codziennym działaniu organizacji. Jednak w przypadku innych, możesz nawet nie zauważyć ich istnienia, pomimo generowanych wyzwań, z którymi muszą sobie radzić pracownicy. Aby odkryć kluczowe luki w umiejętnościach, warto przyjąć szerszą perspektywę - decydując, gdzie chcesz być jutro, patrząc na to, gdzie jesteś dzisiaj i oceniając, jakich umiejętności potrzebujesz, aby robić postępy. Zacznij od tych kroków:
- Zidentyfikuj kluczowe umiejętności przyszłości - te umiejętności będą potrzebne, aby sprostać wyzwaniom jutra i zapewnić firmie sukces i przetrwanie w nadchodzących miesiącach i latach. Mogą one koncentrować się na rozwoju umiejętności w zakresie pojawiających się technologii, takich jak sztuczna inteligencja, lub na poprawie istniejących obszarów, takich jak sprzedaż lub efektywność usług.
- Oceń swój dzisiejszy poziom umiejętności w organizacji - patrząc na swoje kluczowe umiejętności przyszłości, uczciwie oceń, gdzie jesteś dzisiaj. Czy twój zespół jest już kompetentny w niektórych najważniejszych obszarach? Jeśli tak, to jest to dobra wiadomość, ale nadal powinieneś pracować nad utrzymaniem lub rozwojem tych kompetencji. Czy w niektórych umiejętnościach brakuje doświadczenia Twoim pracownikom? Jeśli tak, to odkryłeś luki kompetencyjne. Nadszedł czas, aby zacząć myśleć o tym, jak je niwelować.
- Zaplanuj kolejne kroki - Dobrym pomysłem może być rozpoczęcie największego rozdźwięku pomiędzy obecnymi możliwościami a przyszłymi potrzebami. Nadszedł czas, aby zacząć gromadzić zasoby z całej firmy, w tym specjalistów HR, liderów i przedstawicieli odpowiednich działów, w których umiejętności wymagają uzupełnienia. Dzięki temu możesz opracować ukierunkowany plan nauki i rozwoju, aby wypełnić zidentyfikowane luki. W porównaniu ze zbyt ogólnym planem podnoszenia umiejętności w całej firmie, taka strategia może okazać prawdopodobnie znacznie skuteczniejsza. Uczenie się i rozwój przybiera różne formy, ale praca nad ścieżką kariery z członkami zespołów, których ten proces powinien dotyczyć, pomoże zwiększyć zaangażowanie w strategię i szybciej wypełnić luki.
pobierz szablon do analizy luki kompetencyjnej.
Nasz szablon do analizy luki kompetencyjnej to gotowe narzędzie, które pomoże ci przejść przez proces oceny umiejętności. Pozwala zidentyfikować umiejętności przyszłości w firmie, zmierzyć obecne zasoby i obliczyć lukę między nimi. W ten sposób szybko ustalisz priorytetowe kompetencje, które wymagają największej uwagi. Wypełnij szablon wspólnie z liderami organizacji i uzyskaj stwórz dokument, który stanie się podstawą dla procesie rozwoju umiejętności w firmie.