Poznaj pokolenie Z - generację, która rozkwita zawodowo dzięki zmianom, korzysta z technologii i pasjonuje się zrównoważonym rozwojem. To właśnie Zetki wnoszą świeżą energię i pomysły do branży produkcyjnej, a ich wpływ dopiero poznajemy. Warto przyjrzeć się wszystkim istotnym zmianom i trendom, które wpływają na sektor wytwórczy, ale też sprawdzić, jak można na nie zareagować, mając pracowników z pokolenia Z za swoich sprzymierzeńców.
przemysł 4.0 i przyszłość produkcji.
Jako ekspert w branży produkcyjnej doskonale zdajesz sobie sprawę z trwającej transformacji, która prowadzi nas do Przemysłu 4.0, i pojawiającej się na horyzoncie perspektywy Przemysłu 5.0, który oznaczać będzie jeszcze dalej idącą fundamentalną transformację technologiczną i pogłębienie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Dynamiczny wzrost złożoności procesów produkcyjnych i tempo zmian w branży przemysłowej niemal nie mają precedensu. Dziś liderzy z sektora wytwórczego ze wszystkich stron odczuwają presję, aby zwiększać produktywność, podążać drogą zrównoważonego rozwoju i reagować na trendy makroekonomiczne, takie jak rozwój sztucznej inteligencji, zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw i niepewność gospodarcza.
Aby poruszać się po tych wzburzonych wodach, niezbędni są wykwalifikowani i zaangażowani pracownicy. Jest ich jednak coraz mniej. Luka w umiejętnościach stała się realna, a ponieważ tempo rozwoju przewyższa podaż odpowiednich kompetencji, wprowadzenie niezbędnych zmian, aby odnieść sukces w transformacji do przemysłu 4.0, staje się coraz większym wyzwaniem.
Doszliśmy do punktu, w którym przyciąganie i retencja talentów o odpowiednich umiejętnościach jest głównym wyzwaniem stojącym przed firmami produkcyjnymi. Wskazuje na nie 65% respondentów w badaniu prognoz amerykańskiego National Association of Manufacturers (NAM). Takie wyniki, z wyjątkiem okresu pandemii, notowane są w tym badaniu od końca 2017 roku.
Trend ten można odwrócić jedynie poprzez pozyskanie wykwalifikowanych kadr z odpowiednimi umiejętnościami i zaangażowaniem. Przedstawiciele pokolenia Z, z których część ma już ugruntowaną pozycję na rynku pracy, ale część dopiero stawia pierwsze kroki w swojej karierze, są głównym kluczem do rozwiązania wyzwań branży produkcyjnej.
Z biegiem czasu ta generacja pokolenie nieuchronnie stanowić będzie większą część kadry dostępnej na rynku pracy. Warto więc przyjrzeć się roli, jaką Zetki odgrywają w trwającej cyfrowej transformacji produkcji, i wartościom, jakie mogą wnieść do Twojej firmy.
rola pokolenia z w transformacji przemysłowej
Pomimo tego, że przedstawiciele pokolenie Z dorastali w świecie cyfrowej transformacji, istnieją pewne sygnały na to, że Zetki mogą być mniej obeznane z technologiami, niż wielu z nas sądzi. Większość członków pokolenia Z z trudem jest w stanie przypomnieć sobie czasy sprzed ery Internetu i upowszechnienia komputerów osobistymi, ale wychowani w świecie schematycznych i przyjaznych dla użytkownika aplikacji mobilnych młodzi ludzie nie zawsze będą dysponowali standardowymi umiejętnościami, które dla wielu pracodawców są oczywistą częścią przygotowania do roli zawodowej.
Jednocześnie pokolenie Z cechuje otwartość na naukę i zatrudnienie w obszarach technicznych. Są nawet bardziej skłonni do budowania kariery w branży produkcyjnej niż milenialsi. Liczba absolwentów STEM w Stanach Zjednoczonych nie była wyższa nigdy w historii, a nasze badanie Workmonitor pokazuje, że umiejętności w zakresie IT, sztucznej inteligencji i technologii są wysoko na liście priorytetów pokolenia Z.
wypełnienie luki w umiejętnościach produkcyjnych.
Co zatem pokolenie Z może zaoferować pracodawcom z branży produkcyjnej, którzy szukają rozwiązania wyzwań związanych z malejącą podażą umiejętności i starzejącą się populacją?
cyfrowi nomadzi wnoszący świeże perspektywy
Pokolenie Z ma znaczną przewagę, ponieważ jest pierwszą w pełni cyfrową generacją. Nawet ich poprzednicy, milenialsi, dorastali w okresie, w którym internet był stosunkowo niewielką częścią codziennego życia. Zetki, mając świat na wyciągnięcie ręki od urodzenia, wyspecjalizowały się też w samodzielnym rozwiązywaniu programów, a do tego są często samoukami. W złożonym środowisku produkcyjnym, w którym stale wdrażane są nowe technologie, cecha ta daje im wyraźną przewagę. W połączeniu z wiedzą posiadaną przez wielu absolwentów szkół i uczelni z pokolenia Z, otrzymujemy cenne zasoby kompetencyjne potrzebne w działalności produkcyjnej, a do tego uzupełniające wiedzę koleżanek i kolegów z innych generacji.
pragnienie nauki i rozwoju
Tempo zmian w nowoczesnym sektorze produkcyjnym nie zwalnia. W tym środowisku najważniejszą kwestią nie są umiejętności, które pracownicy posiadają dzisiaj, ale te, których nauczą się jutro. Tutaj pokolenie Z ma wyraźną przewagę:
- 80% Zetek postrzega naukę i rozwój jako jeden ze swoich priorytetów zawodowych - wśród przedstawicieli pokolenia X ten odsetek sięga 70%, a wśród baby boomerów - 61%.
- Zrealizowane w 2022 roku badanie pokazuje, że brak możliwości uczenia się i rozwoju skłonił 74% pracowników z pokolenia Z do planowania zmiany pracy w ciągu kolejnego roku.
- W raporcie LinkedIn 2024 Workplace Learning Report 53% respondentów z pokolenia Z przyznaje, że poprzez naukę mogę odkrywać potencjalne ścieżki kariery w swojej firmie - wśród innych pokoleń ten odsetek sięga średnio 35%.
Firmy produkcyjne, którym uda się przyciągnąć więcej talentów z pokolenia Z, będą dysponować kadrą, która lepiej reagować będzie na zmiany, innowacje i rozwój.
pasja do zrównoważonego rozwoju
Pokolenie Z zapewne doświadczy więcej negatywnych skutków zmian klimatycznych niż wcześniejsze pokolenia. Nic więc dziwnego, że Zetki silnie odczuwają potrzebę budowania zrównoważonej przyszłości. W tym przypadku firmy produkcyjne mogą mieć w ręku ważny argument, który może pomóc przyciągnąć najlepszych i najzdolniejszych z pokolenia Z:
W Unii Europejskiej przemysł wytwórczy odpowiada za 22% całkowitych emisji gazów cieplarnianych, plasując się na trzecim miejscu za gospodarstwami domowymi i sektorem energetycznym. W miarę kontynuacji zrównoważonej transformacji produkcja stanie się jednym z najważniejszych obszarów nowych inicjatyw i technologii mających na celu ograniczenie emisji i zrównoważony rozwój z troską o środowisko, a dla osób poszukujących pracy z pokolenia Z zaangażowanych w kwestie klimatyczne będzie to atrakcyjny czynnik.
- Regulacje takie jak Graniczny Podatek Węglowy (CBAM) i dyrektywa UE w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) silnie oddziałują na branżę produkcyjną. Zakres nowych miejsc pracy i kompetencji, które stworzą, może być czynnikiem wpływającym na wybór ścieżek edukacyjnych i zawodowych przez pokolenie Z. Firmy, które wykorzystają tę okazję, aby dotrzeć do kandydatów, przyciągną ich możliwościami podniesienia kwalifikacji, ale także ofertą stanowisk, w których Zetki będą realizować swoje pasje.
- Dla producentów, którzy planują tworzenie zielonych miejsc pracy, pokolenie Z jest ważną grupą docelową. Badanie przeprowadzone przez LinkedIn wykazało, że 61% z nich chce zaangażować się do pracy na stanowiskach związanych z zieloną transformacją w ciągu najbliższych pięciu lat, a główną przeszkodą jest brak wakatów w tym obszarze.
odkryj, jak pokolenie z może stać się sprzymierzeńcem w transformacji sektora produkcji
W miarę jak branża produkcyjna podąża w kierunku nowej rzeczywistości, a jednocześnie coraz mocniej odczuwane są cele zrównoważonego rozwoju, transformacja ta może powodować wyzwania, a to - jak wie każdy specjalista z branży produkcyjnej - może oznaczać niższą wydajność.
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak pokolenie Z może pomóc w rozwiązaniu tego problemu, pobierz nasz raport "Spadek produktywności w firmie? Pokolenie z może przyjść z odsieczą". Znajdziesz tam cenne wskazówki, które pomogą Ci poznać mocne strony Zetek w branży produkcyjnej.