Ambicją Randstad jest bycie najbardziej wyspecjalizowaną firmą HR, ekspertem w swojej dziedzinie i jednocześnie firmą, która daje wszystkim osobom na rynku pracy równe szanse. Równe szanse [equity] jest elementem koncepcji EDI&B. To skrót od angielskich słów: stwarzanie równych szans (equity), różnorodność (diversity), inkluzywność (inclusion) oraz przynależność (belonging), który oznacza ideę budowania inkluzywnego, zapewniającego równe szanse w zatrudnieniu, bezpiecznego i wspierającego środowiska pracy. Środowiska, w którym komfortowo odnajdzie się każda osoba, bez względu na swoje pochodzenie, tożsamość czy cechy osobiste Organizacje prowadzące działania z tego obszaru zauważają też, że na rynku pracy [czy szerzej; w społeczeństwie] istnieją grupy marginalizowane, czy niedoreprezentowane, takie które są częściej narażone na uprzedzenia czy stereotypy albo z różnych powodów wchodzenia na rynek pracy może być dla osób z tych grup wyzwaniem. Właśnie dlatego celem inicjatyw EDI&B, jest dbanie o wyrównywanie szans w organizacji i o to, by każda osoba pracująca w organizacji czuła się akceptowana i miała szansę rozwijać swój potencjał – to podstawa efektywnego i innowacyjnego środowiska pracy, bo przecież najlepsze pomysły rodzą się tam, gdzie spotykają się ludzie z różnymi perspektywami.
dlaczego warto badać EDI&B?
Jednak, by EDI&B nie było tylko hasłem, a inicjatywy wspierające równe szanse w firmie mogły przynosić efekty, warto - jak każdą inną inicjatywę biznesową - regularnie badać. Badanie EDI&B dostarcza organizacjom informacje o tym, jak osoby pracujące postrzegają wysiłki firmy i czy na co dzień odczuwają włączające środowisko pracy. Umożliwia też bieżące monitorowanie postępów we wdrażanych inicjatywach, identyfikację obszarów wymagających poprawy i zmian, a także pozwala sprawdzić, jak działania EDI&B wpływają na poziom rotacji pracowników, motywację oraz zadowolenie z pracy. Buduje również zaufanie pracowników wobec pracodawcy i wzmacnia employer branding zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz organizacji.
jak zbadaliśmy EDI&B w Randstad?
Od kilku już lat w badaniu zaangażowania osób pracujących w Randstad, sprawdzamy jak oceniają wysiłki firmy w zakresie tworzenia różnorodnego i włączającego środowiska pracy, a w 2024 roku zrobiliśmy kolejny krok w realizacji naszej globalnej strategii EDI&B: postanowiliśmy zbadać na gruncie polskim, jak w tym obszarze postrzegają nas nie tylko nasi pracownicy i pracowniczki, ale też osoby, które współpracują z nami na co dzień – a więc pracownicy tymczasowi zatrudniani przez Randstad i nasi klienci. Zapytaliśmy ich między innymi o to, czy dbamy o równe szanse, różnorodność i inkluzywność w zatrudnieniu, a także czy nasi pracownicy tymczasowi mogą być sobą w swoich obecnych miejscach pracy. Czego się dowiedzieliśmy?
talenty zauważają szacunek, równość i inkluzywność…
Zwracanie się do talentów o opinie to dla nas codzienność, ponieważ regularnie pytamy rekrutowanych przez nas i zatrudnianych dla naszych klientów pracowników tymczasowych o zadowolenie ze współpracy z nami. Średnio trzy na cztery osoby zatrudniane poprzez Randstad są usatysfakcjonowane (wskaźnik CSAT w Q4 2024 wyniósł blisko 80%), a w badaniu rekomendacji (NPS 2024) blisko 60% to promotorzy. Tym razem poprosiliśmy o wypełnienie dodatkowej ankiety, dotyczącej równych szans w zatrudnieniu. Jej wyniki pomogą nam inicjować rozmowy z pracodawcami i wspierać naszych klientów w tworzeniu środowisk pracy, w których można być sobą, a każda osoba pracująca poprzez Randstad będzie czuła się mile widziana i akceptowana w swoim miejscu pracy oraz traktowana w nim z szacunkiem.
W ramach ankiety poprosiliśmy talenty o ocenę takich stwierdzeń jak:
- Randstad daje mi równe szanse w zatrudnieniu bez względu na moją tożsamość czy pochodzenie.
- Randstad dba o równe szanse w zatrudnieniu, różnorodność i inkluzywność.
- Czuję, że mogę być sobą w obecnym miejscu pracy.
- Randstad bierze pod uwagę moją opinię dotyczącą wyrównywania szans w zatrudnieniu, różnorodności i inkluzywności.
- Randstad zawsze traktuje mnie z szacunkiem.
Po wynikach widzimy, że mamy dobre fundamenty budowania równych szans dla talentów. Ankietowane osoby współpracujące poprzez Randstad szczególnie mocno doceniły równe szanse w zatrudnieniu, które dajemy wszystkim bez względu na tożsamość i pochodzenie – aż 89% z nich zgodziło się lub zdecydowanie się zgodziło z tym stwierdzeniem, przy czym opcję zdecydowanie się zgadzam wskazało 42% osób. A do tego łącznie aż 90% badanych wyraziło pewność, że Randstad zawsze traktuje ich z szacunkiem.
…a klienci doceniają równe szanse, które dajemy talentom
O zdanie poprosiliśmy także klientów Randstad, których na co dzień wspieramy w rekrutowaniu najlepszych talentów i dbamy o to, by każda z pozyskanych do ich organizacji osób czuła się mile widziana i akceptowana w nowym środowisku pracy. Promując równe szanse na rynku pracy chcemy, by te wartości w niedalekiej przyszłości stały się standardem w naszej rzeczywistości.
Starania Randstad w zakresie EDI&B zostały zauważone także przez klientów. Szczególnie cieszy nas, że 81% badanych wskazało, że Randstad gwarantuje każdemu równe szanse w zatrudnieniu bez względu na tożsamość czy pochodzenie osoby.
jak budować wspierające środowisko pracy?
pracy ponieważ wiemy, że ma to znaczenie dla środowiska, w którym talenty chcą przebywać, ponieważ mogą w nim być sobą i bez żadnych przeszkód rozwijać swój potencjał. Wyniki naszego badania Randstad Workmonitor 2025 pokazują, że poczucie przynależności jest ważne dla 80 proc. respondentów z Polski. Niemal tyle samo osób zaznacza, że lepiej wykonuje obowiązki, gdy ma dobre relacje ze współpracownikami, a 43 proc. Polaków odeszłoby z firmy, gdyby atmosfera stała się toksyczna. Warto też dodać, że 45% badanych z naszego kraju uważa, że w miejscu zatrudnienia nie mogą w pełni wyrażać siebie. Staje się to przyczyną postrzegania środowiska pracy jako toksycznego. A z takiej pracy byłoby skłonnych zrezygnować nawet 43% respondentów z Polski. Co jeszcze sprawia, że EDI&B będzie zyskiwać coraz większe znaczenie na rynku pracy? Jakimi zasadami w zakresie EDI&B kierujemy się w Randstad i jak dbamy o ten obszar? Zachęcamy do rozmowy z naszymi ekspertami.