nie każde CV ma taką samą siłę przebicia
Internetowy świat pozornie przyniósł nieskończone możliwości docierania do pracodawców ze swoim CV. Jednak, choć wysyłanie ich masowo do wielu pracodawców może wydawać się świetnym pomysłem na znalezienie pracy marzeń, w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Stare powiedzenie mówi, że liczy się jakość, a nie ilość. Tak bywa także w przypadku CV. Specjaliści zalecają, aby skupić się na jego dostosowania do każdej oferty pracy, na którą odpowiadamy. Wielu kandydatów bierze sobie poradę do serca – pytanie tylko, jak się do tego wszystkiego zabrać? Jakie zmiany warto wprowadzić? Które elementy doświadczenia podkreślać?
1. nie zmieniaj całego CV, modyfikuj kluczowe sekcje
Fakt, że warto dopasowywać CV do każdej pracy, na którą chcemy aplikować, nie oznacza, że za każdym razem ten dokument będziemy musieli tworzyć od nowa. Często wystarczą drobne poprawki. W pierwszej kolejności powinniśmy zorientować się, czym zajmuje się firma, jaka jest specyfika branży, w której działa oraz stanowiska, o które się ubiegamy. Kolejnym krokiem jest przygotowanie listy słów kluczowych – takich, które pojawiają się w ofercie pracy najczęściej lub kojarzą się nam i naszym znajomym z daną branżą i stanowiskiem.
Słowa kluczowe, które podsunie nam nasza analiza treści oferty pracy, powinny znaleźć się przede wszystkim w podsumowaniu zawodowym czy sekcji z umiejętnościami zawodowymi w naszym CV. Mogą też być pomocne w redagowaniu listu motywacyjnego.
2. podsumowanie zawodowe
Celem coraz częściej umieszczanego w CV podsumowania zawodowego jest zwięzła prezentacja naszych umiejętności i osiągnięć oraz cech zawodowych, które mogą być cenną wartością dla naszego potencjalnego pracodawcy. Dobrze stworzyć taki opis, który w prosty sposób można dostosowywać do poszczególnych ofert pracy. W wersji elektronicznej, na potrzeby profili w serwisach z ofertami pracy czy portalach społecznościowych, podsumowanie zawodowe powinno dość ogólnie charakteryzować nasze umiejętności i osiągnięcia.
Warto przemyśleć, jakie słowa kluczowe powinny się tam znaleźć. Coraz więcej firm korzysta ze specjalnych narzędzi, które skanują nasze CV w serwisach internetowych w poszukiwaniu konkretnych kompetencji.
3. sekcja z umiejętnościami
Zwiększ skuteczność swojego CV nie tylko wymieniając je, ale także potwierdzając konkretnymi przykładami, projektami, w których dana umiejętność była pożądaną. To doskonałe miejsce, aby w szczególny sposób zaznaczyć, które nasze umiejętności mogą być cenne z perspektywy przyszłego pracodawcy.
4. zacznij aktualizować!
Na pierwszy rzut oka z takim dostosowywaniem CV pracy może być niemało, ale w jej efekcie zwierzyć możemy nasze szanse na pracę marzeń. Z jednej strony dobitnie wykazać rekruterowi, że to właśnie my doskonale nadajemy się na to stanowisko, z drugiej – ten sam sygnał dać nowoczesnemu oprogramowaniu, które coraz częściej w firmach automatycznie porównuje treść spływających CV z tekstem oferty pracy.
CV gotowe? przejrzyj teraz nasz oferty pracy »
Tekst powstał na podstawie artykułu "Not all resumes are considered equal", który ukazał się na stronie Randstad USA.