Młodzi ludzie stanowią przyszłość rynku pracy. Niestety, nawet ci dobrze wykształceni mają czasami problemy ze znalezieniem pierwszego zatrudnienia. Wszystkiemu winny jest brak doświadczenia. Dlatego też warto rozpocząć karierę zawodową jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed zakończeniem studiów. Aby zdobyć przychylność pracodawców, należy też zainteresować ich ciekawym dokumentem aplikacyjnym. Warto więc wiedzieć, jak napisać CV dla studenta i na co zwrócić największą uwagę.
CV dla studenta – o czym należy pamiętać?
Życiorys zawodowy zawsze musi mieć odpowiednią konstrukcję, nawet jeśli jest to pierwsze CV studenta. Przed przystąpieniem do tworzenia dokumentu należy więc zastanowić się, jakie sekcje trzeba w nim ująć. Składając aplikację, należy umieścić dane dotyczące swoich personaliów, wykształcenia, doświadczenia zawodowego (jeśli się je posiada), umiejętności (twardych i miękkich) oraz zainteresowań. Ponadto, przykładowe CV studenta może też zawierać informacje dodatkowe, opisujące, np. naukowe osiągnięcia, odbyte szkolenia lub uczestnictwo w wolontariatach.
W przypadku młodych osób warto też pamiętać o sprecyzowaniu celu zawodowego. Pokaże to pracodawcy, że kandydat do pracy wie, czego chce. Wystarczą 2–3 zdania dotyczące tego, jak widzi się swoją przyszłą karierę. Ten element najlepiej umieścić w górnej części życiorysu i zadbać o to, aby jego treść była konkretna i przekonująca. Dzięki temu nawet pierwsze CV studenta będzie wyglądać profesjonalnie.
Ważne jest także, aby treść dokumentu aplikacyjnego odpowiadała wymaganiom oferty pracy, na którą się odpowiada. Przed stworzeniem CV, student powinien więc dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem pracodawcy i zastanowić się, jaką wiedzę i umiejętności może mu zaproponować.
Dodatkowo, jeżeli młoda osoba ma już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe, do CV powinna dołączyć referencje od poprzednich pracodawców. Z pewnością poprawi to jej wizerunek i zwiększy szansę na znalezienie dobrego zatrudnienia.
CV dla studenta bez doświadczenia – jaki rodzaj dokumentu wybrać?
Klasyczny życiorys zawodowy skupia się na eksponowaniu doświadczenia. Wówczas, opis zakresu obowiązków z poprzednich firm znajduje się w centralnym punkcie dokumentu rekrutacyjnego. W przypadku CV dla studenta bez doświadczenia nie jest to najlepszy pomysł. Dlatego też warto postawić na tzw. CV funkcjonalne. Jego najważniejszym punktem są umiejętności i osiągnięcia. Osoby, które wcześniej nie pracowały, mogą więc wspomnieć o sytuacjach z życia pozazawodowego. Najważniejsze jednak, aby odnosić się do konkretnych przykładów. Dobre CV studenta musi być bowiem przekonujące.
co napisać w CV studenta bez doświadczenia?
W CV studenta bez doświadczenia należy zwrócić uwagę na to, co może być elementem wyróżniającym spośród pozostałych kandydatów. Warto przede wszystkim podkreślić znajomość języków obcych, ponieważ jest to umiejętność bardzo pożądana na współczesnym rynku pracy. Jeśli w trakcie studiów było się na wymianie studenckiej za granicą, również należy to opisać – może być to element, który przykuje uwagę rekrutera.
Życiorys zawodowy młodej osoby musi też nawiązywać do osiągnięć pozazawodowych. Przykładowe CV studenta bez doświadczenia może opisywać takie sytuacje jak organizację konferencji naukowej, zdobycie nagrody na konkursie muzycznym czy urządzenie zbiórki charytatywnej, zakończonej sukcesem. Warto też odnosić się do odbycia wolontariatu czy praktyk studenckich.
W CV dla studenta bez doświadczenia należy również zamieścić informacje dotyczące zainteresowań i związanych z nimi umiejętności. Przykładowo, jeżeli ktoś hobbystycznie wykonuje plakaty i grafiki, powinien napisać, z jakich programów graficznych umie korzystać.