Szukanie pracy w księgowości wiąże się z przygotowaniem odpowiednich dokumentów aplikacyjnych. Nie należy jednak ograniczać się do samego CV. Choć życiorys zawodowy stanowi kluczowy element rekrutacji, warto spróbować przekonać do siebie rekrutera także w inny sposób. W tym celu można napisać list motywacyjny na stanowisko księgowej. Warto to zrobić nawet wtedy, gdy pracodawca nie wymaga dołączenia tego typu dokumentu.
Jak wygląda list motywacyjny księgowej? Wzór
List motywacyjny księgowej, tak jak każdy inny dokument tego typu, składa się z kilku podstawowych części. Aby zachować unikalną strukturę pisma, należy podzielić je na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Na początku nie można też zapomnieć o zwrocie grzecznościowym. Najczęściej stosowana formułka to „Szanowni Państwo”.
Jeśli chodzi o samą treść, w przypadku listu motywacyjnego księgowej wzór takiego dokumentu w zasadzie nie istnieje. To, co kandydatka do pracy zawrze w piśmie, zależy od jej umiejętności, a także konkretnej oferty zatrudnienia, na którą aplikuje. Warto jednak wiedzieć, jakie elementy powinien zawierać list motywacyjny księgowej. Najważniejsze jego części to krótka charakterystyka doświadczenia zawodowego, przedstawienie największych osiągnięć, a także opis posiadanych kompetencji – zarówno twardych (np. obsługa programów księgowych), jak i miękkich (np. odpowiedzialność czy dokładność). W dokumencie warto również zawrzeć argumenty przemawiające za tym, że jest się właściwym kandydatem na dane stanowisko. W tym celu należy podkreślić, co może się zaoferować pracodawcy.
przeczytaj też: kim jest księgowy, czym się zajmuje i jak nim zostać?
Na końcu listu motywacyjnego księgowej warto wyrazić chęć spotkania się z rekruterem na żywo w celu szerszego zaprezentowania swoich kompetencji. Zwieńczeniem dokumentu jest zwrot grzecznościowy (np. „Z poważaniem”) oraz podpis.
O czym warto pamiętać, pisząc list motywacyjny księgowej?
Tworząc perfekcyjny list motywacyjny na stanowisko księgowej, należy zwrócić uwagę na konkretną ofertę pracy. Warto dokładnie przeczytać i przeanalizować wybrane zgłoszenie i to na jego podstawie przygotować pismo. Z oferty można bowiem wiele się dowiedzieć – znajdują się tam m.in. informacje dotyczące wymagań pracodawcy. Znając je, wystarczy dopasować do nich swoje umiejętności tak, aby pokazać rekruterowi, że stanowi się doskonałego kandydata na dane stanowisko. Dzięki temu list motywacyjny księgowej będzie też odpowiednio spersonalizowany, co również zrobi dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.
Co ważne, opisując kompetencje i doświadczenia w liście motywacyjnym, nie należy powielać informacji z CV, ponieważ dokument ten jest jedynie rozszerzeniem i uzupełnieniem życiorysu. Dlatego też lepiej skupić się na konkretnych przykładach z życia zawodowego. Można też postawić na przedstawienie danych mierzalnych, a więc liczbowych i procentowych. Takie informacje o wiele bardziej zapadają w pamięć i są konkretnym dowodem praktycznego wykorzystania umiejętności. Zamiast więc pisać „W poprzedniej pracy usprawniłam proces korygowania faktur”, księgowa powinna opisać, jak to zrobiła i szacunkowo określić zaoszczędzony w ten sposób czas.
List motywacyjny księgowej bez doświadczenia – na czym się skupić?
W liście motywacyjnym księgowej bez doświadczenia warto zaznaczyć przede wszystkim swoje wykształcenie kierunkowe oraz zainteresowanie daną dziedziną. W tym celu można odwołać się do zgłębiania wiedzy z zakresu księgowości, np. poprzez czytanie literatury branżowej oraz bieżące monitorowanie zmian w prawie finansowym czy podatkowym. Dodatkowo księgowa, która dopiero rozpoczyna swoją karierę, powinna podkreślić gotowość do dalszej nauki, a także chęć zdobywania nowych kompetencji.