Przygotowanie CV to często długotrwały proces, który wymaga uwagi i skupienia. Najważniejsza jest merytoryczna strona dokumentu – od tego, czy kandydat zaprezentuje się jako osoba kompetentna, zależy to, czy zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Warto więc zwrócić uwagę na umiejętności w CV, które w szczególności mogą przykuć uwagę rekrutera i zwiększyć szansę na spotkanie z nim w siedzibie firmy.
Jakie mogą być umiejętności w CV?
Przydatne umiejętności w CV mogą dotyczyć zdolności nabytych w procesie edukacji lub podczas wykonywania określonej pracy. Mowa wówczas o tzw. kompetencjach twardych. Są one mierzalne i łatwo je zweryfikować, np. na podstawie doświadczenia zawodowego kandydata czy posiadanych przez niego dyplomów szkół lub certyfikatów, potwierdzających ukończenie konkretnych kursów. To podstawowe umiejętności w CV, na które rekruterzy zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Gdy nie odpowiadają wymogom stanowiska, na które się aplikuje, szanse na pomyślne przejście przez proces rekrutacji znacząco maleją. Jeśli chodzi o umiejętności w CV, przykłady kompetencji twardych to, np. znajomość języków obcych, posiadanie prawa jazdy danej kategorii czy obsługa konkretnych programów komputerowych.
przeczytaj też: jak napisać dobre CV? Sposoby i wskazówki
Dodatkowe umiejętności w CV to z kolei kompetencje miękkie, czyli zdolności naturalne wynikające z charakteru i osobowości danej osoby. Są to pewne cechy psychofizyczne i umiejętności społeczne, które warunkują zachowania człowieka oraz jego relacje interpersonalne. Wbrew pozorom, tego typu kompetencje są równie ważne i mogą pomóc w przekonaniu do siebie pracodawcy. Przykładowe umiejętności w CV związane z predyspozycjami pracownika, to m.in. zdolności analityczne, komunikatywność, wysoka kultura osobista, odpowiedzialność, umiejętność rozwiązywania konfliktów, chęć rozwoju czy dobre zdolności adaptacyjne.
Mamy dla Ciebie pracę
Wyszukaj oferty dla siebie i znajdź swoją wymarzoną pracę w mgnieniu oka.
aktualne oferty pracyJakie umiejętności w CV są wyjątkowo istotne dla pracodawców?
Zastanawiając się, co wpisać do umiejętności w CV, przede wszystkim należy uważnie zapoznać się z ofertą zatrudnienia, na którą się aplikuje. W jej treści znajdują się podstawowe wymagania dotyczące zarówno kompetencji twardych, jak i miękkich. Jeżeli kandydat do pracy posiada zdolności odpowiadające oczekiwaniom pracodawcy, bezsprzecznie powinien umieścić je w swoim życiorysie. Należy jednak pamiętać, aby umiejętności w CV odpowiadały faktycznym kompetencjom – wszelkiego typu kłamstwa bardzo szybko mogą wyjść na jaw i przekreślić szanse na zdobycie pracy.
Warto także wiedzieć, że istnieją pewne szczególnie pożądane kompetencje miękkie, które przydadzą się na większości stanowisk, bez względu na branżę, w której się pracuje. Umiejętności w CV, którymi warto się pochwalić to przede wszystkim:
- dobra organizacja pracy,
- zdolności związane z efektywnym zarządzaniem czasem,
- pracowitość,
- elastyczność i umiejętność przystosowywania się do zmian,
- zdolność szybkiej i efektywnej nauki,
- umiejętność pracy w zespole,
- komunikatywność,
- samodzielność.
przeczytaj też: pisanie CV bez doświadczenia zawodowego – na co zwrócić uwagę?
Jak opisać umiejętności w CV?
Kompetencje w CV muszą przede wszystkim odpowiadać treści oferty pracy. Ponadto, warto też umiejętnie je opisać. Przede wszystkim, należy postawić na konkrety, które sprawdzą się o wiele lepiej niż ogólne sformułowania. Przykładowo, zamiast pisać o umiejętności dobrej obsługi komputera, warto wymienić konkretne programy, które się zna, a także ich poszczególne funkcje, z których umie się korzystać. Pokaże to rekruterowi, że sekcja umiejętności w CV została odpowiednio przemyślana. Dzięki temu potencjalny pracodawca będzie też mógł poznać realne zdolności kandydata, co może przekonać go do jego zatrudnienia.