Praca tymczasowa oznacza zatrudnienie na wyznaczony okres, który jest ograniczony limitami wynikającymi ze specjalnej ustawy. Może ją podjąć każdy – najczęściej jednak decydują się na to osoby młode oraz takie, które szybko potrzebują zajęcia zarobkowego. Na czym polega praca tymczasowa i co warto o niej wiedzieć?

Praca tymczasowa za granicą lub w Polsce to ciekawe rozwiązanie, z którego każdego roku korzysta wielu pracowników. Zasady zawierania takiego zatrudnienia są ściśle określone przez prawo. Warto więc znać podstawowe informacje na ten temat oraz wiedzieć, kto w szczególności powinien pomyśleć o podjęciu pracy tymczasowej.

Co to jest praca tymczasowa?

Definicja pracy tymczasowej jest bardzo prosta. Mianem tym określa się zajęcie zarobkowe podejmowane na określony czas. Może być ono wykonywane na rzecz konkretnego pracodawcy nie dłużej niż wskazują to przepisy specjalnej ustawy z 2003 roku. Co ważne, praca tymczasowa powinna być zatrudnieniem o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym. Ważne również, aby jej świadczenie nie było możliwe w przypadku stałych pracowników danej firmy albo nie należało do zakresu ich obowiązków.

przeczytaj też: co to jest i jak działa agencja pracy tymczasowej?

Tymczasowa praca wyróżnia się swoim trójstronnym charakterem. Do zawarcia tego typu współpracy konieczne są bowiem trzy strony. Są to agencja pracy tymczasowej, tzw. pracodawca użytkownik oraz pracownik. Jak to działa w praktyce? Pracownik jest zatrudniany przez agencję, która odpowiada za wszystkie kwestie formalne (m.in. umowę, obsługę kadrowo-płacową itp.), a następnie kierowany przez nią do firmy pracodawcy użytkownika, by świadczyć na jej rzecz pracę.

Kwestia tego, na czym polega praca tymczasowa, nie jest więc skomplikowana. Oczywiście to, jak będzie ona wyglądać, zależy od stanowiska, które się obejmuje. W przypadku tymczasowej pracy za granicą lub w Polsce najpopularniejszymi zajęciami są m.in. zatrudnienie na produkcji albo na magazynie czy zbieranie owoców, warzyw, kwiatów itp. Tego typu zajęcie można też znaleźć np. w branży handlowej, logistycznej, transportowej, administracyjnej czy e-commerce. Co ważne, w przypadku zawodów biurowych czasami możliwa jest zdalna praca tymczasowa.

Dowiedz się jak wygląda praca na produkcji.

1100.jpg
1100.jpg

Jaki jest limit pracy tymczasowej?

Tymczasowa praca wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Zgodnie z przepisami, pracownik może ją świadczyć dla jednego pracodawcy użytkownika przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy. Dłuższe zatrudnienie w tej samej firmie będzie więc niezgodne z prawem. Jak liczyć 18 miesięcy pracy tymczasowej? Według regulacji, taki okres pracy tymczasowej musi przypadać w czasie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Trzeba też pamiętać, że ograniczenia dotyczą pracodawcy użytkownika. Jeśli chodzi o agencję zatrudnienia, limit pracy tymczasowej jednego pracownika nie obowiązuje.

Komu spodoba się praca tymczasowa?

Zatrudnienie tylko na pewien okres to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla młodych osób. Nic więc dziwnego, że wyjątkowo popularna jest praca tymczasowa dla studentów i uczniów. Dzięki temu, że może być elastyczna, nie musi kolidować z nauką (przykładem jest chociażby praca tymczasowa na wakacje).

przeczytaj też: czym jest zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej? wady i zalety rozwiązania

Dostępna jest również praca tymczasowa dla nieletnich. To z kolei ciekawe rozwiązanie dla osób poniżej 18. roku życia, które chcą zdobyć pierwsze doświadczenia już w młodym wieku lub po prostu dorobić sobie do kieszonkowego.

Rynek pracy tymczasowej jest jednak otwarty tak naprawdę na wszystkich. Tego typu zajęciami zajmują się m.in. osoby na emeryturze lub w wieku przedemerytalnym, ponieważ pozwala im to podreperować domowy budżet. Zatrudnienie na określony czas spodoba się także osobom, które ostatnio straciły pracę i szybko potrzebują nowego źródła zarobków.

Dowiedz się wszystkiego o pracy na magazynie.

Oddzielnym zagadnieniem jest praca tymczasowa za granicą. Na nią decydują się różnorodne osoby, motywowane zarówno wizją zarobienia o wiele większych pieniędzy niż w Polsce, jak i zdobywania nowych doświadczeń, rozwoju zawodowego czy poznawania nowych ludzi i kultur.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę