Wydawać by się mogło, że obecna sytuacja nie sprzyja poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Tymczasem okazuje się, że może być to dobry moment, aby aplikować na oferty pracy. Wiele firm bowiem w dalszym ciągu prowadzi rekrutacje, z tym że robi to w odmienny niż dotychczas sposób – wykorzystując technologię HR, czyli prowadząc rozmowy online. Jakie są korzyści aplikowania do pracy właśnie teraz?
nie tracisz czasu na dojazd
Jednym z najbardziej uciążliwych elementów wiążących się z poszukiwaniem nowego zatrudnienia jest konieczność dojeżdżania na spotkania rekrutacyjne. To spore wyzwanie logistyczne, zwłaszcza jeśli wciąż jesteś związany ze swoim dotychczasowym pracodawcą. Wówczas może to rodzić konieczność wzięcia urlopu.
Co więcej, udając się na spotkanie rekrutacyjne, sporo czasu spędza się w drodze. Dojazd do firmy, oczekiwanie na spotkanie, sama rozmowa, powrót do domu – wszystko to trwa. Problem ten nie występuje, jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się online. Dzięki niej zaoszczędzisz mnóstwo czasu.
Nawet jeśli pracujesz zdalnie, w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej online wystarczy zarezerwować około godziny, zamiast całego dnia. Co więcej, ta forma spotkania daje Ci większą elastyczność.
Do samej wideorozmowy nie potrzebujesz zaawansowanych narzędzi. W zupełności wystarczą darmowe komunikatory, takie jak Skype lub Google Hangout. Jeśli jednak firma, do której aplikujesz, korzysta z profesjonalnych programów lub aplikacji do przeprowadzania rekrutacji online, na pewno zostaniesz o tym poinformowany i zaznajomiony z całym procesem. Nie jest to jednak czasochłonne zadanie.
A co w sytuacji, gdy rekruter będzie się chciał spotkać z Tobą bezpośrednio? Na pewno powie Ci o tym, tak samo jak o środkach ostrożności, które należy przedsięwziąć w celu ochrony zdrowia wszystkich osób uczestniczących w procesie rekrutacji. Niemniej ostateczna decyzja należy do Ciebie – nie musisz zgadzać się na klasyczną rozmowę.
masz więcej czasu na dopracowanie CV i listu motywacyjnego
Obecna sytuacja sprawia również, że masz więcej czasu na przygotowanie samej aplikacji. Fakt, że najprawdopodobniej nie dojeżdżasz do obecnego miejsca pracy, działa na Twoją korzyść. Mimo że doba wciąż trwa 24 godziny, czas, którym dysponujesz, „wydłuża się”. Nie musisz bowiem dojeżdżać do pracy i stać w korkach. W efekcie możesz dopracować swoje CV i list motywacyjny, a także lepiej przygotować się do wideorozmowy, co zwiększa Twoje szanse na zdobycie pracy.
W wyniku obecnej sytuacji także rekruterzy mają więcej czasu, by zapoznać się z Twoją aplikacją. Daje Ci to sposobność przyciągnięcia ich uwagi. Żeby skonstruować atrakcyjne, nowoczesne CV, możesz skorzystać z kreatorów CV online. To intuicyjne w obsłudze narzędzia, dzięki którym podkreślisz swoje największe atuty.
Idąc z duchem czasu, możesz również zdecydować się na Video CV. To sygnał informujący potencjalnego pracodawcy, że doskonale odnajdujesz się w meandrach nowej rzeczywistości.
oswajasz się z nowym sposobem rekrutacji
Pamiętaj jednak, że wideorozmowa różni się nieco od tradycyjnego spotkania. Nową rzeczywistość potraktuj jako wyzwanie i szansę na oswojenie się z tą formą rekrutacji. Wideorozmowy będą zyskiwać na popularności. Już teraz zresztą stają się coraz powszechniejsze. Udział w takiej rozmowie, niezależnie od jej wyniku, może zaprocentować w przyszłości, gdy ponownie będziesz brał udział w rekrutacji prowadzonej online.
Nie bój się powiedzieć rekruterowi, że nie masz doświadczenia z tą formą rekrutacji. Być może wyśle Ci on wskazówki, jak się do niej odpowiednio przygotować. O co powinieneś zadbać?
Schludny ubiór to podstawa. W przypadku rozmowy online liczy się także otoczenie. W tle widoczna może być ściana, półka z książkami lub kwiatami. Usunąć należy z niego jednak niepotrzebne przedmioty, takie jak kubki lub naczynia. Zadbać trzeba także o odpowiednie oświetlenie, które nie będzie oślepiać Twojego rozmówcy.
Pamiętaj, że wiele może zdradzić o Tobie rekruterowi Twoja mimika twarzy i gestykulacja. Możesz jednak nad nimi zapanować, ćwicząc rozmowę rekrutacyjną przed lustrem. Wbrew pozorom to użyteczna technika, która pozwala opanować nerwy podczas rekrutacji, także tej online