Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapewnia dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w większości krajów europejskich. Może wyrobić ją każda osoba zgłoszona do ubezpieczenia i jest to całkowicie bezpłatne. Karta uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia w danym kraju na takich samych zasadach jak jego mieszkańcy. Sprawdź, jak ją wyrobić, jaki ma termin ważności i w jakich państwach można z niej korzystać.
Karta EKUZ – co to takiego?
Karta EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia na terenie innego kraju. Certyfikat obowiązuje w Unii Europejskiej oraz państwach należących do Europejskiej Strefy Wolnego Handlu. Skorzystasz z niej również w Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Liechtensteinie, na Islandii oraz na terytoriach zamorskich należących do Portugalii, Francji i Hiszpanii (np. na Maderze, Azorach, Wyspach Kanaryjskich, Majorce, Martynice, w Gwadelupie).
Zobacz również: Jak szukać pracy na wakacjach? Porady
Wyrobić ją ma prawo każdy obywatel Polski zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w swoim kraju. Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć na trzy sposoby:
- osobiście, przez adres e-mail lub pocztą tradycyjną na adres oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ);
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP);
- przez elektroniczną skrzynkę pocztową (ePUAP).
Jeżeli wyjeżdżasz do pracy za granicą, skan wniosku musisz przesłać na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl. Kiedy wyjeżdżasz na wakacje, wniosek o wydanie karty EKUZ możesz złożyć jedynie online za pośrednictwem IKP lub ePUAP.
Kiedy warto wyrobić kartę EKUZ?
Kartę EKUZ powinien wyrobić sobie każdy, kto zamierza dłużej przebywać za granicą lub planuje pracować w krajach UE albo państwach należących do Europejskiej Strefy Wolnego Handlu. Bez względu na to, czy zamierzasz podjąć pracę w hotelu za granicą, czy szukasz pracy za granicą dla par, EKUZ pomoże ci skorzystać z niezbędnej opieki medycznej, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Dokument powinni mieć przy sobie studenci wyjeżdżający na programy wymiany międzynarodowej oraz wszystkie osoby, które szukają ofert pracy za granicą bez znajomości języka.
Niektóre osoby traktują EKUZ jako polisę turystyczną, jednak – ze względu na liczne ograniczenia – w przypadku zagranicznych wakacji lepiej sprawdzi się prywatne ubezpieczenie turystyczne.
Jakie ograniczenia ma karta EKUZ?
Decydując się na wyrobienie karty EKUZ, musisz wiedzieć, że nie uprawnia ona do leczenia w placówkach prywatnych, nie umożliwia bezpłatnych wizyt u dentysty, nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej w górach lub na morzu ani nie finansuje transportu medycznego (w tym sprowadzenia zwłok) do kraju.
Przeczytaj też: Praca w Holandii – dla kogo? Jakie zarobki?
Karta EKUZ jest ważna wyłącznie z dokumentem tożsamości i nie może stanowić podstawy do refundacji leczenia planowanego. Nie obowiązuje na terenie San Marino, w księstwie Monaco ani na Wyspach Normandzkich. Co ważne, z kartą EKUZ masz prawo korzystać z państwowej służby zdrowia dokładnie na tych samych zasadach, jakie obowiązują obywateli kraju, w którym zamierzasz podjąć pracę.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak szybko można wyrobić kartę EKUZ?
Wnioski o wydanie karty EKUZ są rozpatrywane w ciągu 5 dni roboczych, ale jeśli złożysz podanie w okresie wakacyjnym (między czerwcem a wrześniem), musisz poczekać 10 dni roboczych.
Jak długo jest ważna karta EKUZ?
Karta EKUZ może mieć różne terminy ważności. Wszystko zależy od tego, na jakiej podstawie osoba ubezpieczona korzysta z NFZ. Studenci uzyskują ją na okres 18 miesięcy, osoby pracujące na 3 lata (w obu przypadkach z możliwością odnowienia), a karta emeryta zachowuje ważność przez 20 lat.
Czy karta EKUZ jest za darmo?
Tak. Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne.