Delegowanie zadań to coś znacznie więcej niż wydawanie poleceń. Manager dzieli się swoimi obowiązkami i jednocześnie daje pracownikowi większe uprawnienia. Osoba delegowana do konkretnego zdania staje się w pełni odpowiedzialna za jego wykonanie i efekt pracy. To duża szansa dla pracownika, by wykazać się kreatywnością i zaprezentować się od najlepszej strony. Dla przełożonych z kolei to m.in. informacja, kto zasługuje na awans w firmie.

Czym jest delegowanie zadań?

Delegowanie zadań w firmie nie jest wydawaniem poleceń, ale raczej dzieleniem się z pracownikiem obowiązkami należącymi do managera. Osoba delegowana do określonego zadania otrzymuje wszystkie niezbędne narzędzia i uprawnienia – np. dostęp do programu komputerowego czy wewnętrznych dokumentów firmy. Na wykonanie pracy otrzymuje określony czas i ponosi odpowiedzialność za jej efekty. Praktyka ta zakłada również, że przełożony – dzieląc się swoją odpowiedzialnością – daje pracownikowi swobodę działania i nie zostawia gotowych instrukcji. Powierzone zadania dotyczą istotnych obszarów działalności firmy i rzeczywiście znajdują się na aktualnej liście zadań przełożonego. 

Sprawdź też: Odprawa pośmiertna – komu przysługuje? Na jakich zasadach?

Kiedy delegować zadania?

Managerowie i kierownicy nie tylko zajmują się zarządzaniem, lecz także są odpowiedzialni za wiele innych spraw, m.in. prowadzenie negocjacji z klientami, nadzorowanie projektów czy uzupełnianie dokumentacji. Ilość obowiązków często okazuje się przytłaczająca i wtedy – zamiast zostawać po godzinach czy zabierać pracę do domu – można delegować zadania wybranemu pracownikowi lub pracownikom. Rozwiązanie to wymaga pewnej odwagi ze strony managera, jednak doskonale sprawdza się w zawodach przyszłości – np. w branży IT czy marketingu – gdzie pracownicy i przełożeni dysponują podobnymi umiejętnościami.

Sprawdź, na czym polega ekwiwalent urlopowy i kiedy warto z niego skorzystać.

Delegowanie zadań – przykłady

Delegowanie zadań można zobaczyć na konkretnych przykładach:

  • Manager w wydawnictwie ma zaległą dokumentację do uzupełnienia. Deleguje więc to zadanie wybranemu pracownikowi – tj. daje mu dostęp do systemu, wyjaśnia, na czym polega praca i określa czas, w jakim powinna zostać wykonana.
  • Kierownik w agencji reklamowej chce spotkać się z dwoma strategicznymi klientami. Ponieważ mają oni czas w tych samych godzinach, zamiast odwoływać czy przekładać spotkanie na inny termin, deleguje wybranego pracownika, aby przedstawił klientowi ofertę firmy. Daje mu dostęp do wewnętrznych materiałów przedsiębiorstwa i powierza odpowiedzialność za przebieg spotkania. Następnie rozlicza go z osiągniętego efektu. 
  • Szef fundacji deleguje pracownika do poszukiwania nowych źródeł finansowania. Dzieli się swoim doświadczeniem, ale pozwala wybranej osobie wypracować własny schemat działania. Następnie rozlicza z wykonanych zadań.

Delegowanie zadań – korzyści dla pracownika i pracodawcy

Delegowanie zadań to korzyść dla przełożonych, ponieważ w ten sposób mają większą szansę, by zadbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym (ang. work-life balance). Co więcej, zwiększa się grono zaufanych pracowników i osób, które – w razie potrzeby – będą odpowiednio reprezentowały interesy firmy. Pracownik, któremu zostaną powierzone ważne zadania, zyska szansę na rozwój zawodowy, a z czasem awans lub osiągnięcie innych korzyści (np. podwyżka czy umowa na czas nieokreślony). Delegowane zadania to także przełamanie zawodowej rutyny.

Przeczytaj również: Emerytura po 30 latach pracy przy najniższej krajowej – ile wynosi?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób delegować zadania?

Przełożony powinien dać pracownikowi jasne wytyczne, niezbędne uprawnienia, określony czas na wykonanie zadania, jak również uświadomić go, że dzieli się też swoją odpowiedzialnością.

Czy pracownik może odmówić wykonania delegowanego zadania?

Jeśli pracownik czuje, że delegowane zadanie przekracza jego możliwości i nie ma on odpowiednich kompetencji do jego wykonania, powinien poinformować o tym managera, który może powierzyć wykonanie zadania innej osobie.