Home office oznacza pracę zdalną wykonywaną np. w zaciszu własnego domu. Rozwiązanie to zyskało bardzo dużą popularność w Polsce w związku z pandemią koronawirusa, wymagającą ograniczenia kontaktów międzyludzkich. Taki tryb pracy sprawdza się jednak również mimo braku zagrożenia epidemiologicznego. Jakie wady i zalety ma home office?
Praca w trybie home office ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Choć w pewnych sytuacjach bez wątpienia może być bardzo wygodna, na dłuższą metę nie jest wolna od wad. Warto więc wiedzieć, jakie korzyści i zagrożenia płyną z wyboru home office i co zrobić, aby zdalna praca była jak najbardziej efektywna.
Co to jest home office?
Home office to określenie pochodzące z języka angielskiego, które można przetłumaczyć po prostu jako „domowe biuro”. Dość dobrze oddaje to jego znaczenie. Home office odnosi się bowiem do pracy zdalnej, którą wykonuje się poza firmą – najczęściej we własnym mieszkaniu. Obowiązkami zawodowymi można jednak zajmować się także w innym miejscach – uznaniem cieszy się np. home office nad morzem.
Warto przy tym wiedzieć, że jeśli chodzi o home office, Kodeks pracy nie zawiera takiego terminu. Ten tryb wykonywania obowiązków zawodowych nie jest więc uregulowany prawnie. Z jednej strony daje to większą elastyczność – możliwość i zasady pracy zdalnej są po prostu ustalane ustnie między pracownikiem a pracodawcą. Z drugiej przynosi pewne zagrożenia związane m.in. z kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, które nie są w tym przypadku w żaden sposób regulowane.
przeczytaj też: Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować, by dostać pracę?
Choć home office za granicą, zwłaszcza na Zachodzie, nikogo nie dziwi, ten tryb wykonywania pracy nigdy nie był zbyt popularny w Polsce – do tej pory korzystali z niego głównie freelancerzy oraz tacy pracownicy, jak m.in. programiści, graficy komputerowi, dziennikarze czy copywriterzy. Czasami możliwość skorzystania z home office przypadała także pracownikom biurowym, zwłaszcza w większych firmach – dotyczyło to najczęściej pojedynczych dni. Sytuacja zmieniła się w związku z pandemią koronawirusa. W 2020 roku wymusiła ona pracę zdalną na wielu pracownikach, zarówno z mniejszych firm, jak i dużych korporacji. Home office stało się więc rzeczywistością wielu z nas.
Home office: wady i zalety pracy z domu
Zwolennicy pracy zdalnej wskazują na niezaprzeczalne zalety home office. Podczas pandemii główną korzyścią jest oczywiście zwiększone bezpieczeństwo. Plusy home office widoczne są jednak również w normalnych warunkach. Wśród nich znajdują się m.in.:
- większa elastyczność działania,
- oszczędność czasu wynikająca z braku konieczności dojeżdżania do biura,
- zwiększona kreatywność,
- poczucie swobody i niezależności związane z brakiem stałej kontroli,
- brak rutyny wynikającej z ciągłej pracy w biurze,
- możliwość wypracowania lepszego work-life balance (o ile home office jest odpowiednio zorganizowane),
- szansa na szybszy powrót do pracy zawodowej po urlopie macierzyńskim.
przeczytaj też: na czym polega workation? wady i zalety rozwiązania
Home office ma jednak również wady. Jeżeli źle zarządza się swoim czasem, może prowadzić do przemęczenia i poczucia, że cały czas się pracuje, efektem czego jest ogólna frustracja. Sprzyja też często zacieraniu się granic między sprawami służbowymi a życiem prywatnym. Do minusów home office można również zaliczyć brak bezpośredniego kontaktu z koleżankami i kolegami z pracy, co może negatywnie oddziaływać na relacje w zespole i tworzenie się więzi społecznych.
Co zrobić, aby efektywnie pracować na home office?
Mimo pewnych wad home office praca zdalna może być komfortowa, zwłaszcza jeśli wykonuje się ją nie ciągle, a jedynie przez pewien czas. Wymaga to jednak odpowiedniego zorganizowania się. Aby wykonywanie obowiązków zawodowych na home office było nie tylko wygodne, lecz także efektywne, trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie wyznaczenie miejsca do pracy. Najlepiej, aby był to oddzielny pokój, opcjonalnie wyodrębniona część pomieszczenia oddzielona od jego reszty, np. szafką lub parawanem. Ważne jest też właściwe urządzenie domowego biura – konieczny jest wygodny fotel oraz biurko. Meble powinny spełniać zasady ergonomii.
Będąc na home office, warto wyznaczyć sobie konkretne godziny rozpoczynania oraz kończenia pracy. Nie można przy tym zapominać o przerwach. Ze swojego otoczenia najlepiej usunąć wszelkie ewentualne rozpraszacze (np. prywatny telefon), które w ciągu dnia mogą odciągać uwagę od obowiązków.
Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie
Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.
poznaj nasze oferty pracy