Urlop wypoczynkowy to jeden z ważnych przywilejów pracowniczych. Zasady jego przyznawania wyznaczają regulacje wynikające z zapisów Kodeksu pracy. Wiele osób, które dopiero rozpoczynają karierę, zastanawia się, ile dni urlopu na miesiąc mogą otrzymać. Kwestia ta również jest ściśle określona przez stosowne przepisy.
Ile przysługuje urlopu za miesiąc pracy? Kto może go otrzymać? Jakie są zasady jego przyznawania? Takie pytania pojawiają się w głowach wielu pracowników, zwłaszcza tych początkujących. Kwestie te nie są tajemnicą – wszystko ustalają konkretne przepisy. Co warto więc wiedzieć na temat urlopu wypoczynkowego i jego wymiaru?
Komu przysługuje urlop wypoczynkowy?
Przed odpowiedzią na pytanie, ile urlopu przysługuje za miesiąc pracy, warto wiedzieć, kto w ogóle ma do niego prawo. Zgodnie z przepisami na płatne dni wolne mogą liczyć wyłącznie osoby, które nawiązały stosunek pracy. W praktyce oznacza to konieczność podpisania umowy o pracę – bezterminowej lub na czas określony. Osoby wykonujące obowiązki służbowe na mocy umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło) nie mają zagwarantowanego płatnego urlopu wypoczynkowego.
przeczytaj też: jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Porady
Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego?
Aby dowiedzieć się, ile jest urlopu za miesiąc pracy, w pierwszej kolejności trzeba znać jego całoroczny wymiar. Zależy on od stażu pracy danej osoby. Jeżeli wynosi on poniżej 10 lat, przysługuje 20 dni wolnych rocznie. Taka sytuacja dotyczy więc początkujących pracowników, mimo że do stażu pracy wlicza się też lata nauki (ukończenie szkoły wyższej to 8 lat, policealnej – 6 lat, średniej ogólnokształcącej – 4 lata, średniej zawodowej – 5 lat, a zasadniczej zawodowej lub równorzędnej – 3 lata; okresy te się nie sumują). Z kolei pracownicy, którzy przepracowali ponad 10 lat, mogą liczyć na 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie. Warto pamiętać, że do stażu pracy zalicza się wykonywanie obowiązków zawodowych na mocy umowy o pracę.
Ile urlopu przysługuje za miesiąc pracy w przypadku pierwszego zatrudnienia?
Pracownicy, którzy otrzymali pierwsze w życiu zatrudnienie, często zastanawiają się, ile dni urlopu na miesiąc mogą wykorzystać. W takim przypadku czas wolny naliczany jest proporcjonalnie „od dołu”. Oznacza to, że można otrzymać urlop dopiero po przepracowaniu minimum miesiąca. Za każdy miesiąc dostaje się z kolei 1/12 wymiaru dni wolnych, do których ma się prawo po przepracowaniu roku. Należy tu zastosować proste obliczenie. Wystarczy podzielić 20 dni rocznego urlopu wynikającego ze stażu pracy przez 12. Za miesiąc pracy przysługuje więc 1,66 dnia wolnego, czyli 13 godzin i 17 minut. Co ważne, w przypadku pracownika zatrudnionego po raz pierwszy, pracodawca nie musi zaokrąglać niepełnego dnia urlopu w górę. Ważne również, aby pamiętać, że jeśli nie przepracuje się pełnego miesiąca przy pierwszym zatrudnieniu, prawo do urlopu nie przysługuje.
przeczytaj też: podanie o urlop – najważniejsze informacje
Ile urlopu po miesiącu pracy na niepełny etat?
Zastanawiając się, ile urlopu za przepracowany miesiąc przysługuje w przypadku niepełnego wymiaru czasu pracy, również trzeba dokonać stosownych obliczeń. Przykładowo, w sytuacji wykonywania obowiązków zawodowych na pół etatu pracownikowi przysługuje nie 20, a 10 dni wolnych rocznie. Tym samym za jeden miesiąc otrzymuje on prawo do 0,83 dnia urlopu (10 dni dzieli się przez 12). Analogiczne wyliczenia należy przeprowadzić w przypadku innych wymiarów czasu pracy.
Ile dni urlopu na miesiąc po pierwszym roku pracy?
Kwestia tego, ile przysługuje urlopu za miesiąc pracy, nurtuje zwłaszcza świeżo upieczonych pracowników. Jak wygląda ta sytuacja po pierwszym roku zatrudnienia? Wówczas dni wolne dostaje się „z góry”, oczywiście w wymiarze 20 lub 26 dni na rok. To od pracownika zależy, kiedy je wykorzysta.