Honorowi dawcy krwi, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mogą dostać 2 dni wolnego – w terminie oddania krwi oraz w dniu następnym – jeśli zgłoszą chęć skorzystania z tego przywileju. Sprawdź, czy jest to urlop 100% płatny, ile dodatkowych dni wolnych można dostać w ciągu roku i czy pracodawca może odmówić tego przywileju.
Kto może skorzystać z dni wolnego za oddanie krwi?
Z dodatkowych dni wolnych od pracy za oddanie krwi mogą skorzystać honorowi dawcy krwi oraz zasłużeni honorowi dawcy krwi – czyli każdy, kto zarejestruje się w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Z tego prawa mogą korzystać wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Przywilej ten nie jest jednak zapisany w Kodeksie pracy, ale wynika z Ustawy z dnia 22 sierpnia 1977 r. o publicznej służbie krwi. Na tej podstawie dawcy krwi mają także prawo do zwrotu kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi oraz do posiłku regeneracyjnego.
Aby skorzystać z dodatkowych dni wolnych, należy odpowiednio wcześniej poinformować o tym pracodawcę, jednak nie trzeba składać wniosku urlopowego. Wystarczy informacja przekazana osobiście, za pośrednictwem innej osoby, telefonicznie lub drogą pocztową. Honorowy dawca krwi nie musi korzystać ze swojego przywileju, jednak wtedy nie przysługuje mu żaden ekwiwalent urlopowy.
Ile dni wolnego przysługuje za oddanie krwi w 2024?
Za oddanie krwi przysługują 2 dni wolnego – w terminie wizyty w stacji krwiodawstwa oraz w dniu następnym. Ustawa z dnia 9. marca 2023 o Krajowej Sieci Onkologicznej wprowadziła zmiany w art. 42. Ustawy o publicznej służbie krwi i na stałe wprowadziła 2 dni wolne dla honorowych i honorowych zasłużonych dawców krwi. Dodatkowy czas wolny nie wlicza się do podstawowego planu urlopowego, dlatego – gdy planujesz oddanie krwi – nie musisz zastanawiać się, ile dni urlopu za miesiąc pracy Ci przysługuje i czy wykorzystałeś/aś już swoją pulę.
W praktyce oznacza to zwiększoną liczbę długich weekendów dla wielu pracowników – mężczyźni mogą oddać krew 6 razy, a kobiety 4 razy w ciągu roku.
Przeczytaj również: Praca w soboty i niedziele – co warto wiedzieć?
Czy za oddanie krwi przysługuje urlop płatny czy bezpłatny?
Za oddanie krwi honorowemu lub zasłużonemu honorowemu krwiodawcy przysługują dodatkowe 2 dni wolnego w wymiarze 100%. Oznacza to, że krwiodawcy nie ponoszą strat finansowych z powodu swojej nieobecności.
Warto wiedzieć: Urlop okolicznościowy na ślub – najważniejsze informacje
Kto płaci za dzień wolny za oddanie krwi?
Za dni wolne za oddanie krwi płaci pracodawca. Przedsiębiorcy często są niezadowoleni z takiego rozwiązania, ponieważ oznacza to dla nich zarówno straty finansowe, jak i braki kadrowe.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy nadal obowiązują 2 dni wolne za oddanie krwi?
Tak, na mocy Ustawy z dnia 9. marca 2023 o Krajowej Sieci Onkologicznej już na stałe wprowadza się 2 dni wolnego za oddanie krwi.
Czy za każde oddanie krwi przysługują dni wolne?
Mężczyzna może wziąć dodatkowe dni wolne za oddanie krwi 6 razy, a kobieta 4 razy w roku. Za każdą z 6 lub 4 wizyt w stacji krwiodawstwa można odebrać dni wolne.
Czy pracodawca może odmówić udzielenia dnia wolnego za oddanie krwi?
Pracodawca nie może odmówić udzielenia dni wolnych honorowemu lub zasłużonemu krwiodawcy, jeśli tylko zostanie wcześniej poinformowany, że ma on zamiar skorzystać z tego przywileju.