Zdobycie nowej pracy to ważny moment. Niestety, czasami nawet objęcie wymarzonego stanowiska nie wiąże się z satysfakcjonującymi zarobkami. Jeżeli przedsiębiorstwo już na wstępie proponuje niezadowalającą pensję, warto o tym porozmawiać. Trzeba jednak wiedzieć, jak negocjować wynagrodzenie z pracodawcą.
Rozmowy o pieniądzach nie należą do najłatwiejszych. Wiele osób, które otrzymały właśnie ofertę pracy, unika podejmowania tego tematu, ponieważ obawia się tego, jak zostanie to odebrane przez pracodawcę. Jeżeli jednak uważa się, że proponowana pensja jest zbyt niska, warto zwrócić na to uwagę szefa. Należy przy tym wiedzieć, jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą, aby zaprezentować się jako profesjonalny i rzeczowy pracownik.
Jak negocjować pensję? Odpowiednie przygotowanie to podstawa
Osoby, które zastanawiają się na tym, jak negocjować pensję, muszą pamiętać, że do tego typu rozmowy należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba przeanalizować sytuację na rynku pracy. Dzięki temu można sprawdzić, jakie są średnie zarobki specjalistów z podobnym doświadczeniem zawodowym zatrudnionych w tej samej branży. Taka wiedza to mocny argument w negocjacjach. Informacje na temat pensji na danych stanowiskach można znaleźć w raportach płacowych, które są dostępne w Internecie. Warto też zapytać o opinię znajomych, którzy pracują w tym samym sektorze. Dopiero na tej podstawie można określić, jaką pensję samemu chciałoby się otrzymywać – ważne, aby jej wysokość była nie tylko satysfakcjonująca dla pracownika, lecz także racjonalna i realna do uzyskania. Ważnym elementem przygotowania do negocjacji jest więc również zwrócenie uwagi na wielkość firmy i jej sytuację finansową, a także na to, jak ogółem wygląda zatrudnienie w danym regionie.
przeczytaj także: pasek wynagrodzenia – co to jest i czego można się z niego dowiedzieć?
Kwestia tego, jak negocjować wynagrodzenie, wymaga także zastanowienia się nad argumentami przemawiającymi za wyższą pensją. Pracownik lub kandydat do pracy musi umieć odpowiednio uzasadnić swoją propozycję. Ważne więc, aby zaprezentować się od jak najlepszej strony. Świetnymi argumentami w rozmowie są m.in. bogate doświadczenie zawodowe, przebyte kursy i certyfikaty przydatne na danym stanowisku czy imponujące sukcesy w poprzednich miejscach pracy. Przytoczenie informacji na ich temat może zachęcić pracodawcę do zwiększenia wynagrodzenia. Warto także zastanowić się, co może się zaoferować firmie. Podkreślenie tego, że działania danej osoby przyniosą realne korzyści przedsiębiorstwu, również może okazać się przekonujące.
Rozważając, jak negocjować pensję, trzeba mieć również plan „B”. Nie zawsze pracodawca zgodzi się na przyznanie wyższego wynagrodzenia. Zamiast tego może np. zaproponować pakiet korzystnych benefitów pozapłacowych. Warto więc przemyśleć swoją reakcję i przygotować sobie odpowiedź na każdy możliwy wariant rozmowy.
Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Rozmowa o chęci otrzymywania wyższej pensji może rozpocząć się już podczas rekrutacji. Warto więc wiedzieć, jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej, by nie popełnić faux-pas. Przede wszystkim temat zarobków powinien wyjść ze strony rekrutera. Najczęściej to on zadaje pytanie o oczekiwania finansowe. Warto wówczas podać konkretną stawkę zamiast widełek. Może być ona o około 10-15% wyższa od średniej pensji, którą otrzymują pracownicy na danym stanowisku. To dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia negocjacji. Podanie zbyt niskiego wynagrodzenia zamyka z kolei wszystkie drogi, a dodatkowo niekoniecznie musi zwiększyć szanse na zdobycie danej posady.
przeczytaj także: jak zdobyć awans zawodowy?
Jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą?
Jeśli otrzymało się pracę, jednak pensja na danym stanowisku wydaje się nie do końca satysfakcjonująca, wciąż można porozmawiać o tym z pracodawcą. Warto wówczas podziękować mu za ofertę współpracy i przyjąć ją, jednak od razu otwarcie powiedzieć, że są pewne jej aspekty, które chciałoby się przedyskutować. Kompetentny pracodawca na pewno wysłucha racji swojego nowego pracownika. Wówczas można przejść do negocjowania wynagrodzenia. Najważniejsze jest przy tym podawanie wiarygodnych argumentów oraz konkretne stanowisko względem wysokości oczekiwanej stawki.
Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie
Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
poznaj nasze oferty pracy